O ČEM PÍŠE:
TĚŽBA KAOLINU
Městské muzeum Podbořany |
Expozice: Tvrz Hlubany |
Kaolin - bílé zlato |
Dílnička pro děti |
Schilerova Rozhledna |
Zámecký areál Krásný dvůr |
TĚŽBA KAOLINU
Městské muzeum Podbořany • Expozice: Tvrz Hlubany • Kaolin - bílé zlato • Dílnička pro děti • Schilerova Rozhledna • Zámecký areál Krásný dvůr
AKTUALIZACE: 21.8.2024
Publikováno: 13.01.2019
Rubrika: Technická památka
Region: Podbořansko • Destinace: Dolní Poohří
KAOLIN NA PODBOŘANSKU
Dobývání bílého zlata představuje expozice muzea v Podbořanech
Městské muzeum v Podbořanech v červnu 2018 slavnostně otevřelo novou stálou expozici s názvem Kaolin na Podbořansku. Doplňuje tak již existující expozice věnované osudu Volyňských Čechů a také geologii, archeologii a botanice Podbořanska.
Foto: Jana Hoťková
Model hlubinného dobývání kaolinu v expozici Muzea Podbořany najdete v interiéru vodní tvrze v Hlubanech.
Expozice se zaměřuje na nejvýznamnější místní surovinu. Kaolin je na Podbořansku těžen v mimořádné kvalitě nepřetržitě téměř 200 let! „Bílé zlato“, jak se kaolinu v dřívějších dobách říkávalo, se v okolí Podbořan vyskytuje ve významném množství. Těžen byl na mnoha místech především v okolí Buškovic a Nepomyšle, a to jak hlubinným, tak povrchovým způsobem. Po objevení prvních ložisek kaolinu bylo shledáno, že jeho množství a kvalita je důvodem k tomu, aby u Hluban byla postavena porcelánka využívající místní surovinu. Dokonce byla do Podbořan z Českých Budějovic přesunuta továrna na výrobu keramiky firmy L&C Hardtmuth.
DĚTI SI MOHOU Z KAOLINU VYROBIT PLAKETU
Autoři expozice Kaolin na Podbořansku se zaměřili na zmapování období těžby, úpravy a zpracování kaolinu od počátků po současnost. Návštěvníci mají možnost se seznámit s dobovými fotografiemi, mapami a autentickými předměty. Všechny exponáty mají souvislost s dobýváním „bílého zlata“. Poutavý je model kopáče kaolinu v hlubinném dole v životní velikosti nebo model přírodní sušárny kaolinových placek z dolu a úpravny v Nepomyšli. Pochopitelně jsou prezentovány též ukázky výrobků ze zmiňované hlubanské porcelánky a podbořanské továrny na kachlová kamna a obkladačky. Malí návštěvníci si mohou ze skutečné kaolinové hmoty sami vyrobit plaketu s hornickým znakem.
HLUBANSKÁ TVRZ SLOUŽÍ JAKO MUZEUM
Expozice je umístěna v historických prostorách vodní tvrze v Hlubanech (kulturní památka ČR z patnáctého století, která v průběhu času prošla mnohými přestavbami a majiteli). V novodobé historii tvrz až do roku 2010 chátrala, ale město Podbořany ji nechalo opravit. Protože město hledalo pro objekt rozumné využití, posloužila část interiéru pro umístění kaolinové expozice. To je zcela logické, protože povrchový kaolinový důl se nachází necelý kilometr vzdušnou čarou od tvrze. V jeho těsné blízkosti vede cyklotrasa 3080. Město Podbořany plánuje do budoucna zřízení kaolinové naučné stezky, jejímž výchozím bodem bude právě hlubanská vodní tvrz.
TIP NA CELODENNÍ VÝLET Z KRYR NA ZÁMEK KRÁSKÝ DVŮR
V blízkosti Hlubanské tvrze prochází značená zelená turistická cesta z Krásného dvora do Petrohradu. Návštěvu expozice je tedy možné spojit s pěkným celodenním výletem. Ten můžete začít v Kryrech výstupem na unikátní Schillerovu rozhlednu. Pak se nabízí prohlídka Podbořan (muzeum, tvrz). Příjemným zakončením výletu je zámek Krásný Dvůr s rozlehlým přírodním parkem v anglickém stylu. V něm se nachází řada zajímavých objektů, například rozhledna ve stylu novogotického chrámu, 26 m vysoký vítězný obelisk nebo Goethův pavilon (Lusthaus). Trasa je vhodná pro pěší i kola, měří 18 kilometrů.
ČESKO PATŘÍ MEZI KAOLINOVÉ REKORDMANY
A co je to vlastně ten kaolin? Jedná se o bělavou sedimentární horninu složenou z minerálu jménem kaolinit a drobných křemenných zrn. Používá se zejména pro výrobu porcelánové keramiky, žáruvzdorných cihel, barev a papíru. Kaolin vznikl zvětráváním živcových hornin v kyselém prostředí. Například velmi kvalitní ložiska v okolí Karlových Varů vznikla působením horkých pramenů. Není bez zajímavosti, že Česká republika je jedním z největších zpracovatelů kaolinu na světě (v roce 2010 se u nás vytěžilo téměř tři miliony tun kaolinu).
Podklady pro článek: Jana Hoťková, KČT Podbořany
Dostupnost po značených trasách:
Z Krásného Dvora (žst) vede od zámeckého parku přes Hlubanskou tvrz zelená trasa v délce cca 7 km do Podbořan. Zelená pak dále pokračuje na rozhlednu v Kryrech.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
NA ZÁMEK KRÁSNÝ DVŮR DOUPOVSKÝM MOTORÁČKEMZÁMEK POLÁKY - PSEUDOBAROKNÍ PERLA NA OHŘI
NA PETROHRAD, ALE NE TEN V RUSKU
VÝLET NA TAJEMNÝ WOGASTISBURG K ROZHLEDNĚ RUBÍN
SCHILLEROVA ROZHLEDNA V KRYRECH,
STAROBYLÁ ROZHLEDNA VOCHLICE
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: