O ČEM PÍŠE:
KRÁSNÝ DVŮR
Barokní zámek z r. 1724 |
Unikátní krajinářský park v anglickém stylu |
Dva procházkové okruhy |
Vyhlídka Gotický templ |
Vstup na zámek zpoplatněný |
Lokalita: Podbořansko |
Destinace: Dolní Poohří |
Doupovská dráha |
KRÁSNÝ DVŮR
Barokní zámek z r. 1724 • Unikátní krajinářský park v anglickém stylu • Dva procházkové okruhy • Vyhlídka Gotický templ • Vstup na zámek zpoplatněný • Lokalita: Podbořansko • Destinace: Dolní Poohří • Doupovská dráha
AKTUALIZACE: 3.7.2024
Publikováno: 10.02.2019
Rubrika: Zámek - sídlo
Region: Podbořansko • Destinace: Dolní Poohří
NA ZÁMEK KRÁSNÝ DVŮR DOUPOVSKÝM MOTORÁČKEM
Ozdobou výjimečného zámeckého parku je „rozhledna“ ve stylu gotického templu.
Barokní zámek Krásný Dvůr stojí v oblasti Dolního Poohří, dalo by se říci, že v doupovském podhůří. Jmenuje se stejně jako vesnice, ke které patří, a ta zase přísluší do okresu Louny v Ústeckém kraji. Zámek byl postaven v letech 1720 až 1724 na místě staré gotické tvrze. Prvním majitelem se stal František Josef Černín. Na zámek navazuje unikátní krajinářský park, nejstarší představitel tohoto typu parku v Čechách, ve kterém najdeme i gotický templ, opravdovou turistickou raritu.
Foto: Karel Punčochář
Zámek Krásný Dvůr na Podbořansku se nachází v oblasti, které se říká Dolní Poohří. V letní sezóně kolem jezdí turistický Doupovský motoráček.
Písemně byl Krásný Dvůr zmíněn již roku 1295 v souvislosti s majitelem Vilémem z Krásného Dvora. Další z majitelů Václav Pětipeský z Chýš začal v místech dnešního zámku budovat tzv. Horní tvrz, ale roku 1547 byl popraven jako jeden z vůdců odboje proti Ferdinandu I, takže své dílo nedokončil. Ve stavbě pokračoval, ovšem už v jiném stylu, Jan mladší Mašťovský z Kolovrat, který v 16. století tvrz přestavěl na renesanční vilu. Ta určila základy dnešního zámku. Roku 1649 zámek Krásný Dvůr koupil Heřman Černín z Chudenic jehož rod zámek vlastnil až do roku 1939.
KDO URČIL KONEČNOU PODOBU ZÁMKU KRÁSNÝ DVŮR?
Byl to František Josef Černín, který původní zámek Krásný Dvůr přestavěl v letech 1720–1724 do barokní podoby podle projektu architekta F. M. Kaňky. Černínovi na stavbě zámku velmi záleželo, neustále návrhy upravoval, roku 1722 dokonce některé ze staveb nechal strhnout, protože neodpovídaly jeho představám.
STŘÍDÁNÍ KRÁSNODVORSKÝCH MAJITELŮ
Za druhé světové války zámek Krásný Dvůr sloužil jako úřad a jednu dobu i jako rekreační středisko Joachima von Ribbentropa. Po osvobození byl zámek štábem sovětských vojsk, pak patřil ministerstvu zemědělství a pak národní kulturní komisi. Už v padesátých letech byl zámek zpřístupněn veřejnosti.
ARCHITEKTONICKÁ HVĚZDA STŘÍBRNÝCH PLÁTEN
Atmosféra stavby učarovala i českým filmařům; jako zámek v Bezdíkově účinkoval Krásný Dvůr ve filmu Jak básníkům chutná život (1987) a v roce 1989 zde režisér Jiří Menzel natočil film Konec starých časů dle románu Vladislava Vančury.
ZÁMECKÝ PARK - PRVNÍ SVÉHO DRUHU U NÁS
V letech 1783 až 1793 založil Jan Rudolf Černín u zámku Krásný Dvůr rozsáhlý přírodně krajinářský park, první svého druhu v Čechách. Volné travnaté plochy parku oživuje množství romantických staveb, které leckde ukončují jako dominanty různé průhledy. Rozloha anglického parku v Krásném Dvoře činí téměř 100 ha. Vznik parku ovlivnily jednak botanické záliby Jana Rudolfa a potom také cesta po západní Evropě, kterou podnikl v roce 1779. V té době se do Evropy začal šířit z Anglie nový sadovnický směr, podle kterého měla být přirozená krajina přivedena až k nejbližšímu okolí budov.
PARK JAKO ARBORETUM
V parku je zastoupeno kolem 100 druhů dřevin, přičemž v anglické části parku jde výhradně o původní nebo zdomácnělé druhy. Nejstarším stromem je (již odumřelý) Goethův dub, který s obvodem 10 metrů a stáří kolem 1000 let vytváří dominantu jižního břehu zámeckého rybníčku.
GOTICKÝ TEMPL KRÁSNÝ DVŮR
Gotický templ v nejvyšším bodě zámeckého parku v Krásném Dvoře je unikátní v několika ohledech. Má nejvyšší státní stupeň památkové ochrany. Výjimečnou stavbu zahradní architektury v roce 1792 navrhoval pravděpodobně sám majitel krásnodvorského panství Jan Rudolf Černín.
Templ v Krásném Dvoře má ale i další prvenství – je například první romantickou vyhlídkovou věží v České republice a jde také zřejmě o vůbec první novogotickou stavbu na území Čech. V roce 1847 byla v interiéru umístěna socha polního maršála Karla Filipa Schwarzenberga, úspěšného vojevůdce a vítěze nad Napoleonem v bitvě u Lipska roku 1813. Templ se tak stal i symbolickým pomníkem maršála Schwarzenberga.
Novogotický templ byl navržen individuálně přímo pro dané místo. Netvoří typickou stavbu v krajinářském parku, uplatněnou v konkrétním „orámovaném“ krajinném obrazu, ale z pomyslného obrazu vystupuje a propojuje park s okolní krajinou. Templ slouží jako rozhledna, z níž je možné shlédnout nejen část rozlehlého parku, ale odkud jsou vidět také Krušné či Doupovské hory. Někteří znalci rozhleden v Ústeckém kraji ji povařují za nejkrásnější. Vstup je zpoplatněn.
JAK DO KRÁSNÉHO DVORA?
Přímo do Krásného Dvora vede trať turistické lokálky T6 zvané Doupovská dráha. Ta začíná ve stanici Kadaň-Prunéřov (žel. trať ČD č. 130). Platí zde tarif DÚK - Doprava Ústeckého kraje. Doupovská dráha jezdí od dubna do konce října.
Do Krásného Dvora zajíždí též autobusová linka č. 501 Chomutov - Podbořany. Další možnost je autobusem z Kadaně - linka 608 směr Podbořany.
Turisté jistě raději využijí pěknou značenou trasu z Podbořan - zelená přes Hlubany, Buškovice a Brody k rozcestí Krásný Dvůr - 7 km. Od obelisku vede červený vycházkový okruh, který vás provede po celém parku až k zámku, odkud je to dál po zelené trase cca 500 m na železniční stanici.
Dostupnost po značených trasách:
Do Krásného Dvora vede z Podbořan zelená turistická trasa přes Buškovice. Končí v parku a k zámku vedou místně značené okruhy. Taktéž zelená značka pokračuje od zámku k nádraží Krásný Dvůr (Doupovská dráha Kadaň - Podbořany).
Zámeckým parkem vedou dva místně značené poznávací okruhy.
Přímo kolem zámku Krásný Dvůr prochází cyklotrasa č. 3080 (Mašťov - Podbořany)
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
DOUPOVSKÁ DRÁHA (T6)KAOLIN NA PODBOŘANSKU
NÁRODNÍ CYKLOTRASA OHŘE
ZÁMEK POLÁKY - PSEUDOBAROKNÍ PERLA NA OHŘI
VÝLET NA TAJEMNÝ WOGASTISBURG K ROZHLEDNĚ RUBÍN
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 20.12.2023
Díky na nahlédnutí do tohoto zapomenutého kouta. V létě se sem možná podíváme, budou-li okolnosti příznivé. Maruš Tomšová - pražská běhna :)