Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Lounsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

AKTUALIZACE: 13.8.2024

Publikováno: 23.6.2023

Skanzen - muzeum

Rubrika: Skanzen - muzeum

Region: Lounsko • Destinace: Dolní Poohří

ARCHEOSKANZEN BŘEZNO U LOUN

Cesta do pravěku vede po cyklotrase Dolním Poohřím

Když jsme se vypravili na průzkumnou cyklistickou výpravu po národní trase číslo 6 vedoucí podél řeky Ohře, tak jsme netušili, že se dostaneme až do pravěku. Kousek za obcí Březno na Lounsku jsme v meandrech narazili na chatrče, které rozhodně nemají nic společného s představami o moderním bydlení. Zvědavost nás přilákala blíže, kde se nám zjevil informační panel s nápisem Archeoskanzen Březno u Loun.

Hlavní objekt archeoskanzenu Březno u Loun.

Foto: Martin Zíka

Tato chaloupka není filmová kulisa. Je to replika pravěkého „vícegeneračního domku“, jaké se v oblasti Dolního Poohří stavěly už mnoho tisíc let před Kristem. Ve skanzenu u obce Března jej vybudovali nadšenci s pomocí archeologických znalostí získaných při vykopávkách. Račte vstoupit.

Záhada chatrčí tím byla objasněna, ale hned se nás zmocnila touha dozvědět se něco více. Tak jsme vstoupili do podivuhodného areálu plného pohádkových domečků se slaměnými střechami. U boudičky vypadající jako pravěká recepce jsme si zakoupili za 40 Kč pravstupenku (na dnešní dobu symbolické vstupné), a protože jsme v celém archeologickém areálu byli zrovna sami, průvodce se nám mohl věnovat s příkladnou péčí. Vyprávěl nejen o životě lidí na počátku věků, kdy přestali honit mamuty, usadili se a začali se věnovat zemědělské činnosti.

V BŘEZNĚ TO ŽIJE!

Dozvěděli jsme se třeba to, že v tomto skanzenu se konají během letní sezóny různé akce a dokonce i zážitkové tábory pro děti. Událostí roku je festival Keltský slunovrat s pochodem keltských válečníků, komentovanou prohlídkou skanzenu a koncertem potulného barda. Probíhají různé workshopy, jako třeba rozdělávání ohně s pomocí pazourků, ukázky keltských řemesel, ochutnávka keltské kuchyně a další zajímavosti ukončené rituálem letního slunovratu.

ARCHEO TÁBORY PRO LIDSKÁ MLÁĎATA

Archeoskanzen Březno, jehož provoz zajišťuje od jara do podzimu Oblastní muzeum v Lounech, nejvíce ožívá v létě, kdy se zde konají příměstské tábory. Na nich se děti seznamují se způsobem života našich dávných předků a objevují mnoho dovedností, na které naše současná civilizace už dávno zapomněla. A nebo také získávají znalosti, které by byly velmi užitečné v případě, kdy by naše konzumní společnost dorazila až na samý okraj udržitelnosti a pro přežití by bylo nutné umět využívat omezených přírodních zdrojů. Pokud byste byli děti na táboře s názvem OSADA HAVRANŮ, vydali(y) byste se do dávné minulosti. Pakliže byste zvolili tábor POTOMCI LIDÍ, pak byste se dostali naopak do budoucnosti. Možná, kdo ví, nepříliš vzdálené. Více si o tom můžete přečíst po kliknutí na odkaz pod článkem.

NÁVŠTĚVNÍ ŘÁD ARCHEOSKANZENU DBÁ O ZACHOVÁNÍ VYTVOŘENÝCH HODNOT

Příjemně nás překvapilo, že jsme si mohli v archeologickém skanzenu všechno podrobně prohlédnout a něco i ohmatat. Až později jsem měl možnost se seznámit s návštěvním řádem, který je koncipován v duchu prevence proti novodobým barbarům. Hodnoty, které se zde podařilo objevit, zachránit a také vytvořit jsou značné. Skanzen v Březně se totiž nalézá v místech archeologického průzkumu, který započal v polovině minulého století a objevil zde známky osídlení z doby kolem pěti tisíc let před naším letopočtem!

OTEVŘENO VŠEM ZÁJEMCŮM O HISTORII

V centrální chatrči arheoskanzenu (té by se v dnešní terminologii říkalo asi obecní dům kultury), jsme si dokonce mohli vyzkoušet některé pravěké nástroje, například pravrtačku. Čerstvý popel v ohništi uprostřed chýše prozrazoval, že se tady vařilo a peklo zcela nedávno. A tu mi náhle přišlo líto, že už nejsem malé dítě a nemohu si takový táborový pobyt tady užít. Hrome, nebyl by tady nějaký pobytový program i pro dospěláky? Třeba něco proti syndromu vyhoření? A víte, že ano? Ale musíte něco umět. Takže...

Na webu archeoskanzenu Březno mne velmi zaujala nevšední nabídka ke spolupráci, kterou si dovolím odcitovat, protože by mohla oslovit i čtenáře Turistického magazínu:

ŘEMESLNÍCI - Umíte nějaké staré řemeslo, které byste chtěli ukázat lidem nebo produkujete výrobky spadající do období pravěku či raného středověku z kamene, kovu, dřeva, kostí, textilu... které byste nám chtěli nabídnout k prodeji?

EXPERIMENTÁTOŘI - Chtěli byste ve skanzenu provést zajímavý experiment související s historií?

DOBROVOLNÍCI, STUDENTI - Baví vás historie a chcete nám pomoci nebo hledáte letní brigádu, či místo pro splnění povinné praxe?

LIVING HISTORY - Zabýváte se obdobím, které by k nám pasovalo? Chcete k nám přijet tábořit, pomoci nám budovat skanzen nebo se zúčastnit některé naší akce?

SKUPINY HISTORICKÉHO ŠERMU - Chtěli byste si u nás udělat soustředění nebo se účastnit našich akcí a přitom ukázat své umění a dobové znalosti?

MUZIKANTI - Hrajete dobovou muziku a chcete jí hrát u nás při akcích?

VEŘEJNĚ PROSPĚŠNÉ PRÁCE - Máte nařízeno vykonávání VPP? Můžete u nás...

MATERIÁL - Produkujete materiál (či odpad), který nechcete, ale nám by se mohl hodit? (zvířecí kůže, kosti, rohy z větších zvířat, netrnité proutí, dřevo). Velmi rádi vám pomůžeme s jeho likvidací formou druhotného využití.

Inu, pokud byste měli zájem o nabídnutou spolupráci nebo si jen chtěli rezervovat prohlídku pro svoji turistickou skupinu, pak k tomu využijte následující kontakty:

ARCHEOLOGICKÝ SKANZEN BŘEZNO U LOUN
Oblastní muzeum v Lounech, p. o.
Pivovarská 28, 44001, Louny
tel.: 771 125 716
mail: skanzen@muzeumlouny.cz

P.S.
Z pohledu turisty ještě musím připomenout, že kromě cyklotrasy Ohře (č. 6) vede kolem archeologického skanzenu v Březně pěkná žlutá turistická trasa začínající na vlakové zastávce Březno u Loun. Ta prochází několika zajímavými místy v blízkosti řeky a končí v Lounech, kde můžete navštívit oblastní muzeum. Zde se o pravěkém osídlení tohoto regionu dozvíte mnohem více.

Fotografie k článku:

Hlavní objekt archeoskanzenu Březno u Loun. Archeoskanzen Březno u Loun - Dolní Poohří Archeoskanzen Březno u Loun - Dolní Poohří Archeoskanzen Březno u Loun - Dolní Poohří Archeoskanzen Březno u Loun - Dolní Poohří Archeoskanzen Březno u Loun - Dolní Poohří Archeoskanzen Březno u Loun - Dolní Poohří Archeoskanzen Březno u Loun - Dolní Poohří Archeoskanzen Březno u Loun - Dolní Poohří Archeoskanzen Březno u Loun - Dolní Poohří Archeoskanzen Březno u Loun - Dolní Poohří Archeoskanzen Březno u Loun - Dolní Poohří České středohoří z Dolního Poohří. Přírodní památka Březno u Postoloprt.

Dostupnost po značených trasách:

Kolem archeoskanzenu Březno vede žlutá turistická trasa z vlakové zastávky Březno u Postoloprt, která vede přes Louny na Blšanský vrch a končí v Brlohu.


Přímo kolem skanzenu prochází národní cyklotrasa č. 6 - Cyklotrasa Ohře.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPAK TÉMATU
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Za posledním puchýřem
Piknik na Nordkapu
Ubytovna Hřebenovka Janov
Pension Rosalka
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
Country festival Ronovské noty
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: DOLNÍ POOHŘÍ


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: