AKTUALIZACE: 18.10.2024
Publikováno: 10.9.2023
Rubrika: Pozvánka na akci / Jinak zajímavé místo
Region: Lounsko • Destinace: Dolní Poohří
31. PODZIMNÍ PUTOVÁNÍ NA RUBÍN
Turisté z Podbořan zakončí sezónu buřtopečí u rozhledny Rubín.
Jednatřicátým ročníkem pochodu Podzimní putování ukončí Klub českých turistů z Podbořan svou letní sezónu. Na výlet k pradávnému slovanskému hradišti, o němž někteří historici míní, že by to mohl být bájný Wogastisburg, se můžete v sobotu 19. října 2024 vydat s námi.
Foto: Karel Punčochář
U rozhledny Rubín na Lounsku pořádá Klub českých turistů z Podbořan ukončení své letní sezóny.
Dvanáctikilometrovým podzimním putováním uzavřou podbořanští turisté svou letošní sezónu. Cílem výpravy je dřevěná rozhledna Rubín nacházející se severně od Podbořan. K rozhledně dosud nevedou značené turistické trasy a proto zájemcům o pěkný výlet doporučujeme připojit k členům Klubu českých turistů, kteří mají sraz na vlakovém nádraží v Podbořanech v 8.30 hodin. V cíli pochodu bude připraveno občerstvení pro účastníky s opékáním špekáčků. Informace poskytne předsedkyně KČT Podbořany Jana Hoťková na tel.: 724 505 631.
ROZHLEDNA RUBÍN U PODBOŘAN
Na vrchu Rubín nacházející se asi 5 km severně od města Podbořany (u cyklotrasy 2080) na Lounsku bylo archeologickým průzkumem potvrzeno prastaré slovanské hradiště. Byly zde objeveny různé známky osídlení, například železná kování slovansko - avarského typu. Lokalita Rubín byla vyhlášena jako kulturní památka. Vrch s nadmořskou výškou 352 m n. m. je výborným vyhlídkovým bodem a proto, když se uvažovalo o vybudování malé rozhledny, byla tato v roce 2018 postavena ve stylu roubené strážní věže, jaká tu mohla stát v dobách prosperujícího hradiště. Někteří historikové se totiž domnívají, že právě zde stál pověstný Wogastisburg, u kterého slovanské vojsko roku 632 porazilo franská vojska krále Dagoberta I.
BITVA U WOGASTISBURGU
Podle dochovaných odkazů Frankové vytáhli roku 631 až 632 do tehdejší Sámovy říše pod záminkou pomstění přepadených franských kupců. Táhli krajem a plenili vše, co jim přišlo do cesty, zajaté obyvatelstvo odvlékali do otroctví. Uloupili přitom velké množství kořisti, ale dlouho se z ní neradovali. Jako svou další oběť si vyhlédli slovanskou pevnost Wogastisburg a začali ji obléhat. Slovanští obránci ale už byli na Dagobertovo vojsko dobře připraveni. Po třech dnech obléhání vyrazili do protiútoku, při kterém pobili velký počet obléhatelů, jejichž zbytek se dal na útěk. Při něm dle pověsti zanechali za sebou naloupenou kořist i svou výzbroj. Po porážce franských vojsk Slované vypravili trestnou výpravu na území Durynska, čímž rozšířili slavnou Sámovu říši.
Kde hradiště Wogarstisburg opravdu stálo, toho se zatím historikové nedopátrali. Ale právě díky bohatým nálezům zbytků zbraní a výstroje z období 7. století je vrch Rubín u Podbořan jednou z lokalit, kde mohlo být franské vojsko zdrcujícím způsobem rozprášeno.
Fotografie k článku:
Foto: Karel Punčochář
U rozhledny Rubín na Lounsku pořádá Klub českých turistů z Podbořan ukončení své letní sezóny.
Foto: Karel Punčochář
Z Rozhledny Rubín na Podbořansku je vynikající výhled do krajiny. Při dobrém počasí je například vidět velká část hřebenu Krušných a Doupovských hor i západní část Českého středohoří.
Foto: Věnceslav Černý
„Bitva u Vogastisburku roku 630“ jak ji ztvárnil Věnceslav Černý v Obrázkových dějinách národa Českého v roce 1893.
Dostupnost po značených trasách:
Pod vrchem Rubín vede cyklotrasa 3080 z Podbořan do Chomutova.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: