O ČEM PÍŠE:
KRUŠNOHORSKÁ PIVNÍ STEZKA
Mezinárodní propagační trasa propojující minipivovary v oblasti Dolního Poohří a Krušnohoří. |
KRUŠNOHORSKÁ PIVNÍ STEZKA
Mezinárodní propagační trasa propojující minipivovary v oblasti Dolního Poohří a Krušnohoří.
AKTUALIZACE: 21.5.2024
Publikováno: 16.6.2023
Rubrika: Turistická trasa
Region: Ústecký kraj • Destinace: Krušné hory
KRUŠNOHORSKÁ PIVNÍ STEZKA
Malé pivovary sázejí na rozvoj turistiky a vědí proč
S oddílem pivní turistiky z Klubu českých turistů v Děčíně jsme na Krušnohorskou pivní stezku narazili náhodou při návštěvě oseckého kláštera, kde jsme se nechali zlákat orosenou sklenicí s nápisem Ossegg. Jak jsme se záhy dozvěděli, jedná se o jeden z malých pivovarů zapojených do projektu zatím neoficiální pivní stezky propojující téměř dvacítku pivovarů na české i německé straně hranice.
Foto: Martin Zíka
Pivovary zapojené do projektu Krušnohorské pivní stezky (Erzgebirgische Bier-route) poznáte podle tohoto loga.
Krušnohorská pivní stezka nás pochopitelně zaujala. Dobré pivečko je nám vždy motivací, abychom vytáhli paty z domu. V Ústeckém kraji jsme sice už většinu pivních cílů prozkoumali, ale pokaždé nám udělá radost nový přírůstek do rodinky chmelem posvěcených „svatostánků“, které stojí za povšimnutí. Propojit je stezkou s nějakou přidanou hodnotou dává smysl. Vždyť při putování krajinou zdaleka nejde jen o ten chmelový mok. A tady se dokonce nabízí vyrazit za dobrodružstvím i do neprobádaného sousedního Saska.
NA CO LÁKÁ KRUŠNOHORSKÁ PIVNÍ STEZKA?
Už samotný název stezky říká, že tady jde hlavně o pivní produkty malých pivovarů, což jsou klasické české ležáky světlého i tmavého provedení, německá pšeničná piva a různé pivní speciály včetně nízkoalkoholických radlerů. Posledně jmenované pivní limonády potěší zejména cyklisty, což budou asi nejtypičtější uživatelé Krušnohorské pivní stezky. Ta má totiž hodně přes 200 kilometrů a tak není záhodno ji doporučovat pěším turistům. Navíc je vedena převážně po cyklotrasách, a to ne vždy ideálním terénem, takže kolo asi bude nejvhodnější prostředek pro ty, kdo by se po této stezce chtěli vydat. Přičemž samozřejmě je záležitostí každého, jak se se ctí vypořádá s kontroverzním požíváním alkoholických nápojů při užívání dopravního prostředku.
ODMĚNA ZA VÝKON
Krušnohorská pivní stezka je živý a postupně se rozvíjející projekt mající charakter turistické hry zaměřené na pivní turistiku. Zapojených pivovárků s vlastním hostincem postupně přibývá a v každém z nich byste měli obdržet mapu s pivní kartou pro sbírání razítek. Podle počtu získaných razítek můžete absolvovat pivní ochutnávky nebo prohlídky pivovarů. Trofejí nejvyšší je pak pivní džbán s logem stezky. To, co mi ale výrazně chybí, je samostatný web, na kterém by se zájemce dozvěděl v českém i německém jazyce o právě aktuálních nabídkách na stezce.
KUDY VEDE KRUŠNOHORSKÁ PIVNÍ STEZKA
Podle dostupných informací pivní stezka začíná v pivovaru Chalupník v Perštejně na východním okraji Ústeckého kraje. Pak vede Dolním Poohřím podél řeky přes Klášterec nad Ohří a Kadaň do Žatce. V kraji chmele se stáčí na sever k Mostu a do Oseka, odkud pokračuje přes Teplice do Ústí nad Labem, odkud se vrací ke Krupce. Následně stoupá vzhůru do Krušných hor. U Cínovce překonává jejich hlavní hřeben a za Moldavou vstupuje na území svobodného státu Sasko, kde se v Reichenbergu větví do dvou směrů a to přes Olbernhau do Scheibenbergu jedním směrem a do Freibergu směrem druhým. Je tedy jasné, že zdolání celé stezky určitě není záležitostí jednoho dne.
JAKÉ PIVOVARY JSOU VE HŘE?
Úplný soupis pivovarů na Krušnohorské pivní stezce na Internetu zatím dohledat nelze. K vyhlášení došlo v roce 2018 na žatecké slavnosti Chmelfest. Od té doby postupně zapojuje nové partnery. Mezi ně patří například pivovar Chalupník Perštejn, Chrám chmele a piva Žatec, Žatecký pivovar, pivovar Mostecký kahan, Pivovar Ossegg v Oseku, pivovar Monopol Teplice, pivovar Na Rychtě v Ústí nad Labem, Freiberger Brauhaus v Fürstenwaldu, Privatbrauerei Rechenberg, Bierfabrik Lengefeld, Privatbrauerei Specht z Ehrenfriedersdorfu, Brauerei-Gasthof Zwönitz, Alte Schleiferei Erlabrunn Breitenbrunn, Privatbrauerei Christian Scheibenberg a řada dalších.
TURISTÉ JSOU PRO MALÉ PIVOVARY STRATEGICKÝM ZÁKAZNÍKEM
Realizace takzvaných pivních stezek je v České republice osvědčenou formou lákání návštěvníků k pivnímu osvěžení. Pivní turistika je oblíbeným odvětvím v oblasti volnočasových aktivit. Stačí si do vyhledávače zadat termín „pivní stezka“ a hned se dozvíte, že ta krušnohorská zdaleka není jediná. Podobnou mají v Krkonoších, Lužických horách v Beskydech a mnohde jinde. Je to způsob, jak nabídnout kvalitní regionální produkt specifickému zákazníkovi, který je ochoten akceptovat vyšší cenu za vyšší kvalitu a autentický zážitek. Malým regionálním pivovarům tak pivní stezky pomáhají čelit obchodní konkurenci velkých korporací nabízejících levné, konzumní produkty. Zajít si po pěkném výletě na jeden lahodný místní tekutý suvenýr prostě k turistice patří.
Související články:
MEZINÁRODNÍ DEN PIVABUDIŽ POŽEHNÁNA PIVNÍ TURISTIKA
ŽATEC A KRAJINA ŽATECKÉHO CHMELE V UNESCO
ZÁMEK STEKNÍK NA ŽATECKU SE DOSTAL NA SEZNAM UNESCO
PIVNÍ TURISTIKA - SMĚR CVIKOV
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 19.06.2023
Kde se pivo pije, tam se dobře žije. A vláda, která zdraží pivo, by měla padnout!
Komentováno: 06.11.2023
Jo, to by Češi nemohli mít vůbec žádnou vládu!
Komentováno: 27.05.2024
Pár zmíněných pivovarů jsem navštívil, ale o propagaci tzv. Pivní stezky jsem nikde nezavadil. Není to jen chyméra? Zdraví pivní skaut Petr Válek