AKTUALIZACE: 23.6.2022
Publikováno: 31.5.2022

Rubrika: Značkaři /
Region: Děčínsko • Destinace: Lužické hory
ZNAČKAŘI NA TURFESTU SKLIDILI POTLESK
Každý turista by měl vědět, kdo pečuje o značené cesty
Již bylo mnohokráte zmíněno, že díky značkařům Klubu českých turistů má Česká republika jeden z nejlepších systémů značených turistických tras na světě. Jen u nás v Ústeckém kraji to čítá více než tři tisíce (!) kilometrů pěších stezek, které je třeba každé tři roky obnovovat. Zdaleka se přitom nejedná jen o malování známých barevných „proužků“, ale také k tomu patří péče o mapy, odpočívadla, rozcestníky...

Foto: Martin Zíka
Na festival Turfest.cz, který proběhl 28. května v České Kamenici, přivezli značkaři trenažér. Na něm si zájemci mohli vyzkoušet namalovat vlastní značku. A byla u toho sranda.
...a na mnoha trasách je třeba zajistit také jejich průchodnost průřezem křovin, budováním mostků, zpevňováním chodníků. A co teprve, když je nutné řešit značení v místech, kde vznikly nové pastviny a trasy se musejí měnit, aby turisté nepřišli do bezprostředního kontaktu třeba s rozzuřeným býkem.
O tom všem nám na turistickém festivalu TURFEST.CZ do mikrofonu povídal předseda krajské komise značení Václav Nič, který má práci značkařů v Ústeckém kraji na starosti. Je to pořádná hromada starostí, o kterých nemá turista pohodlně si vyšlapující krajinou, ani tušení. I když asi každému chápavému člověku musí dojít, kolik práce dá obnovení turistických stezek třeba právě teď, po kůrovcové kalamitě, kdy většina smrků se značkami v oblasti Labských pískovců a Českého středohoří šla k zemi.
Právě za tuto práci sklidili značkaři KČT na festivalu bouřlivý potlesk publika. Dočkali se ocenění, a tak to má být. Člověku jen přijde líto, když si pak otevře reklamní katalog některých destinačních agentur, kde jsou zmíněny turistické trasy vedoucí k jejich klientům, ale o záslužné práci Klubu českých turistů a jeho značkařů nepadne ani slovo. S takovým rozpačitým pocitem jsem si prohlížel například Turistické noviny Lužických hor. Takhle by asi spolupráce na rozvoji turistiky a cestovního ruchu vypadat neměla, ale na druhou stranu je tu alespoň prostor pro zlepšování.
Nicméně na festivalu jsme se dozvěděli převážně dobré zprávy. Například to, že zájem o dobrovolnické značení tras mezi lidmi roste, i to, že problémy po kůrovcové kalamitě v oblasti národního parku České Švýcarsko by měly být vyřešeny do dvou let a turistické trasy se postupně vrátí do normálu a my se opět budeme moci bezpečně vydat do míst, kam se nyní nesmí. A na to se těšíme.
Fotografie k článku:

Foto: Martin Zíka
Na festival Turfest.cz, který proběhl 28. května v České Kamenici, přivezli značkaři trenažér. Na něm si zájemci mohli vyzkoušet namalovat vlastní značku. A byla u toho sranda.

Foto: Martin Zíka
Předseda krajské komise značení Václav Nič hovoří k publiku, které ho odměnilo potleskem. Ten nepatřil jen jemu, ale hlavně lidem, kteří se pod jeho vedením o turistické trasy starají.

Foto: Martin Zíka
Festivalové publikum si poslechlo dvanáct přednášek na různá turistická témata. K těm nejzajímavějším patřila pozvánka do Centra asijských kultur, které vzniká v Mikulášovicích na Šluknovsku.

Foto: Martin Zíka
K dispozici byl i stůl s propagačními materiály nejrůznějších akcí a lákavých turistických cílů v Ústeckém a Libereckém kraji.

Foto: Martin Zíka
Jeden z festivalových výletů vedl přes rozhlednu na Studenci (viz foto). Navzdory nepříznivému počasí na začátku dne na trasy vyrazilo 87 turistů ošlehaných větrem a deštěm.

Foto: Martin Zíka
Komentovanou prohlídku, která byla tentokráte zaměřena na téma pivní historie České Kamenice, vedl průvodce František Fryblík. Byl na nás skvěle připraven a měli jsme možnost poznat mnoho zajímavých zákoutí, která zůstávají běžným turistům skryta.

Foto: Martin Zíka
Mariánská kaple v České Kamenici patří k nejpřitažlivějším cílům města. Účastníci festivalu měli do památek poloviční vstupné a tak toho náležitě využili.

Foto: Martin Zíka
Velmi nás potěšila návštěva klientů chráněného bydlení z Litoměřic, kteří také vyrazili na festivalový výlet.

Foto: Martin Zíka
Součástí festivalu byl i malý jarmark regionálních produktů nabízející uzenářské a pekařské výrobky, víno, kávu, hračky, polévky, knihy, drobné suvenýry i originální šperky.

Foto: Martin Zíka
Nejmladší účastníci festivalu se dožadovali, aby součástí příštího ročníku byla i kočárková trasa.

Foto: Martin Zíka
Turisté jsou kopa veselá, a tak jsme si po poctivé práci zvesela zaskotačili s Harcovníky. I v tento den mnoho lidí na náš festiválek dorazilo právě po turistických značkách!

Foto: Martin Zíka
Do ruky se mi dostaly Turistické noviny Lužických hor. Nedalo mi to, a na jedné z namátkou vybraných dvoustránek jsem si potrhl text, kde se zmiňují turistické trasy. Bohužel o Klubu českých turistů a práci jeho značkařů jsem však zmínku nikde nenašel.
Dostupnost po značených trasách:

Červenou barvou se značí hlavní turistické trasy, dálkové trasy a magistrály.

Modrou barvou se značí méně důležité hlavní trasy.

Zelenou barvou se značí vedlejší trasy.

Žlutou barvou jsou značeny převážně spojky a zkratky.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
NA TURISTICKÉ TRASY PO ŽELEZNICITURISTICKÝ FESTIVAL TURFEST.CZ - 25. 5. 2024
ZNAČKAŘI TO ZVLÁDLI!
JAK PŘITÁHNOUT LIDI K ORGANIZOVANÉ TURISTICE?
TURISTICKÉ MAPY PROKAZUJÍ SLUŽBU, CHRAŇTE JE!
NOVÍ VEDOUCÍ ZNAČKAŘI VYŠKOLENI EPIDEMII NAVZDORY.
MÁME RÁDI ČESKÉ ŠVÝCARSKO - KŮROVEC TAKÉ.
ZNAČKAŘI BILANCUJÍ ROK 2019
ZNAČKAŘI BILANCUJÍ ROK 2018
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: