Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Děčínsko

Autor článku:

Karel VESELÝ

Karel VESELÝ

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 12.12.2018

AKTUALIZACE: 1.10.2019

Klub českých turistůJinak zajímavé místo

Rubrika: Pozvánka na akci / Jinak zajímavé místo

Region: Děčínsko • Destinace: mimo destinaci

POZVÁNKA NA HRANÁČ 2019

SEVEROČESKÝ METTERHORN je HRANÁČ i STŘEDNÍ VRCH

Romantická cesta přes 3 vrcholy - Břidličný vrch-Střední vrch-Ovčácký vrch z České Kamenice do Kytlic v Klíčské hornatině v Lužických horách. Pořádá KČT Děčín jako 18tý ročník "Průzkum Silvestra" .

turisté prochází vrcholovými mechovitými balvany

Foto: Karel Veselý

Přechod vrcholu Břidličný vrch

To co je Kailás pro Tibeťany, to je Střední vrch pro domorodce z Prysku a hlavně turisty z Děčína a okolí.

Hora Hranáč (vžitý název mezi tuláky), ležící asi 1 km severovýchodně od Dolního Prysku v Klíčské hornatině Lužických hor, na mapě vyznačena jako Střední vrch (593 m n.m.), se letos již po osmnácté stane hlavním cílem turistického pochodu „Průzkum Silvestra“, který pořádá oddíl vysokohorské turistiky KČT Děčín, pod dohledem Karlose (t.j. moje maličkost -autor článku) . Tato tradiční akce je pojmuta jako setkání turistických přátel před koncem kalendářního roku a původní účel je zajistit v Kytlicích v hospůdce posezení na Silvestra, kdy se vracíme ze silvestroského výstupu na Klíč - proto název "Průzkum Silvestra".

Mimochodem Střední vrch má ještě jeden název, mezi starými znalci historie tohoto kraje je znám i jako Severočeský Matterhorn.

Pochod začíná na vlakové stanici v Horní Kamenici, kde se kolem jedenácté hodiny dopoledne sjedou účastníci z různých směrů, nejčastěji od Děčína, Varnsdorfu či Liberce. Pak už se jde po červené značce a přes neznačený vrchol Břidličného vrchu, nebo vloni byla varianta po nové zelené tur. značce kolem Prysku a do sedla u rozcestí nad Riedlovou jeskyní, odtud pokračujeme po modré až na Střední vrch.

Výstup na Hranáč je vzhledem k výšce nenáročný, ale strmý, je třeba být ve střehu hlavně, když je namrzlice. To pak četnými návštěvníky ohlazené kameny řádně klouzají. Vyškrábat se nahoru ale stojí za to. Když se povede počasí, naskýtají se zde parádní výhledy na Lužické hory, České středohoří i České Švýcarsko.

Delší zastávku na vrcholu využíváme nejen ke kochání, ale též na svačinu a kamarádské přípitky. Během roku jsme našlapali stovky kilometrů, tak je to třeba oslavit. Pak ještě skupinové foto a dál pochodujeme kousek po modré, ale od Tetřevího vrchu už po neznačené lesní cestě do Kytlic, kde posedíme v hospůdce.

Také letos si akci zpestříme návštěvou nejmenšího pivovárku na Děčínsku. Ten se nachází v Kytlickém pensionu Helene. Obsluha je ochotná a sdílná, kuchyně vynikající a pivo velmi syté (pro skupinu nutno objednat předem). To „pivo“ je také důvod, proč se k akci připojuje i oddíl pivní turistiky. O tom, jak nám koštovalo si brzy povíme opět zde, v TURISTICKÉM MAGAZÍNU.

Tož neváhejte a přidejte se k nám na výlet na Hranáč či Matterhorn, organizační pokyny a praktické informace k akci najdete v kalendáři turistických akcí Klubu českých turistů ústeckého kraje na www.kctul.cz.

Fotografie k článku:

turisté prochází vrcholovými mechovitými balvany louka, nad ní les a nadstrmy vrchol Hranáče krásný výhled na Hranáči - pohled na Růžák turisté stoupají na skalnatý vrchol skupina lidí na vrcholu připíjí a svačí skupina 25 turistů navrcholu lidé i pes setupují z vrcholu

Související odkazy:

MAPATURISTICKÁ AKCEODBOR KČT
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 13.12.2018

Přímo pod skálou je parádní zastřešené posezení s ohništěm. Opékačka buřtíků by napříště taktéž nebyla marná.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: