AKTUALIZACE: 30.6.2024
Publikováno: 27.6.2023
Rubrika: Vodní živel
Region: Děčínsko • Destinace: České nizozemí
PRAMENY MANDAVY
Prameny říčky Mandavy u Starých Křečan opět slouží výletníkům.
Už je to sedm let (r. 2016), kdy prameny říčky Mandavy a veškeré turistické příslušenství, tzn. stoly s lavičkami a ohništěm i s přístřešky nad prameny srovnal se zemí vandal ze Starých Křečan, který si dělal nárok na pozemek, kde se tyto prameny nalézají. V následujících letech se starosta obce snažil zjednat nápravu směnou pozemků, což se nakonec podařilo. Letos na jaře se objevila zpráva, že se prameny Mandavy obnovují, což nyní Turistický magazín potvrzuje.
Foto: Martin Zíka
Pramen Mandavy už opět chrání pěkná stříška a k dispozici jsou i hrníčky pro žíznivé poutníky.
Zničení pramenů Mandavy šokovalo širokou veřejnost v celém Českém nizozemí a pozornost této kauze věnovala i média. Často se o tom diskutovalo i mezi místními starosty. Nejvíce zarmouceni byli členové Klubu českých turistů, kteří odpočinkové místo u pramenů Mandavy v minulosti vybudovali svépomocí a každoročně zde pořádali brigádu na úklid a údržbu místa.
VÝHLEDY, Z KTERÝCH SE TAJÍ DECH
Prameniště říčky Mandavy, které se nachází na zelené turistické trase mezi Velkým Šenovem a Valdekem, má kultovní význam. Vybudovali ho už původní němečtí obyvatelé, aby se na tomto místě mohli scházet. Stával tu dokonce i výletní hostinec (ten se nedochoval), protože je to jedno z nejlepších vyhlídkových míst na Šluknovsku. Za dobré viditelnosti je vidět mimořádně široká oblast od Jizerských hor a Ještědského hřbetu až po Milešovku v Českém středohoří. Na horizontu se vyjímají Sedlo u Úštěku, Buková hora s televizní věží, Kletečná, Růžovský vrch i část Českého Švýcarska. Nejbližší dominantou je Vlčí hora s rozhlednou na protější straně údolí.
NOVÁ ÉRA MANDAVSKÉHO PRAMENIŠTĚ
Není tedy náhodou, že lidé, kterým nebyly zničené prameny Mandavy lhostejné, čekali, až se budou moci pustit do práce na jejich obnovení. Jako první se příležitosti chopily již v dubnu 2023 studentky z gymnázia v Rumburku, které u pramenů odvedly 70 dobrovolnických hodin. Bylo opět vybudováno posezení s ohništěm, kamenný chodník vedoucí k hlavnímu prameni a stříška nad pramenem.
PRAMENY MANDAVY OPĚT SLOUŽÍ VEŘEJNOSTI
Dnes se tedy opět mohou turisté a výletníci putující po téměř třicetikilometrové trase procházející Šluknovským výběžkem od obce Severní až do Jiříkova občerstvit svěží vodou z mandavského pramene. Toto krásné poutní místo opět ožívá. Vymazat z turistických map se ho naštěstí nepodařilo.
EVROPSKÉ ROZVODÍ
V souvislosti s revitalizací místa se uvažuje do budoucna o tom, že by zde mohla vzniknou i naučná stezka, která by se fenoménu říčky Mandavy věnovala podrobněji i v souvislosti s tím, že její prameny se nacházejí na významném Evropském rozvodí. Jde o to, že vody říčky Mandavy se po dlouhé pouti vlévají do Baltského moře, zatímco nedaleko pramenící Brtnický potok má namířeno do moře Severního.
Všem, kdo se zasloužili o to, aby se prameny Mandavy opět vrátily do pestré mozaiky turistických zajímavostí Českého nizozemí, patří velké poděkování. Návštěvníky tohoto místa prosíme, aby se zde chovali kultivovaně a ohleduplně a přispěli tak k jeho zachování.
TURISTICKÉ INFOCENTRUM V RUMBURKU
Příběh říčky Mandavy je zajímavý i z pohledu do historie. Protože protéká i městem Rumburkem, patří k místnímu životu. Informace o tom vám mohou podat nejen v místním Muzeu, ale také v turistickém informačním centru, které se nachází přímo na Lužickém náměstí.
Dostupnost po značených trasách:
Kolem pramenů Mandavy vede zelená turistická trasa z Velkého Šenova do Valdeku.
Nedaleko pramenů Mandavy vede cyklotrasa č. 211 ze Šluknova do Krásné Lípy. K pramenům se odbočuje po zelené značce u prvního domu v Nových Křečanech.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 29.06.2023
Díky, dobrá věc se podařila. Veronika
Komentováno: 03.07.2023
Vůbec by nebylo od věci vybudovat zde tábořiště nebo alespoň biváček, těch je na Šluknovsku jako šafránu. F. M.