AKTUALIZACE: 20.8.2024
Publikováno: 22.3.2022
Rubrika: Reportáž z akce / Flóra (rostlinstvo)
Region: Litoměřicko • Destinace: Dolní Poohří
VÝLET LIBOCHOVICE - MŠENÉ LÁZNĚ
Do Poohří za prvními posly jara na trase z Libochovic do Mšených lázní
Oblast, která je na mapách označena jako Dolnooharská tabule, je trochu stranou zájmu turistické veřejnosti. Ale my jsme se sem s ústeckými turisty vypravili proto, abychom se teď na úplném začátku jara potěšili fialovými kvítky chráněné rostlinky, která je známá jako Jaterník, čili Podléška. Zatímco vršky hor se ještě třpytí sněhem, zde mezi Libochovicemi, Budyní a městečkem Mšené Lázně už to žije.
Foto: Karel Punčochář
Jaterník trojlaločný neboli podléška vystrkuje hned na začátku jara na odiv své modrofialové kvítky.
Z Libochovic jsme vyrazili rovnou po Zlaté stezce Zemí hradů kolem zámku směrem k Budyni. Tento úsek červené turistické značky jde souběžně s národní cyklotrasou č. 6 vedoucí podél celého toku řeky Ohře. První zastávkou na naší botanické výpravě byla Přírodní rezervace Myslivna, což je evropsky významná lokalita vyhlášená již roku 1968. Její hodnota spočívá v tom, že je to jedna z mála nejzachovalejších ploch lužního lesa v dolním Poohří. V této oblasti je kolem řeky Ohře vyhlášen přírodní park s řadou chráněných lokalit.
JAK JSME OBJEVILI PODLÉŠKY
V Kostelci nad Ohří jsme se od červené trasy odpojili a vydali se směrem na Mšené - lázně po zelené trase, čímž jsme minuli vodní hrad v Budyni, který se touto dobou stejně na turistické návštěvníky teprve připravuje. Zanedlouho jsme prošli za obcí Brníkov napříč údolím Podbradeckého potoka, což je přírodní památka s jasanovo-olšovým lužním lesem, kde se daří celé řadě vzácných rostlin. Právě zde jsme objevili i podléšky, jejichž fialové kvítky jsou prvními posly jara. Po nich budou následovat oměje vlčí, hvězdnice chlumní, kozince rakouské, okrotice bílé, kruštíky růžkaté, lilie zlatohlávky... Ale na ně je třeba přijít až později.
A CO TEN JATERNÍK?
Asi je na místě trochu obeznámit čtenáře s tím, co to ten jaterník trojlaločný neboli podléška je za zázračné bejlí, že nás dokázalo vylákat z pohodlí domova. Je to prostá, ale v lidovém léčitelství uznávaná bylinka, která se používá k přípravě čaje při onemocnění dýchacích cest a bronchitidě. Název kvítku pochází od toho, že se jeho mladé listy používaly při jaterních nemocech, ale na to dnes máme účinnější preparáty. Protože podléška patří mezi chráněné rostliny, neměla by se zbytečně trhat. Její největší hodnota přece jen tkví v tom, že krášlí naše louky a stráně v době, kdy se většina jiných rostlin teprve probouzí k životu.
ZELENÁ TRASA KONČÍ V LÁZNÍCH
Náš výlet jsme zakončili v městečku Mšené - lázně. Zdejší zámek je bohužel nepřístupný, ale i tak je zde co k vidění, zejména lázeňský areál s různými pavilony. Lečí se zde nemoci pohybového aparátu a nervů bahenními zábaly, minerálními a perličkovými koupelemi, masážemi, kryoterapií... Byli jsme se také podívat na kopečku nad lázněmi u nedostavěné kaple svatého Jana Nepomuckého, její „zřícenina“ je dnes chráněna jako kulturní památka.
DOLNÍ POOHŘÍ PRO REKREAČNÍ TURISTIKU
Tuto procházku v nenáročném terénu mohu doporučit zejména těm, kdo se trochu vyznají v kytičkách, ale třeba i školním výpravám. Pro výuku botaniky je určitě dobré vidět krásy naší přírody nejen na obrázcích. Poohří je zajímavý kousek Ústeckého kraje mimo turisticky přebujelých lokalit. I když nutno přiznat, že v letní sezóně to i kolem Budyně a Libochovického zámku docela žije. Návštěva krásného zámeckého parku stojí za to.
Dostupnost po značených trasách:
První část výletu vedla po červené Zlaté stezce Zemí hradů z Libochovic do Kostelce nad Ohří.
Druhá část vedla po zelené přes Brníkov do obce Mšené - lázně.
V úseku mezi Libochovicemi a Budyní vede národní cyklotrasa č. 6 podél Ohře.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: