Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Podbořansko

Autor článku:

Karel Punčochář

Karel Punčochář

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 06.12.2019

AKTUALIZACE: 4.6.2020

Klub českých turistůRozhledna - vyhlídka

Rubrika: Retrospektiva / Rozhledna - vyhlídka

Region: Podbořansko • Destinace: Dolní Poohří

SCHILLEROVA ROZHLEDNA V KRYRECH,

JEDNA Z NEJKRÁSNĚJŠÍCH ROZHLEDEN ÚSTECKÉHO KRAJE

Česká republika není velkou zemí. Nemá moře, po němž by bylo možné doplout k jiným světům, ani velehory, jejichž strmé a zasněžené štíty by vládly celému kontinentu. Její krásy spočívají v něčem jiném: v rozmanitosti a pestrosti krajiny, její každý, i sebemenší kout v sobě skrývá cosi nového, neopakovatelného. Všechny tyto krásy vyniknou zejména tehdy, můžeme-li je pozorovat z výšky.

Masivní cihlová rozhledna zdobí od roku 1905 vyvýšeninu Kostelní vrch (383 m) u městečka Kryry.

Foto: Karel Punčochář

Masivní cihlová rozhledna zdobí od roku 1905 vyvýšeninu Kostelní vrch (383 m) u městečka Kryry na Podbořansku.

HISTORIE ROZHLEDNY

Masivní cihlová rozhledna zdobí od roku 1905 vyvýšeninu Kostelní vrch (383 m) u městečka Kryry na Podbořansku. Iniciátorem výstavby se stal místní okrašlovací spolek, kterému pomohl spolek kryrských rodáků žijících ve Vídni. Rozhledna byla postavena v letech 1905-06 a to podle projektu vídeňského architekta Aloise Kaisera. Otevírací slavnost proběhla 17. června 1906 a zúčastnilo se jí několik tisícovek turistů z blízkého i dalekého okolí. Jelikož se v roce 1905 slavilo sté výročí narození německého básníka Friedricha Schillera, byla tato 27 metrů vysoká stavba pojmenována po této významné osobnosti Schillewarte. V přízemí rozhledny byl zbudován jeho památník.

UNIKÁT MEZI ROZHLEDNAMI

Schillerova rozhledna se původně pyšnila třemi ochozy. Nejnižší obtáčel věž po celém jejím obvodu asi v polovině výšky. Dnes už po něm zbyly jen otvory pro ukotvení trámů. Hlavním vyhlídkovým místem byla terasa na vrcholu věže. Ten, kdo se nechtěl spokojit s možnostmi částečných výhledů, mohl vystoupat ještě výše, až do špičky uzounké věžičky, odkud pak mohl pohledem obsáhnout celý kraj z jediného místa.

Postupem času se na rozhlednu zapomnělo. Nejdříve ztratila svůj dřevěný vyhlídkový ochoz ve výšce 10 metrů nad zemí a posléze, po roce 1945, byla úplně uzavřena.

V roce 2000 dokončil obecní úřad rekonstrukci vnitřních omítek, schodiště a přilehlého okolí. Dne 15. července 2000 byla slavnostně znovuotevřena. Později byl vykácen okolní porost částečně bránící výhledu. Díky 2 milionové investici byla rozhledna v letech 2005–06 dále opravena, získala mimo jiné zpět svůj historický dřevěný ochoz 10 metrů nad zemí a nové nátěry. Slavnost u příležitosti stého výročí otevření rozhledny proběhla 27. května 2006.

O provoz rozhledny se v současné době stará kryrská radnice a místní organizace Junák. Otevřena je v květenu až říjnu každou sobotu, neděli a st. svátky od 12:00 do 16:00.

ROZHLEDNA V KRYRECH JE VÝBORNÝ TURISTICKÝ CÍL

Když vystoupáte 5 kamenných a 122 dřevěných schodů otevře se vám nádherný pohled na Doupovské a Krušné hory, České středohoří a pohoří Džbán.

TIP NA VÝLET

Jako výchozí místo je vhodné Blatno u Jesenice, kde staví i rychlíky od Mostu. Od železniční stanice se vydáme po červené TZT směrem na Petrohrad. Značka nás nejdříve provede Blatnem okolo kostela sv. Michaela Archanděla až na konec obce, která je nejjižnější obcí Ústeckého kraje. Cesta vede dál okolo sochy sv. Jana Nepomuckého, rybníka Blatno a zaniklé obce Nouze do Stebna se zajímavým kostelem. Stebenský kostel svatého Jana Křtitele stojí v místě původního kostela, který byl v roce 1656 přestavěn a roku 1732 znovu přestavěn a rozšířen.

KDE STÁL HRAD KNÍŽETE KROKA

Pár metrů za obcí Stebno se tyčí po levé straně stezky do výšky 407 metrů kopec Baba. Z kraje temene Baby je výhled na dlouhý Stebenský rybník a ves Stebno. Podle pověsti stál v místě hrad bájného knížete Kroka.

PETROHRAD PLNÝ TURISTICKÝCH ZAJÍMAVOSTÍ

Po necelých třech kilometrech dojdeme ze Stebna do prostoru Přírodní památky Háj Petra Bezruče, s několika zajímavými památkami. Hned na kraji háje stojí 22 metrů vysoký 900 let starý dub s úctyhodným obvodem kmene 918 cm. Po 700 metrech vystoupáme na Ovčí vrch (451 m), kde se nachází dvě zajímavosti: jednou z nich je zřícenina hradu Petršpurk, která je tvořena pozůstatky hradu z roku 1360. Hrad byl postaven Petrem z Janovic při Pražské stezce vedoucí z Chebu. V severní části jsou základy donjonu s ochozem. V jižní části je rekonstruovaná romantická zřícenina z poloviny 19. století. V blízkosti zříceniny hradu se nachází kaple Všech svatých, která byla postavena v roce 1652 a do dnešní doby je v zachovalém stavu. Z ochozu kaple se vám otevře nádherný výhled do širokého okolí. Pro znavené poutníky tu nechala obec Petrohrad postavit dva turistické přístřešky. Přímo v obci stojí za zhlédnutí, i když jenom od plotu, zámek Petrohrad.

V roce 1560 nechal Jaroslav Libštejnský z Kolovrat na místě zpustlé tvrze postavit nový zámek. Po roce 1620 se novými držiteli stává rod Černínů, kterému náležel až do roku 1945. Za třicetileté války byl zámek vypálen. Oprava byla provedena podle návrhu stavitele G. Alliprandiho, který tak zámku vtiskl dnešní podobu.
V roce 1952 začala zámecký areál využívat psychiatrická léčebna, která zde sídlí dodnes.

NA ZÁVĚR KRYRY S ROZHLEDNOU

V Petrohradu končí červená značka a my se vydáme dále po silnici směrem na Chotěšov, až narazíme na zelenou značku a vlevo po ní dojdeme do Přírodního parku Jesenicko. Můžeme vystoupat na vrchol Vlčí hory (482 m) se zajímavými skalními útvary a dále k výhledu na zříceninu hradu Šprymberk, ze kterého ale pro vzrostlé stromy není nic vidět. Po zelené značce následně dojdeme přes Jesenickou křižovatku a Kněžský háj na Malou Stranu v Kryrech, kde ze zelené značky odbočíme vpravo na NS Křížová cesta Kryry, po které vystoupáme k Schillerově rozhledně na Kostelním vrchu. Dolů do města sejdeme neznačenou serpentinou okolo kostela Narození Panny Marie. Kostel je sice dominantou Kryr, bohužel v současné době natolik zchátralou, že nemůže sloužit svému účelu. Ve městě je možné se občerstvit v restauraci Pekárna nedaleko náměstí s kuriozním pojmenováním po Československé armádě, která už v minulém tisíciletí zmizela v propadlišti dějin. K železniční stanici potom dojdeme po ulicích Hlavní, 5. května a Železniční.

Délka výletu je 26 km a vhodná svojí délkou a členitým terénem spíše pro zdatnější turisty.

Fotografie k článku:

Masivní cihlová rozhledna zdobí od roku 1905 vyvýšeninu Kostelní vrch (383 m) u městečka Kryry. Ručně malovaná mapa regionu Podbořansko. Kostela sv. Michaela Archanděla v Blatně. Skupina turistů KČT Loko Ústí nad Labem VT u sochy sv. Jana Nepomuckého. Rybník Blatno nedaleko stejnojmenné obce. Kostel svatého Jana Křtitele ve Stebně. Kopec Baba za obcí Stebno. 900 let starý dub. Kaple Všech svatých na Ovčím vrchu u Petrohradu. Zřícenina hradu Petršpurk na Ovčím vrchu u Petrohradu. Zámek Petrohrad. Skalní útvar na vrcholu Vlčí hory. Schillerova rozhledna na Kostelním vrchu nad městem Kryry. Pohled z rozhledny na město Kryry a široké okolí.

Související odkazy:

MAPA

Související články:

NA SAMÝ KRAJ ÚSTECKÉHO KRAJE
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: