O ČEM PÍŠE:
ROZHLEDNA RUBÍN
Roubená rozhledna u Podbořan. |
Volný přístup. |
Vrch rubín 352 m n. m. |
Archeologickým průzkumem potvrzené slovanské hradiště - kulturní památka. |
Možné místo bitvy u Wogarstisburgu |
Cyklotrasa: 3080. |
Destinace: Dolní Poohří |
ROZHLEDNA RUBÍN
Roubená rozhledna u Podbořan. • Volný přístup. • Vrch rubín 352 m n. m. • Archeologickým průzkumem potvrzené slovanské hradiště - kulturní památka. • Možné místo bitvy u Wogarstisburgu • Cyklotrasa: 3080. • Destinace: Dolní Poohří
AKTUALIZACE: 13.7.2024
Publikováno: 21.10.2019
Rubrika: Reportáž z akce / Rozhledna - vyhlídka
Region: Podbořansko • Destinace: Dolní Poohří
VÝLET NA TAJEMNÝ WOGASTISBURG K ROZHLEDNĚ RUBÍN
Stojí rozhledna Rubín na místě velkého vítězství Slovanů nad Franky?
Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u kterého proběhla v mezi roky 631 a 632 bitva mezi slovanskými kmeny Sámovy říše a franskými vojsky krále Dagoberta I. V této bitvě dosáhlo slovanské vojsko významného vítězství. Po stopách této historické události jsme se vydali s Klubem českých turistů z Ústí nad Labem a došli jsme až na rozhlednu Rubín u Podbořan.
Foto: Karel Punčochář
Rozhledna Rubín byla v roce 2018 vybudována na stejnojmenném vrchu severně od Podbořan podle představ archeologů, jak se asi vypadaly v období slavné Sámovy říše.
ROZHLEDNA RUBÍN JE POKUSEM O HISTORICKOU REPLIKU
Na vrchu Rubín u Podbořan archeologové objevili staré slovanské hradiště (dnes kulturní památka). Při průzkumu našli bohaté nálezy železných a keramických předmětů, zejména částí zbraní a výstroje, jejichž datování se blížilo z sedmému století. To by mohlo naznačovat, že právě vrch Rubín byl dějištěm slavné bitvy u Wogastisburgu, kde Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Rozhledna Rubín, která zde byla roku 2018 postavena, má proto podobu roubené strážní věže a elegantně tak zapadá do kontextu starého příběhu.
PŘÍČINY TAŽENÍ ANEBO OKÉNKO DO DÁVNÉ HISTORIE
Dle kroniky Historia Francorum, jediného věrohodného písemného zdroje, byli v devátém roce vlády krále Dagoberta I. (631/632) kdesi na území Sámovy říše přepadeni franští kupci. Následně na Sámův dvůr přišel králův vyslanec Sicharius s požadavkem na spravedlivou náhradu za kupce, které Sámovi lidé povraždili, a za majetek, kterého se protizákonně zmocnili. Sámo odmítl škodu nahradit a chtěl ustanovit soudy pro spory mezi oběma stranami. Po hádce následně byl Sicharius vykázán, což bylo záminkou pro franské válečné tažení.
FRANSKÉ TAŽENÍ SÁMO USTÁL
Frankové prý vpadli do Sámovy říše prý hned ve třech proudech. Přitom samozřejmě drancovali vše, co jim přišlo do cesty. Na předem domluveném místě na území nepřítele se pak části vojska spojily. Jižní a severní křídlo Dagobertovy armády nejprve dosáhlo četných vítězství a odvedlo velký počet zajatců. Dagobertova armáda oblehla pevnost Wogastisburg s velkou posádkou slovanských Vinidů. Po třech dnech došlo k bitvě, v níž byl velký počet obléhatelů pobit. Zbytek Dagobertových vojsk se dal na útěk. Po porážce franských vojsk Slované opakovaně útočili na oblast Durynska. Sámova říše se tím rozrostla a stala se významným regionálním uskupením.
KDE LEŽEL WOGASTISBURG?
Přesná lokalizace hradiště je dnes zřejmě nemožná. Z Fredegarovy kroniky se dozvídáme pouze jeho jméno, funkci (castrum – trvale opevněné místo) a umístění kdesi ve směru postupu austrasijského vojska. V poslední době čeští historikové a archeologové upozorňují na lokalitu vrchu Rubín u Podbořan v severozápadních Čechách. Jejich tvrzení je podpořeno archeologickými nálezy (ostruhy, šipky a další) slovansko-avarského typu ze 7. století.
SLOŽITÉ ROZPLÉTÁNÍ ZÁHADY
Další indicie je směr protiútoku Slovanů do Durynska. Letopisec píše, že "po třídenním neúspěšném boji byli četnější z vojska Dagobertova mečem pobiti a potom úprkem se vracejí do svých sídel. Potom vpadnou Venedi do Durynska a ostatních krajů království Franků pustošit". Na základě těchto indicií se pokoušel lokalizovat Wogastisburg autor literatury faktu Miroslav Ivanov. Vycházel z toho, že Wogastisburg byla pohraniční pevnost. Tu hledal někde u česko-německých hranic poblíž Durynska na českém území (Úhošť u Kadaně) i na německém území, kde tehdy žili Slované, přesněji slovanští Srbové.
A JAK JSME TEDY ŠLI NA WOGASTISBURG?
Po zralé úvaze, že jednodenní výlet do Bratislavy je utopie a v minulosti jsme již několikrát přes Úhošť u Kadaně šli, jsme se rozhodli navštívit lokalitu na vrchu Rubín nedaleko Podbořan.
Z Ústí nad Labem jsme vyjeli ráno rychlíkem do Chomutova a dále autobusem do Krásného Dvora. Prohlédli jsme si z venku zámek Krásný dvůr a prošli jeho anglickým parkem k perfektně opravenému vyhlídkovému gotickému templu. U Červené hájenky jsme opustili areál parku a po zelené TZT jsme přes obce Buškovice a Hlubany s opravenou tvrzí došli do Podbořan. Po načerpání sil v místní restauraci Růže jsme prošli až na konec města, kde jsme odbočili na cyklotrasu č. 3080, která nás dovedla až ke značené odbočce na vrch Rubín.
ROZHLEDNA RUBÍN
Po zpevněné cestě jsme vystoupali na vrchol kopce Rubín vysokého 352 m n. m., kde stojí od 15. 9. 2018 rozhledna. Dřevěná konstrukce svým vzhledem připomíná dávné hradiště a byla postavena z 500 ks dubových klád pocházejících z Doupovských hor. Základna vyhlídkové věže má rozměr 4 x 4 m. První patro se nachází ve výšce 2,85 metrů a dostanete se do něj po 13 schodech. Rozhledna Rubín je vysoká pouze 7,33 metrů, ale poskytuje výtečný výhled na Krušné hory, Doupovské hory, České středohoří a jihozápadní část Ústeckého kraje. Vrch Rubín patří mezi nejvýznamnější archeologické lokality v Čechách, o jehož historii se více dozvíte na informačním panelu umístěném uvnitř rozhledny.
Po prohlídce hradiště jsme se po stejné cestě vrátili do Podbořan, odkud jsme vlakem dojeli zpět do Ústí nad Labem. Výlet nebyl příliš náročný, s malým převýšením byl dlouhý 21 km.
Dostupnost po značených trasách:
Lesoparkem v Krásném Dvoře (přírodní památka) procházejí místně značené okruhy.
Z Krásného Dvora vede od zámeckého parku přes Hlubanskou tvrz zelená trasa v délce cca 7 km do Podbořan. Zelená pak dále pokračuje na rozhlednu v Kryrech.
Na rozhlednu Rubín nacházející se severovýchodně od Podbořan zatím nevede značená turistická trasa, ale přímo pod Rubínem prochází cyklotrasa č. 3080 v tomto úseku z Podbořan do Čejkovic.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
31. PODZIMNÍ PUTOVÁNÍ NA RUBÍNNA ZÁMEK KRÁSNÝ DVŮR DOUPOVSKÝM MOTORÁČKEM
KAOLIN NA PODBOŘANSKU
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 15.09.2020
Smekám před historickým rozborem pana Punčocháře. I rozhlednu Rubín považuji za velmi zdařile provedenou vhledem k historickým souvislostem. Jiřina, Podbořany
Komentováno: 20.02.2024
Ono není vůbec jisté, že Rubín a Wogastisburg patří k sobě. Tomuto tématu se věnovalo už hodně badatelů, ale pravdu se už asi nedozvíme. Propast času je už moc velká.