O ČEM PÍŠE:
PEVNOST TEREZÍN
Založil 1780 Josef II. |
Památník Terezín |
Národní kulturní památka |
Naučná stezka Pevnost Terezín - 7 km (9 zastavení) |
NS otevřenav r. 2020 |
Vznačil Klub českých turistů |
Destinace: Dolní Poohří |
PEVNOST TEREZÍN
Založil 1780 Josef II. • Památník Terezín • Národní kulturní památka • Naučná stezka Pevnost Terezín - 7 km (9 zastavení) • NS otevřenav r. 2020 • Vznačil Klub českých turistů • Destinace: Dolní Poohří
AKTUALIZACE: 9.9.2024
Publikováno: 29.2.2020
Rubrika: Naučná stezka
Region: Litoměřicko • Destinace: Dolní Poohří
NAUČNÁ STEZKA PEVNOST TEREZÍN
Město Terezín má novou naučnou stezku po pevnostních hradbách.
Naučná stezka „Pevnost Terezín“ (na mapě NS Pevnost Terezín) je vedena přes unikátní obranný a pevnostní systém z časů císaře Josefa II. U jednotlivých zastavení s naučnými panely se seznámíte s historií a stavebními památkami pevnostního města Terezín a s přírodními zajímavosti v okolí.
Foto: Martin Zíka
Nová naučná stezka je vyznačena kolem opevnění pevnosti Terezín. Značení provedl Klub českých turistů v Litoměřicích.
Řekne-li se Terezín, představíme si především památky na nejhrůznější období našich novodobých dějin – okupaci naší vlasti nacistickým Německem.
UNIKÁTNÍ VOJENSKÁ TECHNICKÁ PAMÁTKA
Město Terezín, to je ale také ojedinělá ukázka vojenské pevnosti z dob Josefa II., zbudované koncem 18. stol. Naučnou stezku, která nás po těchto památkách, zejména po pevnostních hradbách, provede, zřídilo sdružení Terezín – město změny. Vyznačení stezky zajistili značkaři Klubu českých turistů z obvodu Litoměřice.
VYCHÁZKA PO NAUČNÉ STEZCE PEVNOST TEREZÍN
Putování po 6,5 km dlouhé naučné stezce začneme u bývalého Retranchementu 5, kde najdeme infocentrum a parkoviště. Trasu můžeme absolvovat i ve dvou okruzích. Delší okruh na levé straně Ohře je dlouhý 4,5 km a začíná přímo u informačního centra, na kratší okruh (2 km) nás navede směrovka před Národním hřbitovem u Malé pevnosti. Mostem přes Ohři na sebe obě části naučné stezky plynule navazují. Na celé trase měřící necelých 7 km je instalováno 9 zastávek s panely v českém a anglickém jazyce. Trasu naučné stezky najdeme dobře zmapovanou na mapy.cz.
JAK A PROČ VZNIKLA PEVNOST TEREZÍN
Pevnost Terezín (německy Theresienstadt) byla založena roku 1780 císařem Josefem II. (osobně položil základní kámen). Již roku 1782 byla pevnost prohlášena svobodným královským městem pojmenovaným na počest matky císařovny Marie Terezie. Důmyslně opevněné město s početnou posádkou mělo chránit přístupové cesty, kterými během prusko-rakouských válek v 18. století postupovali nepřátelé ku Praze. Na stavbě pevnosti pracovalo kolem 15 000 lidí. Ročně bylo použito 20 miliónů cihel. Dokonce byl přeložen tok blízké řeky Ohře do umělého koryta.
29 KILOMETRŮ CHODEB
Pevnost Terezín byla vybudována ve tvaru osmiúhelníku na svou dobu natolik dobře, že své vojenské poslání nikdy aktivně nemusela plnit. Samotná její existence k odstrašení hlavně nepřítele postačila. Opevnění Terezína obsahovalo celkem 55 stavebních obraných prvků, 136 podzemních prostor vzájemně spojených systémem podzemních chodeb o délce 29 kilometrů. V době války měla pevnost bránit posádka čítající asi 11 tisíc mužů.
PAMÁTNÍK TEREZÍN JE NÁRODNÍ KULTURNÍ PAMÁTKOU
Nejsmutnější část historie Terezína je podrobně zpracována v památníku, jehož součástí jsou stále expozice: Muzeum gheta, Magdeburská kasárna, Kolumbárium, Krematorium, Modlitebna a mansarda a Terezínské transporty. Během druhé světové války sloužila hlavní terezínská pevnost s vnitřním městem jako židovské ghetto, odkud byli zde soustředění Židé ve vlacích převáženi do táborů smrti Osvětim, Majdanek, Treblinka, Sobibor, Chelmno a dalších.
DNES SLOUŽÍ TEREZÍN PAMÁTKÁŘŮM
Armády České republiky opustila Terezín počátkem 90. let 20. století, čímž vyvstala otázka, jak využít mnoho opuštěných objektů. V Magdeburských kasárnách sídlí dva centrální depozitáře pražských muzeí, historické sbírky a archiv pražského Národního muzea a depozitář a expozice Židovského muzea v Praze. V bývalých Hamburských kasárnách sídlí také depozitáře Národního muzea a jeho restaurátorské dílny. Řada prázdných budov nenašla své smysluplné využití dodnes.
NAUČNÁ STEZKA PEVNOST TEREZÍN BYLA OTEVŘENA BEZ OVACÍ
Otevření naučné stezky Pevnost Terezín bylo původně plánováno na 5. dubna 2020. V té době bohužel vrcholila striktní opatření proti pandemii a k posunu slavnostního zahájení již nedošlo. Stezka tak začala sloužit veřejnosti o prázdninách v běžném režimu.
Dostupnost po značených trasách:
Naučná stezka Pevnost Terezín prochází po obvodu celé hlavní pevnosti a poté vede k Malé terezínské pevnosti. Má délku téměř 7 kilometrů a 9 naučných zastavení.
Kolem Terezína prochází zelená turistická trasa z Bohušovic do Litoměřic.
Centrem hlavní terezínské pevnosti prochází národní cyklotrasa č. 6 (Ohře).
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
PODÍVAT SE DO ÚSTÍ NAD LABEM NA PAMÁTNÍK HOLOCAUSTU?NÁRODNÍ CYKLOTRASA OHŘE
ZTRACENÁ ZÁKOUTÍ TEREZÍNA
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: