Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Lounsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

OLDŘICHŮV DUB

Nejpamátnější český strom

Stáří: cca 1000 let

Lokalita: Peruc v okrese Louny

Destinace: Dolní Poohří

Kníže Oldřich

Kněžna Božena

OLDŘICHŮV DUB

Nejpamátnější český strom • Stáří: cca 1000 let • Lokalita: Peruc v okrese Louny • Destinace: Dolní Poohří • Kníže Oldřich • Kněžna Božena

AKTUALIZACE: 25.7.2024

Publikováno: 03.11.2019

Flóra (rostlinstvo)

Rubrika: Flóra (rostlinstvo)

Region: Lounsko • Destinace: Dolní Poohří

OLDŘICHŮV DUB V PERUCI

Kořeny nejslavnějšího stromu Ústeckého kraje sahají do tisícileté historie.

Malé městečko Peruc v okrese Louny v Dolním Poohří se kromě zámku a Muzea české vesnice může pochlubit výjimečnou přírodní raritou. Památný dub letní v údolí Débeřského potoka je od roku 1995 veden v seznamu významných stromů UNESCO a patří do desítky nejvýznamnějších stromů Evropy. Oldřichův dub je vlastně strom - celebrita.

Oldřichův dub v Peruci

Foto: Martin Zíka

Oldřichův dub v Peruci je přímo u silnice do Loun.

Oldřichův dub, jehož stáří se odhaduje na 1000 let, najdete na severním okraji Peruce na modré turistické trase pod rybníčkem Sádek. Dostatek vláhy a terénní proláklina, v níž je přes 30 metrů vysoký pamětník dávných dob chráněn před nápory větru, pravděpodobně přispěly k tomu, že se v docela dobré kondici zachoval až do dnešních dnů.

POVĚST PRAVÍ, ŽE DUB PAMATUJE PŘEMYSLOVCE OLDŘICHA

Oldřich narozený roku 975 jako syn českého knížete Boleslava II. se dokázal prosadit mezi všemi bratry a roku 1012 se sám ujal vlády jako kníže, kterou si udržel až do své smrti roku 1034. Traduje se, že měl prudkou povahu a náruživě holdoval lovu. Někdy kolem roku 1004, když zrovna proháněl se svou družinou zvěř v kraji kolem dnešní Peruce, narazil tam dle dávné pověsti u studánky na krásnou Boženu, jak prala prádlo. Navzdory tomu, že ta už byla ženou zemana Křesiny, odvezl si ji do Prahy a měl s ní syna Břetislava. Kněžna Božena prý byla lidem ctěna, protože přála právu a byla na pohled velmi reprezentativní. Božena odešla z tohoto světa roku 1052. Syn Břetislav se proslavil svou statečností a byl zván „Českým Achilem“.

OLDŘICHŮV DUB BYL TEHDY MLADÍČEK

Jestli Oldřichův dub v Peruci je skutečně svědkem setkání Oldřicha s Boženou, to už ví jedině on sám. Každopádně vzhledem k tomu, že jeho kmen s obvodem u paty téměř deset metrů ukrývá již přes tisíc letokruhů, tomu tak být může. Vždyť dub Oldřich (jak se mu také říká) patří k nejstarším stromům v české kotlině. Leč v dobách uloupení krásné Boženy byl jistě teprve mladým proutkem. Samozřejmě i na něm jsou nyní již léta znát. Vždyť přežil už nejméně čtyřicet lidských generací.

OLDŘICH UŽ MĚL TAKÉ NAMÁLE

U památného Oldřichova dubu je dnes odpočívadlo a několik informačních panelů, kde se můžete dozvědět mnohé zajímavosti. Třeba to, že v letech 1993 a 1995 tento strom překonal požár, který jej poškodil. Proto jsou jeho kmen a koruna svázány, aby nedošlo k jeho rozlomení. Díky odborné péči však může lákat turisty do Peruce ještě další stovky let. Ve stráni nad Oldřichem je další statný dub Břetislav, taktéž památný, s obvodem kmene přes čtyři metry. Historicky doložený Boženin dub se ale dnešních dnů žel již nedočkal.

NOVÁ GENERACE NA SCÉNĚ

Obyvatelé Peruce jsou na Oldřicha náležitě hrdi a pečují o něj i jeho potomstvo vzorně. Před mateřskou školou v zámecké zahradě byl roku 2004 vysazen dub Oldříšek vypěstovaný z žaludu statného stromo-otce. Aby jednou nebylo o urozeném původu pochyb, přiložili mu ke kořenům jeho „rodný list“. Stalo se tak u příležitosti tisícího výročí setkání knížete Oldřicha s Boženou.

Fotografie k článku:

Oldřichův dub v Peruci Dub Oldřich v Peruci Oldřichův dub v roce 2023 se skupinou turistů z Ústí nad  Labem. Dub Oldřich v Peruci Rozcestník u památného dubu v Peruci Naučná stezka „Perucko" Dub Oldřich v Peruci

Dostupnost po značených trasách:

Kolem dubu prochází modrá trasa od nádraží v Peruci (1,5 km) vedoucí dále přes „Krásnou vyhlídku“ do Libochovic.


U dubu je jedno ze zastavení naučné stezky „Perucko“ (12,4 km - 20 zastavení).


Kolem stanoviště památného Oldřichova dubu v Peruci prochází cyklotrasa č. 3116.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPAK TÉMATU
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 21.10.2023

Nedávno musel být pokácený strom se směrovkami u Oldřichova dubu. Jiný vhodný strom je na opačné straně cesty, takže i směrovky musejí být s opačným směrováním hrotů. Máme je objednané, očekáváme je každým dnem a jakmile je obdržíme, instalujeme je na místo. Značkaři.

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Za posledním puchýřem
Piknik na Nordkapu
Ubytovna Hřebenovka Janov
Pension Rosalka
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
Country festival Ronovské noty
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: DOLNÍ POOHŘÍ


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: