AKTUALIZACE: 17.8.2023
Publikováno: 16.8.2023
Rubrika: Turistická trasa
Region: Děčínsko • Destinace: Lužické hory
LUŽICKÉ HORY V ÚSTECKÉM KRAJI
Pohled do krajiny, kam se dobře utíká před civilizací.
Na severu České republiky v oblasti mezi Labskými pískovci a Ještědským hřbetem se přímo po hranici s Německem táhne horský hřbet, který dostal název Lužické hory. Jeho lesnatá krajina oplývající sedmistovkovými vrcholy přísluší z části do Libereckého a z části do Ústeckého kraje. Právě této druhé části Lužických hor se budeme v tomto článku věnovat.
Foto: Martin Zíka
Lužické hory (vrcholy v Ústeckém kraji) od Popovičského vrchu.
Do Ústeckého kraje patří část Lužických hor rozkládající se mezi Stožeckým sedlem, Krásnou Lípou a Českou Kamenicí. Přestože z pohledu turisty je to nesmírně zajímavá destinace, kde najdeme rozhledny, hrady, přírodní zajímavosti a třeba i unikátní sakrální památky, je to přesto region silně upozaděný ve stínu svého slavného souseda - Českého Švýcarska. Díky tomu zde ale nehrozí overturismus a pro výletníky, kteří vyhledávají ticho v přírodě je to jedinečná lokalita.
LUŽICKÉ HORY REKREAČNÍM SPORTŮM ZASLÍBENÉ
Lužické hory jsou chráněnou krajinnou oblastí, což napomáhá ochraně přírodních a historických hodnot. Je zde kvalitní síť značených turistických tras zpřístupňujících nejzajímavější místa. Je to také ráj pro sportovní cyklisty, kteří se tu mohou v kopcích a na čerstvém vzduchu plnohodnotně vyřádit. Milovníci Lužických hor též s láskou vzpomínají na doby, kdy zde v zimě bylo dostatek sněhu pro běžkaření i pro sjíždění sjezdovek. Během roku se zde koná několik turistických akcí pro veřejnost i běžeckých a cyklistických závodů.
VYHLÍDKY LUŽICKÝCH HOR, ZE KTERÝCH SE TAJÍ DECH
Nejvyšším vrcholem Lužických hor je 793 m n. m. vysoká Luž, která je sice už za hranicí Ústeckého kraje, nicméně je nutné se na ni vypravit kvůli nové rozhledně poskytující fantastický kruhový výhled. V její blízkosti je též nejvyšší vrchol okresu Děčín, poněkud opomíjený Pěnkavčí vrch (792 m n. m.), na němž pohříchu kvůli hustému porostu nenajdeme kvalitní vyhlídkové místo, byť by jistě bylo výtečné. Co však neuvidíme z Pěnkavčího vrchu, to si bohatě vynahradíme díky rozhledně na Jedlové hoře, která patří mezi nejkrásnější kamenné věže v celé střední Evropě. Vynikající výhled na České Švýcarsko skýtá Karlova výšina u Krásné Lípy, podobnou oblast z jiného úhlu uvidíme z Malého Stožce. Další skvělá vyhlídková místa jsou Pětikostelní kámen nad Stožeckým sedlem, Stříbrný vrch u Studence, Střední vrch nad Pryskem nebo Jehla u České Kamenice. Tento výčet samozřejmě není úplný, protože zajímavých vyhlídek z Lužických hor a na Lužické hory je bezpočet.
CESTOVNÍ RUCH V PLENKÁCH
Kromě přírodních a historických zajímavostí skýtají Lužické hory i důležité služby cestovnímu ruchu, ať už se jedná o možnosti ubytování, občerstvení, turistická informační centra, sportovní a zážitkové areály nebo třeba muzea. Škoda jen, že dost pokulhává dopravní obslužnost, kterou můžeme přátelům ze sousedních Žitavských hor zatím jen tiše závidět. Jedním z problémů je právě skutečnost, že se Lužické hory dělí na dva kraje, čímž se celkově komplikuje management cestovního ruchu. Dobrým signálem je ale nedávno zprovozněný turistický most na Stožeckém sedle, který fakticky i symbolicky spojuje oba kraje, což by mohlo být příslibem lepší spolupráce. Z Libereckého do Ústeckého kraje tudy například prochází dálková trasa Hřebenovka dále směřující do Českého Nizozemí a Labských pískovců až na hřeben Krušných hor.
NA SKOK DO HOR ŽITAVSKÝCH
Pokud jde o zmíněné Žitavské hory (Zittauer Gebirge), to jsou v podstatě z geografického hlediska hory Lužické, přesněji jejich část nacházející se za hranicí na německé straně. Již při pohledu do map je každému zřejmé, že cestovní ruch zde funguje mnohem lépe a komplexněji, zejména co se služeb a dopravní obslužnosti týče. Navíc mají Žitavské hory na rozdíl od české časti unikátní charakter s výskytem erodovaných pískovců tvořících úžasné skalní věže s báječnými vyhlídkami.
KDE ZAČÍT S NÁVŠTĚVOU LUŽICKÝCH HOR?
Pokud se chcete vypravit do Lužických hor, měli byste začít v některém ze středisek, kde fungují turistická informační centra. V nich můžete načerpat zajímavé aktuální informace například o situaci na turistických trasách (neboť i Lužické hory byly nedávno výrazně zasaženy kůrovcem a některé trasy jsou dočasně poničené těžební technikou), o akcích pořádaných pro veřejnost nebo si pořídit pěkný suvenýr - některý z certifikovaných regionálních výrobků. Taková centra najdete v České Kamenici, Chřibské a Jiřetíně pod Jedlovou.
ČESKÁ KAMENICE - pro rozvoj turistiky a cestovního ruchu má toto městečko zvláště příhodné podmínky. Nachází se totiž na hranici tří významných chráněných krajinných oblastí. Na náměstí, které má krásný historický ráz, stojí přímo u informačního centra rozcestník turistických tras. Ty vedou směrem do Lužických hor, Labských pískovců a Českého středohoří. Stačí si vybrat trasu červenou, modrou, zelenou či žlutou, každá vás dovede na krásná místa v okolí, z nichž nejzajímavější jsou Kamenický hrad s rozhlednou, přírodní památka Panská skála, vyhlídka Jehla, Bratrské oltáře, podzemní továrna Rabštejn, zřícenina Pustý zámek... V České Kamenici samotné je přístupný gotický kostel svatého Jakuba Staršího, jehož věž slouží jako rozhledna, nádherná barokní poutní kaple Narození Panny Marie nebo zážitkový areál Mlýnky Brand s koupalištěm. Infocentrum nabízí komentovanou exkurzi městskou památkovou zónou s průvodcem, tu je ale nutné objednat s předstihem. A ještě je třeba zmínit, že o víkendech jezdí z České Kamenice turistická „Sklářská lokálka“. Ta vás doveze do Kamenického Šenova proslulého uměleckou sklářskou výrobou a tomuto tématu se věnuje i místní muzeum.
CHŘIBSKÁ - také toto městečko provozuje skromné informační centrum, které je na významné křižovatce turistických tras. Návštěvníci přišedší převážně busem (neboť stanice vlaku je daleko v kopcích) odtud mohou vyrážet do Lužických hor či Českého Švýcarska. Oblíbenými místy v okolí jsou Chřibské vodopády, vyhlídky na Malém Stožci, Kamzičí vrch, rozhledna na Studenci, Pavlínino údolí nebo vyhlídka Spravedlnost u Doubice. Na náměstí v Chřibské je autobusové nádraží hned u muzea cestovatele a přírodovědce Tadeáše Haenkeho (místního rodáka), ke kterému přiléhá velmi příjemná kavárna U Tadeáše. Spolehlivě funguje též hospůdka, za kterou najdete dětské hřiště. Místní raritou je na náměstí socha svatého Jana Nepomuckého s lahví a taktéž kašna svatého Jiří bojujícího s drakem. Při procházce Chřibskou vás zaujme několik příkladných ukázek lidové architektury podstávkových domů, která bývala charakteristická pro celý region.
JIŘETÍN POD JEDLOVOU - pokud do Lužických hor přijedete za sportem, pak nejvhodnějším místem bude bezpochyby městečko Jiřetín a jeho okolí. Dospěláci a drobotina se zde mohou vyřádit opravdu všestranně. Na Jedlové hoře funguje lanové centrum, půjčovna sjezdových koloběžek a obří houpačka. Jiřetínem prochází několik cyklistických tras z nichž jedna vede na hrad Tolštejn, což je nejvýznamnější a nejzachovalejší středověká pevnost v Lužických horách. Z náměstí (městská památková zóna), vycházejí od informačního centra pěší turistické trasy (jedna je vhodná i pro vozíčkáře). Po nich se lze vydat například do Krásné Lípy, na Jedlovské nádraží, k turistickému mostu na Stožeckém sedle nebo do blízkého Varnsdorfu. V městečku samotném funguje skvěle vybavený sportovní areál, turisticky přístupná historická hornická štola a unikátní křížová cesta s kaplí svatého Kříže. Pokud rádi chodíte dálky, pak by vás mohlo zajímat, že pod Jedlovou horou je křižovatka evropských dálkových tras E3 a E10, po kterých se můžete vydat k Atlantiku, Baltu, Černému nebo Středozemnímu moři.
KDE ZÍSKAT DALŠÍ INFORMACE O LUŽICKÝCH HORÁCH?
Jak už bylo zmíněno, až do nedávna byly Lužické hory málo objevenou turistickou destinací, kterou vyhledávali spíše trampové a chalupáři. To se však začalo měnit se vznikem Destinace Lužické hory - DMO Lužické a Žitavské hory z. s. se sídlem v Prysku, která si dala za cíl propagovat svůj region a podporovat rozvoj místních služeb cestovnímu ruchu. Díky tomu se nyní můžete dozvědět mnohem více o turistických možnostech v Lužických horách, například na webu www.luzihory.cz.
Související články:
NÁDRAŽÍ JEDLOVÁVÝLET NA HRAD TOLŠTEJN
ROZHLEDNA JEDLOVÁ V LUŽICKÝCH HORÁCH
STŘÍBRNÝ VRCH U ČESKÉ KAMENICE
BRATRSKÉ OLTÁŘE
KAMENICKÝ HRAD
MALÝ STOŽEC - OZDOBA LUŽICKÝCH HOR
SKALNÍ VYHLÍDKA JEHLA
PĚTIKOSTELNÍ KÁMEN
HŘEBENOVKA V ÚSTECKÉM KRAJI
POZVÁNKA NA HRANÁČ - STŘEDNÍ VRCH
PĚNKAVČÍ VRCH V LUŽICKÝCH HORÁCH
PŘES KONOPÁČ NA ŠÉBR
ŽITAVSKÉ HORY
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: