O ČEM PÍŠE:
ROZHLEDNA DYMNÍK
Vrch dymník 516 m n. m. |
Čedičová hora u Rumburku |
Rozhledna KČT |
Vstupné 20 / 10 Kč |
Výhledy na České Nizozemí a Lužické hory |
Výletní restaurace Dymník |
Menhiry Kamenný strom života |
Naučná stezka Dymník |
Lokalita: Rumburk |
Destinace: České nizozemí. |
ROZHLEDNA DYMNÍK
Vrch dymník 516 m n. m. • Čedičová hora u Rumburku • Rozhledna KČT • Vstupné 20 / 10 Kč • Výhledy na České Nizozemí a Lužické hory • Výletní restaurace Dymník • Menhiry Kamenný strom života • Naučná stezka Dymník • Lokalita: Rumburk • Destinace: České nizozemí.
AKTUALIZACE: 16.7.2024
Publikováno: 22.01.2019
Rubrika: Odbor KČT / Rozhledna - vyhlídka
Region: Šluknovsko • Destinace: České nizozemí
ROZHLEDNA DYMNÍK, PO NAŠEM „RAUCHBERG“
Na vrchu Dymník u Rumburku objevíte vyhlídkovou věž, menhiry, naučnou stezku i restauraci
Když před třiceti milióny let sopky chrlily lávu v oblasti budoucího Šluknovského výběžku, nemohl být u toho žádný mystik, který by věštil takto: „Vidím zelenou horu 517 metrů nad moře čnějící, jejíž nefertický bazalit skýtá pevných základů pro věž z cihel pálených. 79 schodů jejích davy zvídavých turistů jednou šlapati budou... ...a ta Dymník se bude zváti."
Foto: Martin Zíka
Na jaře i v létě je pod rozhlednou na Dymníku příjemné posezení u naučných panelů.
Šluknovská pahorkatina, které se v turistickém žargonu říká České nizozemí, rozhlednami doslova oplývá. Důvody tohoto fenoménu jsou v podstatě tři. Tím prvním je výskyt ideálních kopečků, které jsou k takovým účelům předurčeny. Druhým je romantismem povznesený lidský duch, jenž v devatenáctém století přerostl v turistickou horečku projevující se nadšeným zkrášlováním domoviny. A tím třetím, zřejmě nejdůležitějším, je nebývalá tehdejší ekonomická prosperita Šluknovska, které bylo svého času průmyslově nejvyspělejším regionem mocnářství. To znamenalo, že zbývalo dost peněz na to, aby zde jako houby po dešti rostly různé rozmařilosti, jako jsou třeba rozhledny. Nutno dodat, že v době „rozhlednománie“ bylo na území dnešního Šluknovska rozhleden více, než je tomu v současnosti. Některé, zejména ty dřevěné, ale již rozhlodal zub času.
O ROZHLEDNU DYMNÍK PEČUJE KLUB ČESKÝCH TURISTŮ
Také rozhledna na Dymníku měla dvakrát namále (viz externí odkaz) a téměř posloužila jako levný stavební materiál pro socialistickou stavbu nějakého kravína. Naštěstí se tak nestalo, protože to by se musel August Wenschuch v hrobě otáčet. Byl to totiž on, rumburský podnikatel = bohatý muž = radní města, který se o stavbu rozhledny na Dymníku zasloužil, aby tato mohla být cílem výletníků, samozřejmě ku slávě jeho jména a města Rumburku. Vyhlídl si k tomu nedaleký pěkný čedičový vrch, na kterém se již ve středověku v případě nebezpečí zapalovaly signální ohně (odtud název Dymník, jinak technicky je dymník pohlcovač kouře nad ohništěm či krbem). Pěknou věž z roku 1896 postavenou převážně z červených cihel (nyní ve vlastnictví podniku Lesy české republiky) dnes vzorně udržuje v provozu Klub českých turistů v Krásné Lípě.
KDY VYRAZIT NA DYMNÍK A JEHO ROZHLEDNU?
Rozhledna na Dymníku má dva provozní režimy:
Hlavní letní sezóna:
Od 1. dubna do 31. října každý den od 10.00 do 17.00 hodin (za dobré viditelnosti o hodinu déle).
Vedlejší zimní sezóna:
Od 1. listopadu do 31. března je rozhledna přístupná za pěkného počasí o víkendech a svátcích v čase mezi 10.00 a 15.00 hodinou (24. a 31. prosince je zavřeno).
Provozovatel uvádí, že otevírací doba může být upravena a změny lze najít na webu KČT Krásná Lípa.
Vstupné na rozhlednu Dymník (r. 2023):
Běžné vstupné 20 Kč
Členové KČT 10 Kč (po předložení platné průkazky)
Děti od 6-ti let, ZTP a senioři 10 Kč
Na rozhledně je možné zakoupit dřevěné známky, mince Pamětník a různé upomínkové předměty.
PRO NADŠENCE A ORGANIZÁTORY AKCÍ SPEŠL REŽIM
Pokud byste rozhlednu na Dymníku potřebovali z nějakých důvodů zpřístupnit mimo běžnou otevírací dobu (například při organizování hromadné akce), je možné se na jejím otevření domluvit s panem Janem Doudou z KČT Krásná Lípa na tel.: 721 516 312.
ODMĚNA ZA ŠPACÍR
Přímo pod rozhlednou se nachází výletní restaurace Dymník, která byla už v roce 1895 upravena z bývalého selského stavení a posloužila mnoha generacím turistů k odpočinku a občerstvení. Kuchyně je zde vyhlášena kvalitou, jedinou skvrnkou na šmaku je, že zde nečepují ani jedno z mnohých vynikajících regionálních piv, takže žíznivý turista se musí spokojit s pivní limonádou typu „gambáč“ nebo obligátní japonskou „plzničkou“.
PARÁDNÍ VÝLET Z BRTNÍKŮ DO RUMBURKU
Snad nemusím zdůrazňovat, že k návštěvě rozhledny na Dymníku je třeba si vyčíhnout pěkně vyfoukaný den. Budete odměněni dalekými výhledy se siluetami vzdálených hor, zejména Lužických a Jizerských. A když se počasí opravdu vyvede, můžete podniknout výlet plný zajímavých zastavení. Výpravu začněte v Brtníkách, kam se dostanete autobusem z Krásné Lípy nebo Rumburku (jezdíval sem i romantický vláček, ale zatím je trať mimo provoz).
NA DYMNÍK PŘES VLČÍ HORU
Po červené značce směrem na Vlčí horu dojdete brzy na Křížový vrch u Brtníků, kde je pěkně zrekonstruovaná křížová cesta s kaplí Nejsvětější Trojice (na velikonoce zde bývá pěkně nazdobeno). Dále po červené značce dojdete k rozcestníku „Pod Vlčí horou“ a odtud vystoupáte po žluté značce až k rozhledně na vrcholku (místní říkají Vlčárna). Následuje kochačka, svačinka, focení..., jak libo.
GEOLOGICKÁ MAPA JE DALŠÍ MÍSTNÍ RARITOU
Pak sejdete k Verunčině studánce u níž se dvakrát napojíte. Nejprve dobrou vodou a pak na Köglerovu naučnou stezku. Když budete mít štěstí (a bude někdo doma), můžete navštívit místní unikát - geologickou mapu v Zahradách. Za Zahradami opustíte naučnou stezku a budete se dál držet žluté značky, která vás dovede přes zaniklou osadu Skřivánčí pole až k turistické chatě Pod Dymníkem (zde příjemná restaurace). Cestou uvidíte vpravo vrcholky Lužických hor s hradem Tolštejnem.
OBSERVATOŘ NEBO PORTÁL DO JINÝCH DIMENZÍ?
Přímo pod Dymníkem váš pohled určitě přilákají vysoké kamenné sloupy sestavené do velice fotogenického geometrického útvaru zvaného „Kamenná hvězda“. Naši keltští předci by nás za tuto novostavbu možná uznale poplácali po zádech. Kdo ví, co budou za pár set let archeologové o tomto místě psát. Každopádně zde načerpaná energie vás záhy vynese až na vrchol Dymníku a stanete před rozhlednou. Když se prokážete platnou kartou člena KČT, pustí vás „strážce majáku“ dovnitř za pouhých 10 Kč (rok 2019). Od rozhledny se pak dejte dolů první odbočkou po modré a dál naučnou stezkou „Dymník“ (turisticky neznačeno). Je to hezká procházka lesem s informačními panely o přírodě. Po cca 2 km narazíte opět na modrou turistickou značku. Ta vás dovede až na náměstí v Rumburku.
Celá trasa měří jen 14 km, ale určitě si na ni naplánujte celý den, protože cestou je (kromě výhledů) opravdu co obdivovat.
Související články:
KRÁSNOLIPSKÉ POCHODY 2024ROZHLEDNA TANEČNICE
KAMENNÁ HVĚZDA
HRÁDEK VE VARNSDORFU SLAVÍ 120 LET
ŘÍČKA MANDAVA
JAK VLČÍ HORA NA KRÁSNOLIPSKU SLAVILA KULATINY
TURISTIKA V KRÁSNÉ LÍPĚ
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 08.11.2019
I když výhledy z Dymníku nejsou tak úchvatné jako třeba z Tanečnice, konstatuji, že je to moc zajímavé místo. Ty menhiry pod rozhlednou možná budou jednou vrtat archeologům v palici :) Toňas - Liberec
Komentováno: 12.11.2019
Teda všechna čest turistům, kteří rozhlednu provozují i v zimě. To jsou opravdu hrdinové dnešní dnů. Jiřina z Rumburka
Komentováno: 23.02.2023
Naučná stezka pod Dymníkem by si už také zasloužila trochu údržby. Třapatka
Komentováno: 25.05.2023
Na Dymníku se plánuje rekonstrukce. Před návštěvou se informujte u provozovatele tel.: 721 516 312.
Komentováno: 07.09.2023
23. září 2023 se pod Dymníkem koná Den za obnovu lesa. Přijďte pobejt! MZ
Komentováno: 16.03.2024
Díky Martine za článek a info o otevíračce. Zítra tam asi vyrazíme. Martin Motejl