AKTUALIZACE: 5.12.2024
Publikováno: 23.8.2020
Rubrika: Rozhledna - vyhlídka
Region: Podbořansko • Destinace: Dolní Poohří
ROZHLEDNA VOCHLICE BYLA ZACHRÁNĚNA
Původ starodávné rozhledny u Lubence je zahalen v mlhách.
Kdy došlo k otevření původní rozhledny Vochlice u Lubence na jihozápadním okraji Ústeckého kraje, to už se asi nedozvíme. Možná by se na jednu z nejstarších turistických vyhlídkových věží u nás (její vznik se váže k roku 1881) zapomnělo úplně, protože na sklonku minulého století málem zanikla. Naštěstí rozhlednu zachránil místní spolek, který ji 28. srpna 2010 opět uvedl do provozu.
Foto: Karel Punčochář
Na první dojem rozhledna Vochlice působí opravdu jako součást nějakého středověkého opevnění. Cimbuří věže bylo původně nezastřešené, ale střecha pomůže zmírnit opětovné chátrání stavby.
O více informací k rozhledně Vochlice v okrese Louny jsem požádal rozhlednového badatele Karla Punčocháře. Uvádí toto: Počátky vzniku této starodávné rozhledny z kamene a červených cihel jsou velmi nejasné. Nejspíše byla vybudována v druhé polovině 19. století jako objekt zpestřující rozsáhlý anglický park zámku Mlýnce. V té době jej vlastnili bratři Bauernreutherové. Jiná verze tvrdí, že rozhlednu postavil místní Klub českých turistů, který se při její stavbě inspiroval červenými věžemi zobrazenými na erbu Lubence. A je možné se i setkat s nepravděpodobným tvrzením, že věž byla postavena ve středověku, aby chránila solnou stezku.
ROZHLEDNU VOCHLICE ZACHRÁNILI MÍSTNÍ PATRIOTÉ
V důsledku úpadku zájmu o podobné stavby, tzn. hlavně v období totality, upadla Vochlice v zapomnění. Její stav byl velice špatný a hrozil rozpadnutím. Záchrany se ujal místní spolek, který značně zchátralou patnáctimetrovou věž na kótě 444 m n. m. přeměnil opět v elegantní rozhlednu. Po zdolání 53 stupňů točitého schodiště se vám z výšky 11 metrů naskytne výhled na nedaleký přírodní park Horní Střela, vrcholky Rakovnické pahorkatiny nebo na zámek Chyše.
NA VOCHLICI PO ŽLUTÉ STEZCE
Rozhledna Vochlice patří k nemnoha turistickým atrakcím v okolí Podbořan. Dostanete se k ní po žluté turistické trase z obce Lubenec a budete-li mít štěstí, cestou můžete navštívit muzeum vitráže v Libyni. Trasa dále pokračuje právě přes Vochlici do vesničky Mlýnce. Zdejší poměrně vizuálně atraktivní zámeček je však turisticky nepřístupný. K výletu do těchto odlehlých končin Ústeckého kraje Inspiruje právě tato romantická vyhlídková věž. Pokud budete vážit cestu z větší dálky, můžete si zážitek zpestřit návštěvou neméně atraktivní rozhledny v nedalekých Kryrech. I o té se dočtete v Turistickém magazínu - viz odkaz pod článkem.
Fotografie k článku:
Foto: Karel Punčochář
Na první dojem rozhledna Vochlice působí opravdu jako součást nějakého středověkého opevnění. Cimbuří věže bylo původně nezastřešené, ale střecha pomůže zmírnit opětovné chátrání stavby.
Foto: Karel Punčochář
K Vochlici vede žlutá turistická trasa podél lesíku. Pole a chmelnice dokazují, že jsme v zemědělském kraji. Na snímku jsou turisté z Ústí nad Labem.
Foto: Karel Punčochář.
Turistický rozcestník u rozhledny Vochlice.
Foto: Karel Punčochář
K rozhledně Vochlice vede odbočka z naučné stezky Okolím Lubence. Zde je jedno zastavení.
Foto: Karel Punčochář
Datum zrodu této věže se prý váže k roku 1881. V té době drtivá většina dnes známých rozhleden v severních Čechách vůbec neexistovala.
Foto: Karel Punčochář
I struktura materiálu, z něhož je rozhledna Vochlice postavena, zaujme na první pohled. Vnímavý pozorovatel pochopí, že dříve zde bývalo něco jinak.
Foto: Karel Punčochář
Kdo prý vysloví toto tajemné zaklínadlo, tomu se naskytne výhled do ohromující dálky...
Foto: Karel Punčochář
...tak jsme to asi vyslovili špatně, zkusíme to znovu příště.
Foto: Karel Punčochář
Život i cesty ubíhají dál. Tady jsme stále ještě v Ústeckém kraji, ale už dostatečně daleko od jeho industriálního šílenství.
Dostupnost po značených trasách:
K rozhledně Vochlice vede žlutá turistická trasa z Lubence dále pokračující přes Mlýnce.
Rozhledna je součástí naučné stezky Okolím Lubence (odbočka)
Poblíž vede cyklotrasa č. 2152 (v Libyni je třeba odbočit na žlutou značku).
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 30.08.2020
Je fajn, že se po dlouhé době někdo mediálně věnoval této unikátní rozhledně v našem zapomenutém kraji. Dík. Honza Krátký - Podbořany