O ČEM PÍŠE:
CYKLOTRASA Č. 6
Cyklotrasa Ohře |
Prochází z Německa přes Karlovarský a Ústecký kraj |
V Ústeckém kraji začíná u Klášterce nad Ohří a končí v Litoměřicích (130 km) |
Fyzicky nenáročný úsek s řadou zajímavých zastávek (Klášterec, Žatec, Louny, Libochovice, Budyně, atd.) |
V Litoměřicích navazuje na Labskou cyklotrasu č. 2 |
Destinace: Dolní Poohří |
CYKLOTRASA Č. 6
Cyklotrasa Ohře • Prochází z Německa přes Karlovarský a Ústecký kraj • V Ústeckém kraji začíná u Klášterce nad Ohří a končí v Litoměřicích (130 km) • Fyzicky nenáročný úsek s řadou zajímavých zastávek (Klášterec, Žatec, Louny, Libochovice, Budyně, atd.) • V Litoměřicích navazuje na Labskou cyklotrasu č. 2 • Destinace: Dolní Poohří
AKTUALIZACE: 8.7.2024
Publikováno: 09.9.2021
Rubrika: Cyklotrasa
Region: Žatecko • Destinace: Dolní Poohří
CYKLOTRASOU Z KADANĚ DO ŽATCE PO LEVÉM BŘEHU ŘEKY OHŘE
Na kole divočinou po jižním břehu Nechranické přehrady, což v plánu nebylo...
Jedná se o oficiální národní cyklotrasu (č. 6 - Ohře), kterou jsem ale moc nerespektoval, takže jsem viděl mnoho sakrálních staveb a památek, dva zámky, několik vinohradů, jeden vinný sklípek a především přehradu Nechranice z mnoha zorných úhlů.
Foto: Aleš Háva
Příjemný úsek národní cyklotrasy č. 6 už pod přehradní nádrží směrem k Žatci.
Inu, když se záři vydaří, pak stojí za to vstávat i o půl páté, protože z Varnsdorfu je to do Kadaně přece jen daleko. A malou doušku úvodem, Kadaň a její okolí mi opravdu přirostlo k srdci. A tak jsem cestou do výchozího bodu oblasti, které se říká Dolní Poohří, využil služeb sic jediného dopravce, ale hned čtyři soupravy.
Tentokrát jsem se v Kadani náměstí vyhnul, a po cyklostezce zamířil rovnou k mostu přes Ohři. Cyklotrasa je vedena pod číslem 6 a nevím, zda to bylo způsobeno všedním dnem, cyklistu jsem na trase žádného nepotkal. Zastávka první - pod železničním mostem tratě Kadaň - Podbořany. V letním období tudy jezdívá tzv. Doupovská dráha. Mnohokrát jsem využil jejich služeb. Po ní můžete zajet třeba k zámku Krásný dvůr u něhož je rozsáhlý lesopark v anglickém stylu se zajímavými stavbičkami.
Zastávka druhá - polozapomenutý kostelík svatého Vavřince a hřbitov v obci Želina. Ač je od roku 1963 chráněn jako kulturní památka, stav současný tomu neodpovídá. Roku 1961 kostel vyhořel a na ruinu byl vystaven demoliční výměr, ale ke zbourání naštěstí nedošlo. Každopádně na cyklotrase č. 6 zajímavé zastavení.
Zastávka třetí - opustil jsem trasu oficiální cyklostezky a navštívil ves Poláky. Na severní straně návsi stojí památkově chráněný pozdně barokní zámek Poláky ze druhé poloviny osmnáctého století. Druhou kulturní památkou v Polákách je barokní sloup se sousoším Nejsvětější Trojice z roku 1685. Přiložená fotografie dokumentuje, že se zámek v Polákách intensivně opravuje.
Kvituji s povděkem, že jsem dal vale oficiální cyklostezce a sjel k vodě. Tolik romantických zátok a zálivů pro vyznavače Petrova cechu se hned tak nevidí. Terén je sice sjízdný jen s obtížemi, ale projíždí se opravdovou divočinou i zpustlými sady s jabloněmi a mirabelkami. Echtovní cykloromantika, jaké je už u nás pomálu.
Zastávka čtvrtá - občerstvení ve Vikleticích. Dominantou návsi je barokní kaple svaté Anny z let 1744–1745. U kaple roste asi 200 let starý památný strom Vikletická lípa s obvodem kmene přes 340 centimetrů. Stojí u ní také dva mariánské sloupy.
Opět jsem se napojil na oficiální cyklotrasu č. 6 a po přehradní hrázi zamířil do Března u Chomutova. Významnou památkou ve vsi je barokní kostel svatého Petra a Pavla postavený podle plánů architekta K. I. Dientzenhofera z let 1739–1763. Já jsem se posilnil řemeslnou zmrzlinou a kochal se místním vinohradem i s přilehlým vinným sklípkem.
Vrátil jsem se k přehradní hrázi a po levém břehu řeky Ohře jsem zamířil cyklotrasou do Žatce. Krásná idylická krajina zpočátku jen sporadicky osídlená (Vičice, Stranná, Přívlaky) se s blízkostí Žatce mění v hustě osídlenou chatovou oblast. Občas jsem se zastavil, abych usedl na některé ze zdejších laviček a naslouchal šumění vody a koukal na bělostné labutěnky. Upozorňuji i tady, že terén je sjízdný nejlépe na horském kole.
A tak jsem absolvoval pěkný cyklovýlet po kousku národní cyklotrasy č. 6, který je v létě možné spojit i s koupáním v čisté Ohři pod Nechranickou přehradou. Jen těch služeb pro turisty jsem cestou potkal vskutku pomálu.
Dostupnost po značených trasách:
Oficiálně vedená jako cyklotrasa číslo 6, využil jsem však možnosti odbočení do Března u Chomutova
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
ROZHLEDNA SVATÝ VRCHNÁRODNÍ CYKLOTRASA OHŘE
DOUPOVSKÁ DRÁHA (T6)
KADAŇ A JEJÍ CYKLISTICKÉ TRASY
ZÁMEK STEKNÍK NA ŽATECKU SE DOSTAL NA SEZNAM UNESCO
NA ZÁMEK KRÁSNÝ DVŮR DOUPOVSKÝM MOTORÁČKEM
KLÁŠTERNÍ KAPUCÍNSKÁ ZAHRADA V ŽATCI
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 14.09.2021
Trasu kolem Ohře pod Nechranicemi doporučuji hlavně v létě kvůli koupání v krásně čisté vodě. Dál od Žatce už to zase začíná být bahnitá břečka. MZ