Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Lovosicko

Autor článku:

Karel Punčochář

Karel Punčochář

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

HAZMBURK

Vrch v Dolním Poohří 418 m n. m.

Zřícenina středověkého hradu

Zbudován v 13. století

Rozhledna v hradní věži

Rozhled: České středohoří, Dolní Poohří

Přírodní památka Vrch Hazmburk

Výrazný turistický cíl

Vstupné: 100 / 70 Kč

Návštěvní doba dle webu

HAZMBURK

Vrch v Dolním Poohří 418 m n. m. • Zřícenina středověkého hradu • Zbudován v 13. století • Rozhledna v hradní věži • Rozhled: České středohoří, Dolní Poohří • Přírodní památka Vrch Hazmburk • Výrazný turistický cíl • Vstupné: 100 / 70 Kč • Návštěvní doba dle webu

AKTUALIZACE: 30.8.2024

Publikováno: 15.9.2019

Hrad - zřícenina

Rubrika: Hrad - zřícenina

Region: Lovosicko • Destinace: Dolní Poohří

MAGICKY PŘITAŽLIVÝ HRAD HAZMBURK

Ikonická dominanta Dolního Poohří je nejnavštěvovanější památkou Ústeckého kraje.

Pokud za královnu Českého středohoří považujeme Milešovku, králem může být jedině v krajině nepřehlédnutelný hrad Hazmburk. Mohutné věže zříceniny tohoto středověkého panského sídla patří k charakteristickým dominantám Dolního Poohří. Spatřit je můžete na vzdálenost až několika desítek kilometrů. Tyčí se na vrcholu strmého čedičového masivu ve výšce 418 m n. m. a připomínají zašlou slávu nedobytného gotického hradu.

Turisté z KČT Loko Ústí nad Labem jdou na hrad Hazmburk po červené značce z Libochovic.

Foto: Karel Punčochář

Na hrad Hazmburk se dá dojít po červeně značené turistické stezce z Libochovic nebo Třebenic.

VZNIK HRADU HAZMBURKU JE OPŘEDEN TAJEMSTVÍM

Podle archeologických nálezů byl vrch dnes zvaný Hazmburk obydlen již v pátém tisíciletí př. n. l. lidem kultury s vypíchanou keramikou. Dalimilova kronika uvádí, že první sídlo si zde zbudoval jakýsi Léva. Se svou družinou odtud ovládal okolní krajinu. Václav Hájek z Libočan, známý pro hojné užívání své autorské licence, uvádí ve své kronice, že roku 754 bratři Kalboj a Veslav z Košťálova postavili na svahu kopce dům pevný jako hrad a nazvali ho Klopaj. Historicky však nelze toto tvrzení nijak doložit.

HRAD HAZMBURK A JEHO SLAVNÁ HISTORIE

Kamenný hrad, původně zvaný Klapý, postavil pravděpodobně kolem roku 1300 Hynek z Lichtenburku z rodu Ronovců. V roce 1314 hrad získal král Jan Lucemburský, který ho v roce 1335 prodal na úhradu dluhů jednomu ze svých největších věřitelů Zbyňkovi Zajíci z Valdeka. Ten nechal hrad přestavět a rozšířit. Za jeho vlády byla na hradě vybudována například Černá věž. Tehdy se původní název hradu Klapý změnil na Hazmburk a to podle jména tohoto šlechtice (německy zajíc = der Hase).

HAZMBURK ODOLAL I HUSITŮM

Za husitských válek byl hrad pevnou oporou spojenců krále Zikmunda. Vzhledem ke své nedobytnosti, byl Hazmburk vybrán za bezpečný úkryt kostelních pokladů z Pražského hradu. Například roku 1440 zde byla uschována drahocenná bohoslužebná roucha. Voje Jana Žižky z Trocnova se pokoušely hrad v letech 1424, 1429 a 1431 dobýt, avšak neúspěšně. Během bojů byl hrad značně poškozen, Zajícové o něj postupně ztráceli zájem a v roce 1558 ho prodali. Již v roce 1586 se Hazmburk uvádí jako pustý.

KDOŽ JSI ROMANTIK, NA HAZMBURK MUSÍŠ!

Teprve v 19. století podnítil zájem o romantickou zříceninu hradu Hazmburku, že se na ní začaly provádět některé úpravy. Ty už neměly co dočinění s obrannou funkcí, nýbrž s bezpečností početných návštěvníků. Silueta hradu vyzývavě situovaná v otevřené krajině totiž přitahovala a dodnes přitahuje výletníky jako magnet. Několikrát pak byly části této zříceniny ještě upravovány ve 20. století, naposled před několika lety, kdy byly zajištěny především staticky narušené zdi. Nyní je zřícenina Hazmburk přístupná veřejnosti jako státem chráněná kulturní památka.

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ PAMÁTKA ÚSTECKÉHO KRAJE

Podle statistik Národního památkového ústavu, který vyhodnocuje návštěvnost památek ve své správě, navštíví hrad Hazmburk ročně kolem 35 tisíc návštěvníků (průměrně stovka denně, ale v letní sezóně mnohem více). Z hlediska návštěvnosti tak hrad nechává za sebou zámky Ploskovice, Libochovice, Krásný Dvůr i Jezeří. Každoročně Hazmburk potvrzuje svou pozici nejvyhledávanější památky Ústeckého kraje. Je to dáno zejména tím, že přestože přístup k němu není zrovna nejpohodlnější, je výrazným krajinným prvkem (dobře propaguje sám sebe) a návštěvníkům skýtá vynikající výhledy jak na České středohoří, tak do Polabí a Poohří.

NA HAZMBURKU

Červeně značená turistická cesta ke hradu stoupá po severním svahu kopce až ke zbytkům první brány a dále pokračuje k další ve východní části. V místě dolního hradu se prochází kolem oválné 25 m vysoké Černé věže. Její název pochází od toho, že je postavena z místního tmavého čediče. Věž byla důležitým obranným prvkem a sloužila i jako vězení. Přístup do ní byl možný jen po visuté pavlači v poschodí. Hlavní část Hazmburku přiléhá k hranolové Bílé věži. Své jméno dostala podle světlého pískovce použitého k vybudování její horní části. Základy věže jsou však zhotoveny z čediče, střední část z tesaného pískovce a teprve vrchol z dobře opracovaných pískovcových kvádrů. Bílá věž dosahuje výšky 26 m a slouží jako rozhledna. Určitě stojí za to vystoupat až na její vrchol, odkud se nabízí nádherný výhled.

POVĚST O HAZMBURSKÉM POKLADU

S Hazmburkem je spojeno i mnoho pověstí a bájí, které inspirovaly významné české umělce, např. Karla Hynka Máchu, Svatopluka Čecha, Emila Fillu a další. Jedna z nich vypráví, že po drtivé porážce v zimním Rusku se jednotlivé francouzské zbídačelé oddíly vracely severočeskou krajinou zpátky do vlasti. Nu a jeden z takových zimou a chorobami neustále se ztenčujících oddílů zastavil ke krátkému odpočinku na úpatí kopce, na němž se tyčila pyšná zřícenina mohutného hradu.

Netřeba dodávat, že šlo o kopec Klapý S hradem Hazmburkem. Francouzský oddíl vezl z Ruska drahocenný poklad. Velící důstojník si uvědomoval, že kdyby jeho zesláblé vojáky na další cestě přepadli lapkové, stěží by uhájili holé životy, natož poklad, který měli předat Napoleonovi. Rozhodl se proto všechny cennosti zakopat pod hradem, který byl pro svoji siluetu snadno zapamatovatelný a pro jistotu ještě určil další orientační body, které k ukrytému pokladu naváděly.

Podle jedné verze je poklad ukryt tam, kam s nadcházejícím večerem dopadá stín Černé věže a kde kdysi stávala stará hruška. Musíte hledat v místě, kam v šest večer dopadá stín tohoto stromu. Jenže kde je oné hrušce konec? A kdo ví, kde přesně stávala. A vůbec… Co když má pravdu druhá verze, která tvrdí, že poklad je ukryt v místě, odkud je současně vidět hnědou střechu hájecké hájenky, ležící mezi vesnicemi Radovesice a Chotěšov. Naše babičky říkávaly „kdo nevěří, ať tam běží“.

VÝLET NA HRAD HAZMBURK

Vlakem dojedeme z Lovosic do železniční stanice Libochovice město (trať č. 114 Česká Lípa – Postoloprty). Vlevo za železničním přejezdem narazíme na červenou značku, která nás dovede po 4 km k odbočce na hrad, odkud je to k hradní bráně 400 m. Hrad Hazmburk leží na červeně značené turistické trase mezi Libochovicemi a Třebenicemi, kam můžeme po prohlídce hradu po 6 km dojít.

Z HAZMBURKU NA ČESKÉ GRANÁTY

V Třebenicích je zajímavé Muzeum českého granátu, kde spatříte kolekci šperků včetně těch, které nosila Ulrika von Levetzow. Expozice je umístěna v bývalém luteránském kostele a je doplněna přehledem historie města a okolí. Zpět do Lovosic jezdí autobus. Výlet je možné jít i obráceně a v tom případě lze absolvovat jízdu turistickou tratí, která proslula jako Švestková dráha. V tomto případě stojí v cíli za návštěvu státní zámek v Libochovicích s pěknými zahradami.

VARIANTA ZE SLATINY

Další z možností je dojet vlakem z Lovosic, viz trať č. 114, do stanice Slatina, odkud vás dovede žlutá značka přes obec se zajímavou vesnickou památkovou zónou po 3,5 km k odbočce na hrad, ke kterému je to už jenom 400 m stoupání. Po prohlídce hradu se potom můžete rozhodnout, zda půjdete po červené značce do Třebenic, nebo do Libochovic.

ZLATÁ STEZKA ZEMÍ HRADŮ

Pakliže patříte do skupiny turistů fajnšmekrů se zájmem o staré zříceniny, pak vřele doporučuji podniknout týdenní prázdninovou expedici po trase, která dostala jméno Zlatá stezka zemí hradů. Začíná u Úštěka v Ralské pahorkatině, prochází oblastí Českého středohoří a po devadesáti kilometrech končí na hradě Budyně v Dolním Poohří. Na trase Zlaté stezky poznáte většinu středověkých zřícenin v této oblasti (k dalším je možné podniknout krátkou odbočku) včetně hradu Hazmburku. Absolvování celé této trasy procházející nádhernou krajinou zcela jistě patří k celoživotním zážitkům.

Fotografie k článku:

Turisté z KČT Loko Ústí nad Labem jdou na hrad Hazmburk po červené značce z Libochovic. Hrad Hazmburk z cyklotrasy č. 6 Polohopis státního hradu Hazmburk. Bílá věž dosahující výšky 26 m. Pohled z Bílé věže na dolní Černou věž. Pohled do krajiny s obcí Klapý a kopci v pozadí Oblíkem, Ranou a Milou v lounské části Středohoří. Pohled směrem k Třebenicím s Košťálovem, Milešovkou, Kletečnou a Lovošem. Hrad Hazmburk, klenot Českého středohoří Hrad Hazmburk od Třebenic. Hazmburk z Košťálova. Hrad Hazmburk z Lipské hory v Českém středohoří. Házmburk z Kamýku. Hrad Hazmburk a hora Lovoš. Zahrada na zámku v Libochovicích.

Dostupnost po značených trasách:

Z Libochovic nebo z Třebenic vede na Hazmburk červená turistická trasa - Zlatá stezka zemí hradů.


Žlutá turistická trasa vede na hrad Hazmburk od železniční zastávky Slatina a z obce Klapý.


Přímo pod Hazmburkem prochází cyklotrasa 3119 ze Skalice do Libochovic.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPAK TÉMATU
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 05.03.2023

Hazmburk jako nejnavštěvovanější památka v kraji? To bych do něj neřekl. Pamatuji doby, kdy se dalo mezi jeho hradbami toulat bez vstupného. Teď je to teda docela palba. Zbyněk Verner

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Za posledním puchýřem
Piknik na Nordkapu
Ubytovna Hřebenovka Janov
Pension Rosalka
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
Country festival Ronovské noty
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: DOLNÍ POOHŘÍ


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: