O ČEM PÍŠE:
BAZILIKA VE FILIPOVĚ
Kdysi významné poutní místo. |
Novorománský kostel (r. 1885) od r. 1926 basilica minor. |
Stojí na místě zázračného zjevení. |
Místo uzdravení věřících. |
Zjevení Panny Marie r. 1886. |
Hlavní poutní mše se konají pravidelně 13. ledna. |
Lokalita: Filipov u Rumburku |
Destinace: České nizozemí |
BAZILIKA VE FILIPOVĚ
Kdysi významné poutní místo. • Novorománský kostel (r. 1885) od r. 1926 basilica minor. • Stojí na místě zázračného zjevení. • Místo uzdravení věřících. • Zjevení Panny Marie r. 1886. • Hlavní poutní mše se konají pravidelně 13. ledna. • Lokalita: Filipov u Rumburku • Destinace: České nizozemí
AKTUALIZACE: 19.9.2024
Publikováno: 14.11.2023
Rubrika: Sakrální památka
Region: Děčínsko • Destinace: České nizozemí
POUTNÍ MÍSTO FILIPOV V ČESKÉM NIZOZEMÍ
Bazilika Panny Marie Pomocnice křesťanů ožívá v lednu. V den zjevení.
Filipov je menší příhraniční obec v severovýchodní části Šluknovského výběžku. Dnes bychom mohli bez přehánění říci, že tu lišky dávají dobrou noc. Přitom ještě před sto lety to bylo jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst v Evropě. Důvodem, proč sem zdaleka přicházely zástupy lidí, bylo zjevení Panny Marie doprovázené zázračným uzdravením. Díky tomu zde dnes stojí velká bazilika Panny Marie Pomocnice křesťanů připomínající slavné, leč již minulé časy.
Foto: Martin Zíka
Pokud byste si chtěli baziliku Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově vyfotit pěkně celou, budete k tomu potřebovat speciální širokoúhlý objektiv. Jak patrno, chrám je jednolodní, ale s dvěma věžemi. Menší kaple vlevo stojí na místě domku, v němž žila zázračně uzdravená Magdalena Kade.
Všechno začalo v noci ze 12. na 13. ledna 1886. V malém domku ve Filipově žila těžce nemocná tkadlena jménem Magdalena Kade. Jistě byla hluboce věřící, protože při ranní modlitbě se jí údajně zjevila Panna Marie, která jí uzdravila. Druhého dne se již Magdalena cítila zcela zdravá.
FILIPOVSKÝ ZÁZRAK ZPŮSOBIL POZDVIŽENÍ
Zvěst o zázraku se rychle rozšířila po okolí a k místu pak začali putovat zbožní lidé, načež pak došlo k několika dalším zázračným uzdravením. Této příležitosti se rychle chopila církev a na místě domku, kde Magdalena bydlela, byla roku 1873 postavena tzv. „milostná“ kaple. Ta tu stojí dodnes a dokonce v ní najdete lůžko Magdaleny Kade a kousek dřevěné podlahy z jejího domku. Na oltáři stojí socha Panny Marie z kararského mramoru (Panenku Marii najdete na mnoha dalších místech v chrámu, který lze považovat za hlavní centrum silně zakořeněného mariánského kultu v Českém nizozemí) .
DO FILIPOVA PŘICHÁZELY ZÁSTUPY LIDU
Věřících, často nemocných, pak začalo do Filipova přicházet stále více, což podle dobových zdrojů mělo blahodárný vliv i na rozvoj obce. Přibylo zde řemesel a obchodníků, kteří nabízeli služby příchozím. Proto již roku 1885 byl hned vedle kaple na místě zázračného zjevení postaven monumentální novorománský kostel (podle projektu architekta F. Hutzlera z Vídně), aby se uspokojila velká poptávka věřících. V něm se konaly časté mše i různé církevní poutní slavnosti. Při nich se občas opět někdo zázračně uzdravil a poutní místo ve Filipově tak předcházela dobrá pověst dosahující až do Říma.
PO VÁLCE PŘIŠLA TEMNOTA
Magdalena se dožila sedmdesáti let. Její pohřeb se stal velkou mariánskou oslavou. Její ostatky nakonec rovněž skončily ve filipovském chrámu. Říká se, že v první třetině dvacátého století přicházelo do Filipova stejné množství poutníků, jako do proslavených Lurd. Filipov se tím zařadil mezi vyhlášená evropská poutní místa. Roku 1926 získal filipovský kostel titul basilica minor od samotného papeže. Sláva tohoto poutního místa však pohasla jednak s poválečným odsunem německých obyvatel a zejména pak s nastolením komunistického režimu, který dosáhl toho, aby se na baziliku Panny Marie Pomocnice křesťanů do velké míry zapomnělo.
FILIPOVSKÁ BAZILIKA OŽÍVÁ POMALU, VÍRY SE UŽ NEDOSTÁVÁ
Nicméně bazilika Panny Marie Pomocnice křesťanů spolu s klášterem redemptoristů, který dnes slouží jako domov pro seniory, ve Filipově stojí dál. Po převratu došlo k její opravě. Místo pomalu ožívá díky konání česko-německých mší, varhanních koncertů a speciálních prohlídek. Nicméně návštěvnost už zdaleka nedosahuje takové výše, jako tomu bylo kdysi. Dost možná i proto, že díky dostupnosti a kvalitě lékařské péče již lidé nepotřebují zázračná zjevení. I když s pomalým rozkladem českého zdravotnictví v příhraničních regionech, kdo ví...
VÝROČÍ ZJEVENÍ PANNY MARIE VE FILIPOVĚ
Hlavní filipovská pouť se pravidelně koná 13. ledna. Ve výroční den zjevení Panny Marie se zde koná několik mší, a to v 4.00, 9.00, 10.30 a 17.00 hodin. V té době bazilika Panny Marie Pomocnice křesťanů zažívá největší návštěvnost, kdy sem přicházejí hlavně věřící ze sousedního Německa. Pravidelně se zde konají nedělní mše v 10.30hodin.
PROHLÍDKY FILIPOVSKÉ BAZILIKY
K prohlídce je bazilika přístupná po předchozí telefonické domluvě - tel.: 739 905 907. V kostele je trvale instalována česko-německá výstava o historii poutního místa Filipov. Další možnost prohlídek se nabízí o prázdninách, kdy zde probíhá Mezinárodní festival varhanní hudby.
CO JE BASILICA MINOR?
Význam filipovského chrámu Panny Marie Pomocnice křesťanů pro křesťanskou komunitu je zdůrazněn tím, že roku 1926 mu papež Pius XI. udělil titul „basilica minor“ (česky: menší bazilika). Co to znamená? Od 18. století je to čestný papežský titul udělovaný významným kostelům s cílem posílení vazeb těchto kostelů s římským biskupem. Tím je vyzdvižen význam místa, v našem případě podložený údajným zjevením Panny Marie. Basilica minor může nést papežské znaky. Po celém světě bylo k roku 2020 již 1882 poutních kostelů s titulem basilica minor. Vyšší titul než basilica minor je basilica maior - tímto titulem se může pyšnit pouze šest nejvýše postavených římskokatolickým kostelů, z nichž jsou čtyři v Římě a dva v Assisi.
MARIÁNSKÁ POUTNÍ STEZKA
Pokud patříte mezi turisty, kteří se zajímají o sakrální památky a o putování krajinou s cílem duchovní očisty, pak můžete vyzkoušet mariánskou poutní stezku „Modré putování“ procházející severní částí Českého nizozemí. Jedná se o cca 80 km dlouhou modře značenou turistickou trasu začínající na rozcestí Zelený kříž u Brtníků a končící ve Varnsdorfu. Stezka prochází poutními místy, křížovými cestami a kolem mnoha významných sakrálních památek včetně baziliky Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově.
Poznámka:
Ve Wikipedii se mylně uvádí že filipovská bazilika patří k významným sakrálním památkám Českosaského Švýcarska, což je naprostý nesmysl. Kostel totiž stojí přesně na opačné straně Českého nizozemí a přímo sousedí s Horní Lužicí.
Dostupnost po značených trasách:
Přímo kolem baziliky prochází modře značená Mariánská poutní trasa Českým nizozemím.
Přes Filipov vede cyklotrasa č. 3042 navazující u hraničního přechodu na trasu 3043.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: