O ČEM PÍŠE:
PIVNÍ TURISTIKA
Druh turistiky zaměřený na poznávání zajímavých pivovarů a jejich produktů. |
Oddíl pivní turistiky funguje při Klubu českých turistů v Děčíně. |
Kalendář akcí na www.kctul.cz |
Kontakt: 775 855 303 |
PIVNÍ TURISTIKA
Druh turistiky zaměřený na poznávání zajímavých pivovarů a jejich produktů. • Oddíl pivní turistiky funguje při Klubu českých turistů v Děčíně. • Kalendář akcí na www.kctul.cz • Kontakt: 775 855 303
AKTUALIZACE: 31.7.2024
Publikováno: 01.12.2018
Rubrika: Metodika /
Region: Šluknovsko • Destinace: České nizozemí
BUDIŽ POŽEHNÁNA PIVNÍ TURISTIKA
Kde se pivo pije, tam turistika žije - v Českém nizozemí nejvíce.
Málo platné, orosený žejdlík dobrého piva k turistice prostě patří. Zejména v parném létě, když po vydatné túře do útrob „zasyčí jedno orosené“, pak se hned lépe povídá o nových zážitcích. A že je pivo řazeno mezi nejkvalitnější iontové nápoje, bylo jen otázkou času, kdy vznikne první oddíl pivní turistiky. Tak se i stalo při Klubu českých turistů v Děčíně.
Foto: Martin Zíka
Takhle nějak oddíl pivní turistiky funguje. Máme našlapáno nějakých patnáct kilometrů kolem Cvikova, takže je čas na běžnou pivní údržbu těla.
Vlastenecký trend zakládání nových českých minipivovarů zasáhl také region, ve kterém žiji, tedy České nizozemí. Vsadím se, že nevíte, kde to je. Ale když zmíním piva Kocour nebo Falkenštejn, tak hned budete doma. Aby také ne dobrá pověst tyto pivní značky předchází. Tož jsem si řekl (podle slavného výroku z filmové pohádky o šíleně smutné princezně), že „to se musí podporovat!“, a založil jsem při Klubu českých turistů v Děčíně oddíl pivní turistiky, jehož ušlechtilým posláním je objevovat nové pivovárky a koštovat jejich skvělé produkty. Pochopitelně vždy v kontextu s poctivým turistickým výkonem.
KAŽDÝ PIVOVAR MÁ SVÉHO PIVNÍHO FAVORITA
Lákavých cílů je opravdu požehnaně a stále jich přibývá. Když vezmu jako vzorek jenom blízké okolí domoviny, mám na dosah pivovárky ve Varnsdorfu, Krásné Lípě, České Kamenici, Kytlicích, Cvikově a Děčíně. Další jdou v blízké Horní Lužici a už se proslýchá, že v brzké době vzniknou nové „pivní turistické“ cíle. A to je fajn.
Asi se nedá říci, kde mají pivo nejlepší. Jak jsem si ověřil, každý podnik má celkem pestrou nabídku pivních produktů a k tomu občas vaří ještě příležitostné výroční speciály. Co se mého šmaku týče, u Kocoura si rád dám čtrnáctku Samurai, do Falkenštejna chodím na čtrnáctku tmavý speciál, ve Cvikově mi sedí dvanáctka Klíč, u Kotouče si pochutnám na třináctistupňovém Kamenickém pokladu, a tak dále.
PIVO A TURISTIKA DĚLÁ HEZKÁ TĚLA
Nemyslete si ale, že jediným smyslem provozování pivní turistiky je pěstování kulatých tělesných partií, jak by se mohlo na první dojem zdát. A také nejde jenom o to pivní mlsání. S oddílem pivní turistiky totiž navštěvujeme nejen místa sladem a pípami oplývající, ale i taková, kde se nabízejí různé zajímavé a kvalitní regionální produkty. V dnešním přehnaně globalizovaném světě si určitě také zaslouží pozornost publika. Už jen proto, že je to něco zajímavého, a že výrobky šikovných místních lidiček přispívají k zadržování oběživa v domovině. Říká se tomu lokální ekonomika. Takže vidíte, že taková pivní turistika může mít obecně prospěšný charakter.
ČESKÉ PIVO PROUDÍ ŽILAMI EXOTICKÝCH NÁRODŮ
O tom, jaký věhlas má české pivo, jsem se mimo jiné přesvědčil při své měsíční expedici na Kavkaz. V obchodech a barech větších i menších gruzínských měst tam běžně narazíte na značky Kozel, Budvar, Bernard a mnohé další. Jak už bylo řečeno, pivo a turistika k sobě neoddělitelně patří, což potvrzuje skutečnost, že i v této atraktivní zemi najdete četné důkazy aktivit Klubu českých turistů. Ti zde pomáhají se značením cest, vytvářením systému cyklotras kolem hlavního města Tbilisi a dokonce i s rozvojem nádherných treků v pohoří Velkého Kavkazu, zejména v regionu Tušetie.
NA ČESKÉ PIVO JSEM HRDÝ VÍC, NEŽ NA PREZIDENTA
Zkrátka česká pivní kultura kvete nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí. Zdá se mi, že pivo spolu s turistickou značkou rozhodně patří mezi nejvýznamnější české exportní artikly. Na obé bychom měli být náležitě hrdi. Kdybyste se k provozování pivní turistiky také chtěli připojit, akce našeho oddílu najdete v kalendáři akcí na www.kctul.cz (viz piktogram žejdlíku). Naší zatím poslední velmi vydařenou akcí byla návštěva minipivovaru Kotouč v České Kamenici (viz foto).
ZÁŘEZŮ NA PAŽBĚ PŘIBÝVÁ
V prosinci 2018, tedy krátce po vzniku našeho oddílu pivní turistiky, jsme cestou z „Hranáče“ ochutnali produkty našeho nejmenšího regionálního pivovárku (Helene v Kytlicích). Zrovna měli navařený vánoční speciál... takže jsem se zasejc jednou cítil po pivu velmi povznešeně. Mimochodem, zdejší kuchyně je rovněž jazyku libá a pan šéf si dává záležet. Ovšem pokud byste tam měli namířeno s větší skupinou, je nutné se objednat předem. Teď se píše rok 2024 a mohu s hrdostí sobě vlastní prohlásit, že jsem ochutnal produkty všech pivovarů v severních Čechách. Ale chci víc! Žádostivě vyhlížím vznik nových značek a plánuji expedice do vzdálenějších koutů Čech i Saska. Na jaře jsem měl tu čest moderovat setkání českých a německých minipivovarů v Děčíně, které pořádala hospodářská komora ve spolupráci s generálním konzulátem v Drážďanech, takže vím, kam vyrazit. Velmi lákavá je například Krušnohorská pivní stezka (viz odkazy pod článkem).
ODDÍL PIVNÍ TURISTIKY PŘIJÍMÁ NOVICE
Jestli se vám při čtení tohoto článku mírně sbíhaly sliny, pak je to neklamné znamení, že vašemu tělu by pivní turistika nepochybně prospívala. Tak pouvažujte, přijímáme nové členy bez ohledu na místo bydliště. Nebo, máte-li tip na zajímavou turistickou akci spojenou s pivem a regionálními produkty, dejte nám vědět na adresu redakce@turisticky-magazin.cz. Zvážíme, zda ji můžeme zařadit do programu výletů našeho oddílu.
SLIBNÉ SETKÁNÍ NAD PIVNÍM ČTIVEM
Nevěřím moc na náhody, a proto si myslím, že mé nedávné setkání s šéfredaktorkou velmi pěkného pivního magazínu PIVO BIER ALE Marcelou Titzlovou je signálem shůry. Ano, široké obzory pivní turistiky je třeba dále rozvíjet a zkoumat. Třeba i prostřednictvím časopisu, ve kterém jsem se dočetl hodně zajímavostí a načerpal inspiraci pro další turistickou činnost. Proto jej doporučuji i vám, neváhejte do něj investovat, jste-li pravověrní pivní věřící. Potřebujete-li k tomu bližší informace, pak to zkuste na www.pivobierale.cz.
Související články:
PIVNÍ TURISTIKA - SMĚR CVIKOVFESTIVAL RONOVSKÉ NOTY 2025
ORGANIZOVANÁ TURISTIKA V ÚSTECKÉM KRAJI
MEZINÁRODNÍ DEN PIVA
DOBŘE JE U ZELENÉHO STROMU
KRUŠNOHORSKÁ PIVNÍ STEZKA
PUTOVÁNÍ PO ÚSTECKÝCH HOSPŮDKÁCH
JAKÝ BYL TURISTICKÝ FESTIVAL TURFEST.CZ 2023?
TURISTIKA KOLEM ČESKÉ KAMENICE
JAK PŘITÁHNOUT LIDI K ORGANIZOVANÉ TURISTICE?
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 04.12.2018
Kamenické pivo je opravdu vynikající!
Komentováno: 05.12.2018
Oddíl pivní turistiky je super. Loni jsem se zúčastnila akce Brutálně nejkratší vejšlap do džemoládovny v Jiřetíně a jsem tomu ráda, protože nyní je už zavřená.
Komentováno: 26.02.2024
Má oddíl pivní turistiky také svůj odznak jako třeba 100 jarních pivních kilometrů? Myslím, že by to byla sběratelská raritka :)