Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Lounsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

AKTUALIZACE: 28.7.2024

Publikováno: 17.11.2021

Jinak zajímavé místo

Rubrika: Jinak zajímavé místo

Region: Lounsko • Destinace: Dolní Poohří

JAK TIKAJÍ STRADONKY?

U obce Stradonice je místo, kde se čas měří stíny turistů

Víte, že v Dolním Poohří existují hodiny, ve kterých můžete měřit čas vlastním tělem? Najdete ho na malé náhorní plošině u žluté turistické trasy spojující obce Stradonice a Chrastín. Přesně tam, kde půl století před Kristem stálo keltské hradiště, z něhož se do dnešních dnů dochoval půlkilometrový val. A právě na něm stojí nejen rozhledna Stradonka, ale také unikátní sluneční hodiny.

Rozhledna Stradonka - sluneční hodiny - slavnostní zprovoznění

Foto: Helena Holubářová

Přesná datace tohoto snímku zachycuje turistickou veřejnost v okamžiku slavnostního zprovoznění slunečních hodin u rozhledny Stradonka v Dolním Poohří. Slova se právě ujal Karel Punčochář z Klubu českých turistů v Ústí nad Labem.

Možná byste čekali, že se jedná o další historickou památku našeho kraje, ale opak je pravdou. Jedná se o výsledek experimentálního novodobého pokusu o vytvoření analematických (neboli vodorovných) slunečních hodin. Stínovým ukazatelem neboli gnomonem se na nich stává sám návštěvník, ovšem za předpokladu, že se správně postaví na stupnici v ose číselníku, a to podle toho, jaký je právě měsíc. Přibližný čas se pak odečítá podle kůlu, na nějž dopadne stín postavy. Geniální a téměř trvale udržitelné a hlavně klimaticky neutrální řešení.

STRADONKY ZAČALY MĚŘIT ČAS V ROCE 2012

Sluneční hodiny dostaly název Stradonky a zprovozněny byly v červenci 2012 u příležitosti třetího výročí postavení sousední srubové rozhledny. Samozřejmě za účasti zvídavé turistické a také odborné slunečně-hodinářské veřejnosti. Nadšení přítomných bylo veliké, vždyť kromě spoluúčasti na zajímavé události byl každý odměněn jedinečným výhledem na vzdálené vrcholy Českého středohoří. A samozřejmě si každý vyzkoušel, jaké to je, stát se součástí onoho časoměrného zařízení.

ZATIKEJTE SI SAMI

Podivuhodný příběh slunečních hodin u Stradonic je pěkně popsán ve článku, na nějž najdete odkaz níže. Každopádně pojedete-li někdy kolem po národní cyklotrase č. 6 (Ohře), určitě se nenechte odradit kopečkem pod rozhlednou, protože určitě stojí za to jej zdolat. A to zejména v případě, že si doma zapomenete hodinky. Jak jste asi pochopili, zdejší časomíra sama o sobě žádný zvuk nevydává, ale vy si můžete jakožto gnomon či gnomonka zatikat podle libosti a přitom si užívat přepěkných pohledů do malebného Poohří. Ts, ts, ts, ts... tady je ale krásně.

NAUČNÁ STEZKA PERUCKO

Za zmínku ještě stojí, že kousek pod Stradonkou se můžete napojit na okružní naučnou stezku Perucko vedoucí nad údolím Débeřského potoka. Ta vás dovede až k památnému tisíciletému dubu, kde si podle pověsti kníže Oldřich nabrnknul překrásnou Boženu. Zastavit se můžete též v rokokovém zámku Peruc v galerii českého kubistického malíře, grafika a sochaře Emila Fily.

Fotografie k článku:

Rozhledna Stradonka - sluneční hodiny - slavnostní zprovoznění

Foto: Helena Holubářová

Přesná datace tohoto snímku zachycuje turistickou veřejnost v okamžiku slavnostního zprovoznění slunečních hodin u rozhledny Stradonka v Dolním Poohří. Slova se právě ujal Karel Punčochář z Klubu českých turistů v Ústí nad Labem.

Hodiny Stradonky na valu starého keltského hradiště - Dolní Poohří

Foto: Martin Zíka

Hodiny Stradonky fungují tak, že se postavíte na stupnici vyznačenou v kulaté ploché základně v místě aktuálního měsíce. Vaše vzpřímená postava by pak měla vrhat stín na kůl se správnou denní hodinou. Návod na použití si můžete přečíst na panelu. V případě nepřítomnosti osob se hodiny samočinně vypínají...

Sluneční hodiny u rozhledny Stradonka - slavnostní zprovoznění v roce 2012

Foto: Karel Punčochář

Ke zprovoznění slunečních hodin došlo u příležitosti oslavy tří let rozhledny Stradonky. Událost to byla náramná a výjimečná. Čas se dnes přece měří úplně jinak, ale k tomuto místu se „sluneční aplikace“ náramně hodí. Staří Keltové svůj čas měřili možná podobným způsobem.

Sluneční hodiny u rozhledny Stradonka - výhled na České středohoří

Foto: Martin Zíka

O turistické návštěvníky nemá rozhledna Stradonka nouzi. Nabízí totiž jeden z nejkrásnějších pohledů na panorama Českého středohoří. Sluneční hodiny atraktivitu tohoto místa ještě zvýšily.

Sluneční hodiny u rozhledny Stradonka - detail

Foto: Martin Zíka

Detail slunečních hodin u Stradonic v Dolním Poohří. Jak je z kalendářní osy patrno, fungují bez nároku na honorář po celý rok, ovšem jen za slunečného počasí. A v zimě je asi potřeba vzít si s sebou i hrablo na sníh.

Sluneční hodiny u rozhledny Stradonka

Foto: Karel Punčochář

Rozhledna Stradonka i sluneční hodiny jsou postaveny na dva a půl tisíce let starém valu, který byl zřejmě součástí opevnění prastarého keltského hradiště. Uznejte, že výhled měli jeho obyvatelé báječný.


Dostupnost po značených trasách:

K rozhledně Stradonka vede žlutá turistická trasa ze Stradonic nebo Chrastína pokračující dál k zámku v obci Pátek.


Pod rozhlednou prochází naučná stezka Perucko.


Pod náhorní plošinou, kde rozhledna stojí, vede cyklotrasa 3116. K rozhledně je třeba odbočit po žluté turistické značce.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPAK TÉMATU
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Za posledním puchýřem
Piknik na Nordkapu
Ubytovna Hřebenovka Janov
Pension Rosalka
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
Country festival Ronovské noty
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: DOLNÍ POOHŘÍ


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: