O ČEM PÍŠE:
KAMENNÁ HVĚZDA
Taktéž Kamenný strom života |
Systém geometricky uspořádaných kamenných bloků připomínajících menhiry |
Realizace: 2003 - 2004 |
Energeticky působivé místo |
Lokalita: Dymník u Rumburku |
Destinace: České Nizozemí |
Zajímavost: Rozhledna Dymník |
Možnost občerstvení v restauraci |
KAMENNÁ HVĚZDA
Taktéž Kamenný strom života • Systém geometricky uspořádaných kamenných bloků připomínajících menhiry • Realizace: 2003 - 2004 • Energeticky působivé místo • Lokalita: Dymník u Rumburku • Destinace: České Nizozemí • Zajímavost: Rozhledna Dymník • Možnost občerstvení v restauraci
AKTUALIZACE: 21.5.2024
Publikováno: 05.2.2021
Rubrika: Monument - památník
Region: Šluknovsko • Destinace: České nizozemí
KAMENNÁ HVĚZDA
Menhiry pod Dymníkem u Rumburku nás inspirují k zamyšlení.
Vztyčené kamenné útvary zvané menhiry se v Ústeckém kraji vyskytují zejména oblasti Dolního Poohří. Jejich původ je vždy nejasný. Většinou je spojován s dávnou keltskou kulturou, která na našem území kvetla v období před dvěma až třemi tisíci lety. Oproti tomu příběh menhirů pod Dymníkem na Šluknovsku není žádným tajemstvím. Dvacet tři kamenných bloků známých pod názvem „Kamenná hvězda“ či “Kamenný strom života“ bylo vztyčeno na počátku třetího tisíciletí mezi lety 2003 a 2004.
Foto: Martin Zíka
Přijde-li návštěvník ke Kamenné hvězdě poprvé, má pochopitelně hlavu plnou otázek. Na mnoho z nich vám odpoví informační panel u vstupu do systému Kamenného stromu života.
Ačkoli se historie dymnických menhirů netáhne do hlubokých věků (můžeme v podstatě hovořit o novostavbě) nelze celému útvaru logicky uspořádanému do tvaru hvězdy upřít velké krajinné charisma i mystický potenciál. Vlastně je podivuhodné už jen to, že se někdo v dnešní době rozhodl vytvořit takové dílo. Těžko soudit, co se stane v daleké budoucnosti, a proto je zajímavou otázkou, zda se bude civilizace za dva tisíce let dívat na toto kamenné sloupoví podobně, jako se my nyní díváme na kamenné odkazy starých Keltů.
KAMENNÝ STROM ŽIVOTA
Smysl volně přístupného uskupení čtyřmetrových kamenných bloků propojených soustavou chodníků vám vysvětlí informační panel u vstupu do této přírodní „svatyně“. Z něho se dozvíte nejen historii a technické parametry monumentu, ale hlavně jeho symboliku. Je zde například uvedeno, že původ geometrie tzv. stromu života sahá do doby tisíc let před Kristem a zobrazuje zásadní astronomické (a mystické) poznatky starověkého světa.
MENHIRY U RUMBURKU PŘITAHUJÍ NÁVŠTĚVNÍKY
Složitý dvoubarevný labyrint chodníků mezi kamennými monolity představuje proudění protikladných živlů a v místech jejich křížení mají vznikat jakési uzly hromadící energii. Lidé s otevřenou myslí zde najdou celé pojednání o spletitém významu Kamenného stromu života a jakýsi návod na použití tohoto systému. Mohou zde volně a svobodně rozjímat, meditovat, relaxovat... Pro někoho to může být svatyně duchovní očisty. Jedinou nezpochybnitelnou autoritou je tady příroda sama.
ROZHLEDNA DYMNÍK
Kamenná hvězda (pod tímto termínem najdete Kamenný strom života na mapách) však není jedinou turistickou atrakcí tohoto přívětivého místa. V těsném sousedství se do výšky 515 m n. m. zvedá vrch Dymník, na které stojí cihlová rozhledna poskytující daleké výhledy jak do krajiny Českého Nizozemí, tak do Horní Lužice. Za příznivých podmínek se na obzoru krásně vyjímají siluety Lužických a Jizerských hor. Pod rozhlednou je veden okruh přírodovědné naučné stezky, která je žel už v mírně zanedbaném stavu. Vydáte-li se od Kamenné hvězdy pod Dymníkem po žluté trase, dojdete zanedlouho k další zajímavé rozhledně na Vlčí hoře (cca 6 km), kde se můžete napojit na slavnou Köglerovu naučnou stezku.
Dostupnost po značených trasách:
Kolem Kamenné hvězdy prochází žlutá turistická trasa z Rumburku na Vlčí horu.
Přes rozhlednu na Dymníku vede modrá trasa z Rumburku do Krásné Lípy.
Při návštěvě Kamenné hvězdy si můžete projít okružní naučnou stezku Dymník.
Pod Dymníkem je vedena cyklotrasa č. 3014 (Krásná Lípa - Rumburk), ze které lze odbočit ke Kamenné hvězdě.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
ŘÍČKA MANDAVAROZHLEDNA DYMNÍK, PO NAŠEM „RAUCHBERG“
MENHIR ZAKLETÝ MNICH
HURÁ, MÁME NAUČNOU STEZKU!
ROZHLEDNA NA VLČÍ HOŘE
JAK VLČÍ HORA NA KRÁSNOLIPSKU SLAVILA KULATINY
KRÁSNOLIPŠTÍ TURISTÉ POSTAVILI KAPLIČKU
TURISTÉ OBJEVUJÍ ČESKÉ NIZOZEMÍ
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 31.08.2023
Ať žijou novodobí Kelti v kraji germánském! Tulák z Liberce
Komentováno: 07.09.2023
Pěkné místečko na meditaci. Vlaďka