O ČEM PÍŠE:
KONOPÁČ
Skalní vyhlídka na zelené trase z nádraží Jedlová na Stožecké sedlo |
Nadmořská výška: 676 m n. m. |
Alternativní název: Jelení skála |
Nedaleko jsou vyhlídky Jelení kámen a Sofie |
Linie předválečného opevnění (řopíky) |
Třípanský sloup |
Turistický most na Šébru |
Dálková evropská trasa E10 |
Destinace: Lužické hory |
KONOPÁČ
Skalní vyhlídka na zelené trase z nádraží Jedlová na Stožecké sedlo • Nadmořská výška: 676 m n. m. • Alternativní název: Jelení skála • Nedaleko jsou vyhlídky Jelení kámen a Sofie • Linie předválečného opevnění (řopíky) • Třípanský sloup • Turistický most na Šébru • Dálková evropská trasa E10 • Destinace: Lužické hory
AKTUALIZACE: 5.7.2024
Publikováno: 01.3.2023
Rubrika: Turistická trasa
Region: Děčínsko • Destinace: Lužické hory
PŘES KONOPÁČ NA ŠÉBR
Trasa přes Stožecký hřbet s výhledy na hrad Tolštejn a Jedlovou horu.
Zelená turistická trasa, na kterou vás nyní zavedeme, je sice krátká, ale natolik zajímavá, že si zaslouží samostatný článek v Turistickém magazínu. Vede Lužickými horami po nejvýchodnější hranici Ústeckého kraje a díky novému mostu na Stožeckém sedle je turistickou spojkou s krajem Libereckým. Na jejím dvoukilometrovém úseku jsou tři vyhlídky, několik bunkrů a dvě historické památky.
Foto: Martin Zíka
Na hřebenové stezce přes Stožecký hřbet je vyhlídka Jelení kámen. Z ní je vidět hora Jedlová, hrad Tolštejn i Horní Lužice.
Zelená trasa přes Stožecký hřbet začíná u nádraží v Jedlové. Ve vyhlášené nádražní restauraci se lze před vejšlapem příjemně posilnit. Pro zajímavost je dobré připomenout, že úsek, který si projdeme, je částí dálkové trasy E10 procházející evropským kontinentem od severu k jihu. Stoupáme k odpočívadlu u Třípanského sloupu a cestou narazíme na pískovcový sloup svatého Jakuba. Tady v lese působí trochu nepatřičně, ale to jen do chvíle, než se dozvíme, že před vybudováním silnice přes Šébr právě tudy vedla úvozem takzvaná Pražská (nebo Lipská) cesta od Jedlové na Novou huť. Po ní formani převáželi různé zboží z Čech do Lužice a opačně, pochodovaly armády a putovali krajánci, coby poslové zpráv. Dnes tudy vede žlutá turistická pěšina, které se stále říká Stará pražská cesta.
TŘÍPANSKÝ KÁMEN
Hned za sloupem svatého Jakuba (mimochodem, jeho socha už na sloupu dávno nestojí), je další podobná památka jménem Třípanský kámen. Kamenný třístranný sloupek s erby tří panství (zákupského, českokamenického a tolštejnskorumburského) připomíná, že tady svého času hraničily vrchnostenské majetky. Vypadá velmi zachovale. To proto, že je to už jen replika původního hraničního sloupu, ale zdařilá. Vedle stojí zastřešené odpočívadlo, a to přesně na linii opevnění, které mělo Československou republiku chránit před vpádem hitlerovských vojsk. Některý z bunkrů si můžeme při té příležitosti prohlédnout.
VYHLÍDKA KONOPÁČ A JELENÍ SKÁLA
Zelená trasa pak dál stoupá k odbočce na skalní vyhlídku Konopáč na kótě 676 m n. m., ze které budou brzy pěkné výhledy, neboť smrky, které trochu zacláněly, sežral kůrovec. Při šplhání na skálu je třeba dbát opatrnosti, zejména po dešti. Příjemná lesní pěšina pak dál pádí k vrcholu Stožec (665 m n. m.). U něho je odbočka na velmi pěknou vyhlídku Jelení skála. Z ní je pěkně vidět hora Jedlová i hrad Tolštejn.
TURISTICKÝ MOST NA STOŽECKÉM SEDLE
Pěšina pak mírně klesá k vyhlídce Sofie. Odbočka z ní sice není značena, ale poznáte ji podle vyšlapané pěšinky. Průhledem mezi stromy je vidět okolí Nové Huti, kde je autobusová i vlaková zastávka. Vede tam modrá trasa (Hřebenovka) od rozcestníku Stožecký hřbet, na který narazíte záhy. To už je jen kousek od turistického mostu na Stožeckém sedle. Tady si můžete vybrat další směr svého putování. Neznačenou cestou jménem Točna se můžete vrátit zpět k Jedlovskému nádraží nebo se po zelené vydat kolem vrchu Bouřný do Horní Světlé na rozcestí s červenou magistrálou E3 mířící k rozhledně na Luži.
KAM DÁL LUŽICKÝMI HORAMI?
Zajímavá je též modrá trasa ze Stožeckého sedla na vyhlídku Pětikostelní kámen a k Pěnkavčímu vrchu, což je nejvyšší bod okresu Děčín. Posléze cesta klesá na důležité turistické rozcestí Pod Ptačincem. Odtud je možné vyrazit po hornické naučné stezce údolím potoka Milířky nebo opačným směrem dojdete po červené příhraniční trase až k nejvyšší hoře Lužických hor. Na Luži je volně přístupná rozhledna se skvělým kruhovým výhledem. Občerstvení i ubytování nabízí chata Luž, která je kousek za Luží taktéž na červené magistrále. A to už se pohybujete na území Libereckého kraje, do kterého patří dobrá polovina krásných a divokých Lužických hor.
TÉMATICKÝ TURISTICKÝ ODZNAK LUŽICKÉ SEDMISTOVKY
Ve článku jsem zmínil několik vrcholů, jejichž nadmořská výška přesahuje 700 metrů nadmořských. Těch je v Lužických horách deset. Klub českých turistů v Rumburku vyhlásil plnění tématického turistického odznaku, který získá ten, kdo vystoupí postupně na všechny. Může tak učinit při organizovaných akcích nebo individuálně. Podmínky plnění odznaku i termíny akcí najdete v odkazu viz níže.
Dostupnost po značených trasách:
Prošli jsme si zelenou turistickou trasu od nádraží Jedlová k turistickému mostu na Stožeckém sedle přes Stožecký hřbet v Lužických horách.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
PĚTIKOSTELNÍ KÁMENHRAD TOLŠTEJN - STRÁŽCE LUŽICKÝCH HOR
ÚCHVATNÉ VÝHLEDY Z HORY LUŽ
PĚNKAVČÍ VRCH V LUŽICKÝCH HORÁCH
NÁDRAŽÍ JEDLOVÁ
ROZHLEDNA JEDLOVÁ V LUŽICKÝCH HORÁCH
MALÝ STOŽEC - OZDOBA LUŽICKÝCH HOR
VÝLET NA HRAD TOLŠTEJN
HORNICKÁ NAUČNÁ STEZKA „ÚDOLÍ MILÍŘKY“
TURISTICKÝ MOST NA ŠÉBRU
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: