
O ČEM PÍŠE:
ŠTOLA V JIŘETÍNĚ
Historické důlní dílo na Tolštejnském panství |
Těžení drahých kovů v masivu Křížové hory |
Turisticky přístupná štola |
Délka prohlídky 320 m (60 min.) |
V provozu od května do září mimo pondělky |
Otevřeno od 10.00 do 16.00 hodin |
Vstupné: 60 Kč (může se měnit) |
Turistické informační centrum |
Hornické muzeum |
Loalita: Jiřetín pod Jedlovou |
Destinace: Lužické hory |
ŠTOLA V JIŘETÍNĚ
Historické důlní dílo na Tolštejnském panství • Těžení drahých kovů v masivu Křížové hory • Turisticky přístupná štola • Délka prohlídky 320 m (60 min.) • V provozu od května do září mimo pondělky • Otevřeno od 10.00 do 16.00 hodin • Vstupné: 60 Kč (může se měnit) • Turistické informační centrum • Hornické muzeum • Loalita: Jiřetín pod Jedlovou • Destinace: Lužické hory
AKTUALIZACE: 21.4.2025
Publikováno: 26.12.2018

Rubrika: Technická památka
Region: Šluknovsko • Destinace: Lužické hory
ŠTOLA SVATÉHO JANA EVANGELISTY V JIŘETÍNĚ
Nevýnosná těžba zanechala po sobě turistický „zlatý důl“ a zimoviště netopýrů.
Pokud jde o technické památky severních Čech, nejvíce z nich se vztahuje k důlní a těžební činnosti. Lidé se odnepaměti snažili získávat obživu dobýváním bohatství z hlubin země. Po nich zůstaly zachovány štoly, které sice v době svého provozu většinou nebyly příčinou výrazného zbohatnutí, nicméně dnes jsou zajímavou příležitostí pro cestovní ruch. Mezi takové patří nejseverněji umístěné veřejně přístupné důlní dílo v Čechách - štola Svatého Jana Evangelisty v Jiřetíně pod Jedlovou.

Foto: Martin Zíka
Všechna důlní díla bývalého Tolštejnského panství jsou dnes zabezpečena proti nežádoucímu vniknutí. Štolu Jana Evangelisty v Jiřetíně dokonce střeží dravá šelma.
Městečko Jiřetín se nachází v blízkosti geologického zlomu nazývaného Lužická porucha. Je to rozhraní mezi severovýchodní žulovou masou a jihozápadní pískovcovou pánví, kde se rudné žíly dostávají k povrchu a tím jsou dostupnější prospektorům a následné těžbě. Tvrdí se, že pozornost kovkopů přilákalo do těchto míst nejprve údolí potoka Milířka (přímo v místě zlomu), kde se rýžovalo zlato. Není bez zajímavosti, že zmíněné geologické jevy souvisejí i s výskytem energetických anomálií. Právě Křížová hora nad Jiřetínem patří dle zjištění senzibilů údajně mezi nejsilnější energetická místa v Čechách.
NÁLEZY RUD BYLY ZPOČÁTKU SLIBNÉ
Panství náležející k hradu Tolštejn bylo zmíněno v historických zdrojích již roku 1509, kdy král Vladislav II. Jagelonský udělil jeho majiteli právo těžit rudu poskytující zlato, stříbro, měď, olovo, cín, železo a další kovy. Nedlouho nato vzniklo zde hornické městečko Sankt Georgenthal (Svatý Jiří v Oudolí). Bydleli zde horníci a kvetla zde řemesla s těžbou související. Byly zde také středověké sklárny, které využívaly toho, že kromě kovových rud místní hory poskytovaly i zdroj kvalitního křemene. Zvěsti o bohatství ukrytém v zemi zajistily tehdy také dostatek k těžbě potřebných lidských zdrojů.
TĚŽBA NA TOLŠTEJNSKÉM PANSTVÍ SE NAKONEC NERENTOVALA
Jenže, jak šel čas, ukázalo se, že zpočátku slibné naleziště není zdaleka tak výnosné, jak se očekávalo. Ačkoli bylo okolí Jiřetína a nedalekého Kozího hřbetu šachtami doslova prošpikováno, bylo nutné z ekonomických důvodů přes četné pokusy těžbu ukončit. Pověst praví, že systémem podzemních chodeb bylo možné projít od Jiřetína až k hradu Tolštejnu. Převážná většina chodeb, byla postupně z bezpečnostních důvodů zasypána, některé jsou dnes zamřížovány a slouží jako chráněné zimoviště pro netopýry. Turistické veřejnosti zůstala přístupná jediná štola Svatého Jana Evangelisty nacházející se 500 m od jiřetínského náměstí vlevo od silnice směrem na Rybniště.
POSLEDNÍ TĚŽBA SKONČILA V ROCE 1910
Důlní dílo Sv. Jana Evangelisty na úpatí severozápadního svahu Křížové hory vzniklo až v 18. století v místě výskytu křemenných a kalcitových žil obsahujících rudy kovů, zejména sříbronosného galenitu a chalkopyritu. Těžba tehdejšími nástroji byla nesmírně pracná, neboť hornina byla tak pevná a tvrdá, že vykutané chodby většinou ani nepotřebovaly výdřevu. Práce v zimě, tmě, kouři a vlhku se pochopitelně podepisovala na zdraví horníků, kteří se dožívali většinou jen třiceti, maximálně čtyřiceti let. Průvodce štolou vám potvrdí, že v Jiřetíně zcela běžně žily vícenásobné vdovy. Lidé byli samozřejmě stále méně ochotni pracovat v takových podmínkách za tomu neodpovídající mzdu a tak byla nakonec i na tomto místě těžba definitivně ukončena v roce 1910.
PRŮVODCE ŠTOLOU JANA EVANGELISTY ROZHODNĚ NENUDÍ
Je potřeba pochválit obec Jiřetín pod Jedlovou, že se zasadila o zpřístupnění asi 320 metrů dlouhého úseku štoly Svatého Jana Evangelisty. Dnes tato patří mezi největší místní turistická lákadla (také díky svéráznému průvodci, který nešetří při výkladu více i méně věrohodnými historkami. Jedna je například o „šťastném kameni“ vyzařujícím tak silnou energii, že je cítit pouhým přiložením ruky. Prohlídka štoly trvá asi 50 minut - záleží na zvídavosti návštěvníků. Vstupné je 50 Kč dospělý a 30 Kč mládež do 15 let, pro větší skupiny možno sjednat slevu. Běžná návštěvní doba je od května do září v době od 10.00 hodin do 16.00 hodin každý den kromě pondělí (poslední výprava do hlubin země začíná v 15 hodin), nejlépe je domluvit prohlídku předem na čísle 607 856 819.
MUZEUM JE ZAVŘENÉ ALE INFOCENTRUM VÁM TO VYNAHRADÍ
Ještě je potřeba zmínit, že zájemci o historii obce i dolování mohli donedávna navštívit zdejší muzeum umístěné v budově fary nacházející se vedle kostela na náměstí v Jiřetíně pod Jedlovou. Muzeum je bohužel v současné době z provozních důvodů uzavřeno. Zájemci o další informace však mohou navštívit nedaleké infocentrum Tolštejnského panství, kde dostanou žádané informace a mohou si zakoupit pěkné suvenýry.
NAUČNÁ HORNICKÁ STEZKA „ÚDOLÍ MILÍŘKY“
Návštěvu štoly můžete spojit s pěkným celodenním výletem po žluté turistické značce směrem na Dolní Podluží, která vás dovede k výchozímu bodu hornické okružní naučné stezky vedoucí údolím potoka Milířka k rozcestí Pod Ptačincem a dál přes Kozí hřbet zase zpět. Najdete zde vchody do několika štol s informačními panely vztahujícími se k středověké těžbě v těchto místech.
Fotografie k článku:

Foto: Martin Zíka
Všechna důlní díla bývalého Tolštejnského panství jsou dnes zabezpečena proti nežádoucímu vniknutí. Štolu Jana Evangelisty v Jiřetíně dokonce střeží dravá šelma.

Foto: Martin Zíka
Jiřetínskou štolu Svatý Jan Evangelista najdete poměrně snadno, když půjdete po hlavní silnici z jiřetínského náměstí směrem na Rybniště. Po půl kilometru narazíte na informační panel, u kterého odbočíte cestou vlevo. Po dalších cca dvou stech metrech se ocitnete u boudy správce, která slouží k prodeji vstupenek. Vchod do štoly je hned naproti.

Foto: Martin Zíka
Před vstupem do štoly obdržíte několik základních bezpečnostních pokynů a helmu, která se opravdu hodí zejména osobám vyššího vzrůstu.

Foto: Martin Zíka
Ve štole jsou na různých místech jasně patrné geologické zajímavosti, k nimž obdržíte od průvodce podrobný výklad.

Foto: Martin Zíka
Na rozdíl třeba od uhelných slojí je štola Jana Evangelisty v Jiřetíně hloubena v tak pevném materiálu, že zpevňovací výdřeva je potřebná jen výjimečně.

Foto: Martin Zíka
Chloubou turisticky přístupné jiřetínské štoly je malé jezírko s křišťálově čistou vodou. Zájemci se prý v něm mohou i vykoupat, ale vzhledem k teplotě vody si to prý zatím každý rozmyslel.

Foto: Martin Zíka
Přímo na náměstí v Jiřetíně pod Jedlovou je stará fara, ve které se nachází muzejní expozice věnovaná historii hradu Tolštejna a důlní činnosti v okolí městečka. Podle aktuálních informací je ale muzeum z provozních důvodů zavřeno. Pokud by se něco změnilo, určitě vám to sdělí v blízkém infocentru.

Foto: Martin Zíka
Informace o štole Jana Evangelisty vám ochotně poskytnou v Turistickém informačním centru, které najdete v Jiřetíně pod Jedlovou přímo na náměstí. Je provozováno celoročně.

Foto: Martin Zíka
Jiřetínská štola je vyhloubena v masivu Křížové hory, na které stojí jedna z nejkrásnějších křížových cest v České republice. Na vrcholu stojí kaple s Božím hrobem.

Foto: Martin Zíka
V Jiřetíně si můžete domluvit návštěvu galerie V Podstávce. Nyní je zde instalována výstava fotografií z Lužických hor.

Foto: Martin Zíka
Traduje se, že důlními chodbami je prolezlý celý horský hřbet od Jiřetína až k hradu Tolštejnu.

Foto: Martin Zíka
Při návštěvě Jiřetína a štoly se můžete projít po zelené turistické trase až k Jedlové hoře. Na jejím vrcholu je pěkná rozhledna.
Dostupnost po značených trasách:

Ke štole se dostanete z jiřetínského náměstí cestou vyznačenou směrovkami. Je to jen půl kilometru.

Kolem štoly prochází cyklotrasa 3052 z osady Jedlová do Horního Podluží.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
TURISTIKA V JIŘETÍNĚCESTOU BOLESTI A VÍRY
MALÝ STOŽEC - OZDOBA LUŽICKÝCH HOR
HRAD TOLŠTEJN - STRÁŽCE LUŽICKÝCH HOR
HORNICKÁ NAUČNÁ STEZKA „ÚDOLÍ MILÍŘKY“
KŘÍŽOVÁ HORA V JIŘETÍNĚ POD JEDLOVOU
HŘEBENOVKA V ÚSTECKÉM KRAJI
ROZHLEDNA JEDLOVÁ V LUŽICKÝCH HORÁCH
ŠTOLA STARÝ MARTIN V KRUPCE
STEZKOU TOLŠTEJNSKÉHO PANSTVÍ
GALERIE V PODSTÁVCE
MIKULOVSKÁ ŠTOLA LEHNSCHAFTER
TURISTICKÝ MOST NA ŠÉBRU
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 06.05.2021
Štola krátká, ale zajímavá. A nejzajímavější je pan průvodce, lidový vypravěč, dobře se to poslouchalo. Kdyby u štoly byla i hospůdka, pěkně by to ožilo. Fíla, Č. Lípa
Komentováno: 24.05.2021
Skvělá atrakce a navíc i poučná. Už aby v Jiřetíně začaly taky fungovat nějaké solidní hospůdky pro turisty, když je to tak navštěvované místo. VH
Komentováno: 10.02.2022
No, ale mohli by si v Jiřetíně spravit kostel, od té doby, co jim vítr shodil křížek z věže nějak chátrá...
Komentováno: 07.08.2023
Prý bude ve štole nový průvodce? Snad bude také tak vtipný, jako ten starý pán, co tam byl s námi :) Helenka, Pepik a Tomík z Mostu.
Komentováno: 05.07.2024
Ve štole jsme zastihli novou paní průvodkyni a chválíme výklad! Zdraví školáci z Varnsdorfu.