AKTUALIZACE: 21.1.2024
Publikováno: 24.2.2021
Rubrika: Přírodní zajímavost
Region: Děčínsko • Destinace: Lužické hory
LEDOPÁD POD BŘIDLIČNÝM VRCHEM
Málo je míst, kde se dá v našem kraji praktikovat ledovcové lezení
Jak už jsem v jiném článku poznamenal, začátek letošního února byl pro tvorbu ledopádů velmi příznivý, i když jen na chvilku. A tak jsem si rychle obšlápl místa, o kterých vím, že bývají na ledovou výzdobu bohatá. Jedno z nich dokonce přitahuje speciální druh lezců, kterým se líbí „blbnout“ s mačkami a cepíny na zmrzlé vodě. Je to v soutěsce mezi Břidličným vrchem a Pustým zámkem u České Kamenice v Lužických horách.
Foto: Karel Veselý
Ledopád pod Břidličným vrchem vyhledávají s oblibou vyznavači ledovcového lezení.
Mám-li být přesný, tak toto místo vlastně vlastně není v Ústeckém, ale Libereckém kraji. Je to taková lokální zajímavost, že lidé jedoucí po silnici z České Kamenice do Mlýnů nebo Kytlic se právě pod Břidličným vrchem ocitnou na malý okamžik na Liberecku, aby se záhy vrátili do Ústecka. Přesně v místě, kde se v úžlabině pod Pustým zámkem setkává silnice s železnicí a říčkou Kamenicí, se ve skalnaté stráni na úpatí Břidličného vrchu tvořívá onen ledopád.
BŘIDLIČNÝ LEDOPÁD
Cestou k ledopádu po červené turistické značce z Horní Kamenice jsem si užil výhled na Kamenický hrad (Zámecký vrch). Po dvou kilometrech jsem byl na místě. Tajně jsem doufal, že tu narazím nejen na desetimetrové ledové jazyky, ale také na nějaké ty blázny, kteří se po nich budou plazit. Je to vždycky vzrušující podívaná. A vida, instinkt mne nezklamal, byli tu dva. Řádili zavěšeni na lanech na ledové stěně a s cepíny předváděli svůj um naznačující, že na ledu asi nejsou poprvé.
PUSTÝ ZÁMEK - FREDEVALD
Když už jsem byl na místě a počasí bylo přívětivé, vyšplhal jsem se též na protější čedičovou skálu, které se říká Pustý zámek. Ta je pro svůj zajímavý geologický charakter chráněnou přírodní památkou. Čedičové sloupce jsou zde uspořádány do vějíře a některé dokonce horizontálně, což je rarita Lužických hor. Na vrcholu skály je vyhlídka právě v místě, kde kdysi stál strážní hrádek Fredevald. Z něj už mnoho nezbylo. Pojednání o historii místa je uvedeno na naučném panelu umístěném u cesty.
NAUČNÁ STEZKA OKOLÍM STUDENCE
I tudy prochází zmíněná červená turistická značka, která spolu s naučnou stezkou Okolím Studence pokračuje směrem na Lísku. Naučná stezka je sama o sobě lákavým námětem na vydatný a zajímavý celodenní výlet (na její trase je například Stříbrný a Zlatý vrch, rozhledna na Studenci a další zajímavá místa). Bylo by však záhodno v některých místech obnovit její značení, aby její návštěvníci zbytečně nebloudili po zdejších lesích.
A NEBO VÝSTUP NA HRANÁČ
Další možnost pokračování výletu k ledopádům pod Břidličným vrchem je dojít po místním značení tzv. Kamzičí stezkou k rozcestníku nad Riedlovou jeskyní a odtud po modré značce vystoupit na Střední vrch (Hranáč), který patří mezi nejkrásnější vyhlídky v Lužických horách. Na podzim můžete tuto trasu podniknout s děčínským Klubem českých turistů - ten v roce 2021 pořádá již dvacátý ročník pochodu „Průzkum Silvestra“ (viz odkaz pod článkem).
Dostupnost po značených trasách:
K ledopádům pod Břidličným vrchem se nejlépe dostanete po červené turistické trase z Horní Kamenice.
Kolem prochází též naučná stezka Okolím Studence.
Pokud jezdíte na kole i v zimě, dostanete se k ledopádům po cyklotrase 21 z níž u Pustého zámku odbočíte 100 m po Kamzičí stezce.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
KŘÍŽOVÝ BUK A CHŘIBSKÝ VRCHBĚLSKÉ LEDOPÁDY
VÝLET NA CHŘIBSKÉ VODOPÁDY
BRTNICKÉ LEDOPÁDY
POZVÁNKA NA HRANÁČ - STŘEDNÍ VRCH
ZLATÝ VRCH V LUŽICKÝCH HORÁCH
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: