AKTUALIZACE: 14.10.2024
Publikováno: 28.12.2021
Rubrika: Sakrální památka
Region: Šluknovsko • Destinace: České nizozemí
KŘÍŽOVÁ CESTA V KRÁLOVSTVÍ
Sakrální památku Severního království se podařilo zachránit před lupiči
Brzy tomu bude dvacet let, kdy jedna z nejzajímavějších křížových cest v severních Čechách málem navždy zanikla. V roce 2003 bylo totiž zabráněno pokusu o nelegální převoz výklenkových kaplí z areálu křížové cesty u Království. Traduje se, že se bývalí starousedlíci již nemohli dívat na chátrající sakrální památku, a proto se pokusili její zbytky přesunout na německé území. V tom jim bylo zabráněno, ale zároveň tak bylo upozorněno na politování stav této kulturní památky.
Foto: Martin Zíka
Křížová cesta u Království na Šluknovsku byla zachráněna a dnes září novotou.
Necelý kilometr severně od obce Království u Šluknova stojí dnes opět příkladně obnovená sakrální památka sestávající ze čtrnácti výklenkových zastavení a čtyř kaplí (kaple Kalvárie, Božího hrobu, Žaláře Krista, Bičování Krista). Počátky této křížové cesty sahají do roku 1859 a zasloužili se o ní faráři (a místní obyvatelstvo) z Království a Šluknova. Na Šluknovsku tak vzniklo desáté poutní místo, kam chodili místní lidé nejdříve prosit o přímluvu duchovních sfér a později též vzpomínat na členy svých rodin, kteří zahynuli v první světové válce.
DUCHOVNÍ ODKAZ ZTRATIL KOŘENY
Po odsunu německého obyvatelstva křížová cesta u Království ztratila svůj význam (duchovní i pietní) a celý areál zpustl, kaple se rozpadly, dřevěné reliéfy z výklenkových kaplí byly vykradeny. Zájem o tuto památku ztratila i římskokatolická církev, které se u nově příchozího obyvatelstva nepodařilo probudit náboženské nadšení. Zdejší kdysi velmi výrazný duchovní život vyhasl. V období sametové revoluce se areál křížové cesty ztrácel v zarostlých rozvalinách. Minulému režimu postupný zánik kultovního místa z ideologických důvodů vyhovoval.
LUP PRO ZÁCHRANU KŘÍŽOVÉ CESTY V KRÁLOVSTVÍ
Událost v roce 2003 však nastartovala úsilí směřující k obnově. Lidé si uvědomili, že se nemohou chovat barbarsky k památkám, byť tyto nemají žádný vztah k jejich vlastním kořenům. Starousedlíci, jejichž předci křížovou cestu v Království vybudovali, sice museli odejít, ale nově příchozí pochopili, že je třeba v jejich odkazu pokračovat, pokud se z nově nabytého životního prostoru chtějí radovat stejně, jako jejich předchůdci. Konec konců, právě sakrální areál u Království je nejen zajímavým krajinným prvkem (památkově chráněna je i historická zeleň), ale i přitažlivou turistickou pamětihodností pomáhající v regionu oživit kdysi čilý cestovní ruch.
BUDE ZNOVU STÁT ROZHLEDNA NA JITROVNÍKU?
Proslýchá se, že město Šluknov plánuje obnovit rozhlednu, která na nedalekém vrchu Jitrovník (509 m n. m.) stála od roku 1888 a svého času to byla nejseverněji umístěná vyhlídková věž na českém území. Dřevěná stavba umožňující široký výhled ale zanikla i s výletní restaurací, po které zbyly už jen základy. Pokud by se rozhlednu podařilo obnovit, byla by zajímavým lákadlem na turistickém okruhu (5 km) začínajícího u autobusové zastávky Království u křížku a dále pokračujícího přes Jitrovník k rozcestí Pod Jitrovníkem, odkud by vás modrá značka přivedla ke křížové cestě v Království a dál až ke kostelu svatého Vavřince, kde je další zastávka autobusu.
MODRÉ PUTOVÁNÍ - MARIÁNSKÁ POUTNÍ TRASA
Na Šluknovsku (neboli v Severním království) se nachází nezvykle velké množství dalších krásných křížových cest (Vilémov, Šluknov, Jiřetín, Rumburk...) a významných sakrálních památek. Většinu z nich propojuje modrá turistická trasa začínající u Zeleného kříže nad Brtníky a po více než devadesáti kilometrech končící ve Varnsdorfu. Klub českých turistů z Varnsdorfu na této trase pořádá tradiční květnový etapový pochod zvaný Modré putování - Mariánská poutní trasa Severního království.
Dostupnost po značených trasách:
Ke křížové cestě v Království vede modrá turistická trasa ze Šluknova pokračující přes Jiříkov do Rumburku (trasa Modrého putování - Mariánská poutní trasa)
Severně od křížové cesty je turistické rozcestí s novou žlutou trasou do Šluknova, z níž lze odbočit (Fukovská brána) k zaniklé obci Fukov.
Ke křížové cestě v Království lze odbočit z cyklotrasy 3042.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
TROJBOKÁ KAPLE U MIKULÁŠOVICANENSKÝ VRCH U LOBENDAVY NEBOLI ANNABERG
KŘÍŽOVÁ CESTA VE ŠLUKNOVĚ
KŘÍŽOVÁ HORA V JIŘETÍNĚ POD JEDLOVOU
VÍTEJTE V SEVERNÍM KRÁLOVSTVÍ
LESNÍ KAPLE SVATÉHO JÁCHYMA
KŘÍŽOVÁ CESTA NAD OBCÍ BRTNÍKY
TURISTICKÉ TRASY V OKOLÍ ŠLUKNOVA
POUTNÍ MÍSTO VILÉMOV
TURISTICKÁ KAPLIČKA UŽ MÁ SCHODY
KRÁSNOLIPŠTÍ TURISTÉ POSTAVILI KAPLIČKU
KŘÍŽOVÁ CESTA VE VELKÉM ŠENOVĚ
TURISTÉ OBJEVUJÍ ČESKÉ NIZOZEMÍ
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: