Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Ústecko

Autor článku:

Karel Punčochář

Karel Punčochář

PROFIL

AKTUALIZACE: 11.11.2022

Publikováno: 27.1.2022

Klub českých turistůMonument - památník

Rubrika: Reportáž z akce / Monument - památník

Region: Ústecko • Destinace: České středohoří

PODÍVAT SE DO ÚSTÍ NAD LABEM NA PAMÁTNÍK HOLOCAUSTU?

PROČ NE!

Připomínat obludnost zločinu jakým holocaust bezpochyby byl, bude stále aktuální, neboť se jedná o memento varující před nezměrným zlem. Holocaust – z anglického holocaust = naprosté zničení, úplná katastrofa, masakr, z hebrejského šoa = zlo, nespravedlnost.

Památník holocaustu s pamětní tabulí v Městských sadech v Ústí nad Labem.

Foto: Karel Punčochář

Památník holocaustu s pamětní tabulí v Městských sadech v Ústí nad Labem.

KDE SE PAMÁTNÍK NACHÁZÍ

V Ústí nad Labem se nacházel na nároží ulic Jana Palacha a Sadové, v místech dnešních Městských sadů starý židovský hřbitov. Založen byl roku 1866 a jeho celková rozloha čítala 500 m2. Pohřbívalo se zde až do roku 1893, kdy vznikl nový židovský hřbitov, jakožto zvláštní oddělení v rámci centrálního hřbitova na Ovčím vrchu. V roce 1924 byly náhrobní kameny položeny a zakryty vrstvou zeminy. Od následujícího roku se stal hřbitov součástí městského parku.

PAMÁTNÍK HOLOCAUSTU

V roce 1995 prodala židovská náboženská obec pozemek hřbitova městu a v roce 2005 vznikl na jeho místě památník obětem holocaustu. Ten tvoří žulová skulptura ve tvaru Davidovy hvězdy zabořené do země. Devět tun vážící žulová hvězda vznikla podle výtvarného návrhu ústeckého architekta Michala Gabriela a kamenosochařské práce provedli Jiří Rusý a Irena Fišerová z Loun. Hvězda připomíná památku ústeckých Židů, kteří nepřežili 2. světovou válku.

DAVIDOVA HVĚZDA

Z hebrejštiny magen David, doslova „štít Davidův“ byla až do konce 17. století často ztotožňována s Šalamounovou pečetí a graficky byla zobrazována buď ve tvaru šesticípé, nebo pěticípé hvězdy. Teprve od počátku 18. století se definitivně prosadila v podobě šesticípé hvězdy. Od té doby je Davidova hvězda považována nejen za židovský symbol, ale též symbol judaismu a také Státu Izrael, na jehož vlajce se vyskytuje.

CO NÁM PAMÁTNÍK SDĚLUJE

Idea vzdorování zlu, které se snaží o zkázu a zmar, je zárodkem celkové koncepce památníku. Židovská hvězda zabořená v zemi jakoby nějakou destrukční silou shozená a povalená, je stále čitelná a pevná. To symbolizuje obrovský atak na židovský národ, jakým holocaust jistě byl. Přesto mnozí přežili stejně jako jejich symbol. Z jiného úhlu pohledu je možno objekt vnímat jako předmět, který se noří ze země, kde byl po léta zavát nánosy útlaku a zapomnění. Opět je nezničitelný a může se vynořit jakoby kdekoliv, kam byli židé nuceni se uchýlit. Proto nemá památník žádný podstavec, není ukončen, což evokuje možnost dalšího vystupování ze země. Zároveň právě absence piedestalu umožňuje celou plastiku vnímat jako pokornou nepatetickou výpověď. S tím souvisí i samotná pozice objektu ve vyvážené poloze mezi krásnými stromy jakoby náhodně v ploše trávníku, mimo běžnou cestu. Hvězda není celá, je zanořená, ale přesto není torzem, není destruována do torza, "přežila" v celé symbolice. Ale také není pouze prvoplánovým agresivním symbolem a její poloha i viditelný tvar vybízí k úvahám, co má být touto kompozicí sděleno. V tom spočívá hlavní smysl celé koncepce.

JAK K PAMÁTNÍKU

Z hlavního nádraží projdete uličkou V Jirchářích přímo k zastávkám MHD Mírové náměstí, odkud vás k Městským sadům (zastávka Poliklinika) dopraví trolejbusy č. 54, 56, 57 a 60, nebo autobus č. 11.

AKTUALITA

V dnešní Den památky obětí holocaustu proběhl za účasti vedení města, židovské obce a obyvatel města pietní akt, při kterém byla odhalena pamětní deska k památníku.

Fotografie k článku:

Památník holocaustu s pamětní tabulí v Městských sadech v Ústí nad Labem. Pamětní deska k památníku holocaustu. Karel Punčochář a arch. Michal Gabriel u pamětní desky. Debata u pamětní desky při pietním aktu Dne památky obětí holocaustu. Zhodnocení zpracování pamětní desky. Debata s primátorem města Petrem Nedvědickým.

Související odkazy:

MAPA
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 28.01.2022

Dobrá věc. Památníky si zaslouží nejen slavné bitvy a zúčastněné armády, ale i jejich nevinné oběti převážně z řad civilního obyvatelstva, na které se často zapomíná.

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Za posledním puchýřem
Piknik na Nordkapu
Ubytovna Hřebenovka Janov
Pension Rosalka
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
Country festival Ronovské noty
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: