
O ČEM PÍŠE:
KŘÍŽOVÁ CESTA VELKÝ ŠENOV
Sakrální památka z roku 1856 |
Po silné devastaci probíhá revitalizace |
Lokalita severně od města Velký Šenov |
Destinace: České nizozemí. |
KŘÍŽOVÁ CESTA VELKÝ ŠENOV
Sakrální památka z roku 1856 • Po silné devastaci probíhá revitalizace • Lokalita severně od města Velký Šenov • Destinace: České nizozemí.
AKTUALIZACE: 21.10.2024
Publikováno: 26.3.2020

Rubrika: Sakrální památka
Region: Šluknovsko • Destinace: České nizozemí
KŘÍŽOVÁ CESTA VE VELKÉM ŠENOVĚ
Velikonoční rozjímání v téměř zapomenutém koutě Ústeckého kraje
V období Velikonoc podnikáme výlety do míst spojených s křesťanskou tradicí. Tento článek vznikl v době, kdy celá Evropa čelí nákaze Covid-19. Proto se vydáme tam, kam lidé chodí zřídka - ke křížové cestě ve Velkém Šenově v okrese Děčín, což je uprostřed Šluknovského výběžku.

Foto: Martin Zíka
Za dlouhou dobu, kdy křížová cesta u Velkého Šenova stojí, dostaly se její výklenkové kaple do harmonického objetí s přírodou, což je velmi symbolické.
Výchozím místem ke křížové cestě je městečko Velký Šenov, kudy prochází železnice z Děčína do Rumburka (Dráha národního parku) a zajíždí sem autobusy od Rumburku a Varnsdorfu. V centru obce se vyjímá kostel svatého Bartoloměje. V jeho blízkém okolí si můžeme prohlédnout několik zajímavých pamětihodností. Je to zejména bronzová socha od Ferdinanda Opitze připomínající oběti první světové války a sousoší svatého Jana Nepomuckého z roku 1728.
KRÁTKÁ POUŤ KE KŘÍŽOVÉ CESTĚ
K našemu cíli vede z Mírového náměstí ve Velkém Šenově zelená turistická značka. Prochází parčíkem, vlevo od vlakového nádraží přejdeme přes koleje. Pěknou polní cestou kolem hřbitova a mezi pastvinami dojdeme po necelém kilometru na kraj lesa, kde od roku 1856 stojí křížová cesta. Je to nenápadná paseka podávající žalostné svědectví o tom, jaký kulturní úpadek zažil tento kraj po poválečném odsunu původního obyvatelstva. Nicméně genius loci zde stále (nebo už zase) pocítit lze.
TORZO PŮVODNÍ SLÁVY
Křížovou cestu u Velkého Šenova tvoří třináct neoklasicistních výklenkových kaplí umístěných s pravidelným rozestupem do čtvercového půdorysu. Uprostřed spatříme memento - zbytky kaple kalvárie. Ani z kaple Božího hrobu se nezachovalo více než vandaly zdevastovaná socha ležícího Ježíše. Motivy jednotlivých zastavení umístěné v kaplích pocházejí z roku 1999 (původní se nedochovaly). Historie této křížové cesty je velmi dobře zpracována ve wikipedii, viz odkaz pod článkem (doporučuji k přečtení).
ROZJÍMÁNÍ O LIDSKÉM POČÍNÁNÍ
Možná by celá tato křížová cesta upadla zcela v zapomnění, ale Klub českých turistů k ní nedávno vyznačil zelenou trasu, což dává tomuto místu nový smysl. Je potřeba se smířit s tím, že zástupy věřících sem již nikdy putovat nebudou. Nicméně turisty sem nyní bude přivádět zvědavost a možná i potřeba rozjímat o smyslu bytí, například o tom, proč někteří lidé vytvářejí krásná umělecká díla, která pak jiní z gustem ničí, aby je další lidé zase opravovali. Takový zvláštní koloběh.
BUDOUCNOST KŘÍŽOVÉ CESTY VE VELKÉM ŠENOVĚ
Navzdory tomu, že křížová cesta u města Velký Šenov není památkově chráněna, proběhla zde v letech 1997 až 2000 revitalizace, na níž se podíleli farníci Římskokatolické farnosti z Velkého Šenova ve spolupráci s městem. Byly vykáceny náletové dřeviny, opravena zastavení, na dřevěném kříži uprostřed areálu visí vysoko nad dosahem sprayerů nový Ježíš. Vzhledem k tomu, že pro Velký Šenov je křížová cesta jedna z mála významnějších turistických zajímavostí, dá se očekávat, její důstojné znovuvzkříšení, jako tomu bylo v posledních letech u jiných sakrálních památek v regionu.
NEZNAČENOU TRASOU K PODSTÁVKOVÉMU DOMU
Ačkoli zelená trasa u křížové cesty zatím končí, bylo by jistě zajímavé zvážit její prodloužení směrem k Lipové. Turistickým návštěvníkům doporučuji vydat se neznačenou lesní cestou dál na sever přes Strážný vrch. Za chvíli se vynoříte u obce Lipová, kde doporučuji navštívit expozici podstávkového domu nebo si projít pěknou naučnou stezku kolem Zámeckého rybníku.
Fotografie k článku:

Foto: Martin Zíka
Za dlouhou dobu, kdy křížová cesta u Velkého Šenova stojí, dostaly se její výklenkové kaple do harmonického objetí s přírodou, což je velmi symbolické.

Foto: Martin Zíka
Výlet začínáme prohlídkou pamětihodností u kostela svatého Bartoloměje ve Velkém Šenově. Svatý Florián je jednou z postav sousoší sv. Jana Nepomuckého.

Foto: Martin Zíka
Socha „Raněný“ od sudetoněmeckého akademického sochaře Ferdinanda Opitze připomíná oběti první světové války. Opitz (žák Myslbeka) působil jako člen NSDAP na Říšské vysoké škole uměleckých řemesel ve Vídni. Ve Velkém Šenově byl vychován svými prarodiči.

Foto: Martin Zíka
Poněkud improvizované vstupní místo do areálu křížové cesty u Velkého Šenova.

Foto: Martin Zíka
S lidmi je to kříž.

Foto: Martin Zíka
Nakonec zůstal sám a opuštěn, ale jeho poselství přetrvalo věky.

Foto: Martin Zíka
Z křížové cesty je pěkný výhled na městečko Velký Šenov.

Foto: Martin Zíka
Když odejde víra, brzy začnou odcházet i její důkazy. Tady kdysi stála centrální kaple křížové cesty u Velkého Šenova.

Foto: Martin Zíka
Ležící Ježíš byl kdysi umístěn v kapli Božího hrobu. Nyní je obklopen „kaplí“ Matky přírody. Což ovšem působí trochu nepatřičně.

Foto: Martin Zíka
Tak tohle opravdu není známka přirozené eroze. Na tom si někdo dal opravdu záležet.

Foto: Martin Zíka
Křížová cesta u Velkého Šenova za návštěvu stojí. Je to jedno z míst mimo hlavní turistické magistrály, kde můžete v klidu rozjímat.

Foto: Martin Zíka
Po prohlídce křížové cesty doporučuji nevracet se zpět do Šenova, ale střihnout to lesní cestou do Lipové.
Dostupnost po značených trasách:

Ke křížové cestě vede zelená značka z Mírového náměstí ve Velkém Šenově.

Ke křížové cestě lze odbočit z cyklotrasy č. 3041 po zelené TZT.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
KŘÍŽOVÁ CESTA V KRÁSNÉ LÍPĚKŘÍŽOVÉ CESTY ČESKÉHO NIZOZEMÍ - DÍL II.
LESNÍ KAPLE SVATÉHO JÁCHYMA
KŘÍŽOVÉ CESTY ČESKÉHO NIZOZEMÍ - DÍL I.
KŘÍŽOVÁ CESTA V RUMBURKU
KŘÍŽOVÁ CESTA V KRÁLOVSTVÍ
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 28.12.2021
Možná by bylo zajímavé protáhnout zelenou trasu ke křížové cestě přes Strážný vrch až do Lipové. Určitě by to zlepšilo turistickou průchodnost v této lokalitě.
Komentováno: 15.01.2022
Díky za tip, ano, ta zelená značka by se měla do Lipové označit. Nedávno jsem se po výletě Lipová, Jáchym, Lobendava ( nádhera) vracela po silnici do Lipové, protože zelená z Lobendavy byla díky těžařům dřeva absolutně k nenalezení. Bohužel telefon s navigací se neočekávaně vybil. Následná cesta z Lipové na železniční zastávku Lipová nebála nic moc. Kdyby to šlo vzít do Velkého Šenova na vlak přes Kalvárii, byla by to doslova ,,třešeň na dortu" . 3 kalvárie v jednom výletě, to by byla bomba