Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ A NÁVŠTĚVNÍKŮ ÚSTECKÉHO KRAJE

Šluknovsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

INZERCE

Starý vechtr Pension Bušeranda ZOO Ústí nad Labem

Publikováno: 29.03.2019

AKTUALIZACE: 18.4.2019

Klub českých turistůTuristická trasa

Rubrika: Pozvánka na akci / Turistická trasa

Region: Šluknovsko • Destinace: mimo destinaci

MODRÉ PUTOVÁNÍ 2019

Na mariánskou poutní cestu Českým Nizozemím vyrazíme poslední víkend v květnu

Kolem Šluknovského výběžku, který se ještě před sto lety pyšnil názvem Böhmisches Niederland (České Nizozemí), vede 95 km dlouhá modrá turistická trasa. Na té jsou jako korálky navléknuty architektonické, historické či přírodovědné perly zdejšího kraje. Můžete je objevovat i vy, pokud se zúčastníte etapového pochodu pořádaného oddílem pivní turistiky KČT Děčín ve dnech 23. až 26. května 2019.

Modré putování - podstávkový dům v Lipové

Foto: Martin Zíka

Oblíbenou zastávkou na trase Modrého putování je komunitní podstávkový dům v Lipové. Slouží jako turistické infocentrum, zázemí pro místní spolky i jako geologická expozice. Objekt je také příkladnou ukázkou tradiční lidové architektury tohoto kraje.

Akce je připravena tak, že nemusíte ujít trasu celou. K účastníkům se můžete přidat třeba jen na jeden den, podle toho, co vás zajímá. Důležité je dohodnout se s organizátorem (Martin Zíka, tel.: 775 855 303). Oříšek je v tom, že každý den je toho tolik zajímavého, že je těžké si vybrat. Každopádně začátek pochodu je ve čtvrtek 23. května v 10 hodin u kostela svatého Josefa v Rybništi.

DEN PRVNÍ: ČTVRTEK 23. KVĚTNA, ÚSEK RYBNIŠTĚ - FILIPOV (cca 20 km)

Z Rybniště vyrazíme směrem místu dávno zaniklé sklárny. Je to u Farské kaple. Pak prozkoumáme vyhlídku - Karlova výšina. Köglerova naučná stezka nás dovede k přírodní rezervaci Vápenka. Výskyt vápence, který se tu dříve těžil, je v této oblasti opravdu výjimečný přírodní úkaz. Dál se podíváme na místo, kde by měla stát nová rozhledna - Maškův vrch. Kousek za ním krásnolipští turisté zbudovali v loňském roce novou studánku pojmenovanou Hanička. O té se traduje, že je zázračná, protože nikdy nevysychá. V krásnolipském minipivovaru ochutnáme tekuté speciality. Kávu se zákuskem si ale dáme až ve vyhlášené cukrárně u Moniky, abychom měli dost sil k výstupu na rozhlednu Dymník. Dole pod vrcholem je seskupení menhirů - Kamenná hvězda. Po naučné stezce sejdeme do Rumburku. Zde se můžeme zastavit v loretě, v infocentru na náměstí a pak na Strážném vrchu s terakotovou křížovou cestou. Po modré značce dojdeme k hraničnímu přechodu u Neugersdorfu, kde je další pěkné vyhlídkové místo s rozhlednou Bismarckturm. Na závěr se zastavíme u baziliky Panny Marie pomocné ve Filipově. Je to slavné poutní místo, kde prý se zjevila Panna Marie a zázračně uzdravovala. Tak si tu necháme vyléčit znavené nohy a odebereme se k místní sokolovně, kde přenocujeme.

DEN DRUHÝ: PÁTEK 24. KVĚTNA, ÚSEK FILIPOV - LIPOVÁ (cca 24 km)

Ráno vyrazíme z Filipova do Jiříkova a po prohlídce areálu kostela sv. Jiří prozkoumáme Jiříkovskou stezku - zelený turistický úsek zacházející k našim německým soudedům. Pak po modré dojdeme ke křížové cestě v Království, která byla v loňském roce částečně zrekonstruována. V Království je také nádherný kostel svatého Vavřince. Modrá značka nás povede do parku Šluknovského zámku. Zde bude delší přestávka na prohlídku zámku a posezení v zámecké kavárně. Pak se vydáme do Rožan a naučnou stezkou Po stopách červeného mravence vedoucí k hraničnímu přechodu na Solanské cestě. Bude-li časová rezerva, můžeme zkusit navštívit rozhlednu Prince Fridricha Augusta u Neugersdorfu. Následuje kochací procházka kolem Solanského rybníka do Lipové, kde je v podstávkovém domě zajištěn nocleh, ale ještě nás čeká kulturní program. Bude totiž právě „Noc kostelů“ a ve zdejším kostelíku svatých Šimona a Judy proběhne komentovaná prohlídka, výstava fotografií a koncert. Po spirituálně -uměleckém zážitku se můžeme trochu uzemnit ve zdejší vyhlášené hospodě U Pytláka, nebo naopak vykonat romantickou meditační procházku kolem Zámeckého rybníka.

DEN TŘETÍ: SOBOTA 25. KVĚTNA, ÚSEK LIPOVÁ - TOMÁŠOV (cca 21 km)

Nyní nás čeká cesta kolem zříceniny lipovského zámku. Tuto kdysi mohutnou stavbu se pokoušejí zachránit nadšenci ze spolku Via Tempora Nova. Naproti je zámecký rybník, zřejmě nejhezčí vodní plocha na Děčínsku. Modrá stezka vede lesem až na vrchol kopce s kaplí svatého Jáchyma. Kolem ní je další nově zrekonstruovaná křížová cesta - důkaz, že se o dlouho zanedbávané sakrální památky začali lidé opět starat. Z Jáchyma to střihneme neznačenou lesní cestou k dalšímu poutnímu místu. To se jmenuje Anenský vrch (Annaberg). Zde je též křížová cesta, kaple a getsemanská zahrada. Sejdeme do Lobendavy k baroknímu kostelu Navštívení Panny Marie. Právě odtud se vydávají turisté k místu zvanému Nordcup, tzn. nejsevernějšímu bodu České republiky. My budeme pokračovat dále na kozí farmu v Nové Vísce, kde je možno zakoupit vynikající sýry. Kousek dál je vrch Poustevník s vyhlídkou a opraveným vrcholovým křížem. V Horní Poustevně se můžeme rozdělit na dvě skupiny. Ta první vyrazí dál po modré kolem železničního mostu ve Vilémově (technická památka) a k zázračnému prameni s kaplí Nanebevzetí Panny Marie. Druhá skupina to může vzít přes hraniční přechod v Dolní Poustevně do Parku pravěku v Sebnitz. Obě skupiny se pak sejdou u rozhledny na Tanečnici, odkud jsou skvělé výhledy do Saského Švýcarska. Pak už jen seběhneme do Tomášova, kde je restaurace a nocleh v chatkách.

DEN ČTVRTÝ: NEDĚLE 26. KVĚTNA, ÚSEK TOMÁŠOV - BRTNÍKY (cca 16 km)

Poslední den expedice bude relaxační a kochací. Asi tak polovinu úseku se budeme pohybovat na německém území v oblasti národního parku Saské Švýcarsko. Čeká nás vyhlídková restaurace Wachberg. Panoramatickou stezkou dojdeme k nejvyšší rozhledně v regionu Weifberg. Od ní sestoupíme cestou mezi skalami do údolí říčky Křinice k Brtnickému mostu. Přejdeme na území Českého Švýcarska a kolem Brtnického potoka dojdeme až k Brtníkům. Zde je fenomenální přírodní úkaz - potok, který teče do Kopce. Pokud zbude čas, prohlédneme si další zdařile opravenou křížovou cestu v Brtníkách.

Zbývá jen dodat, že kdo absolvuje celý pochod po svých, obdrží na rozloučenou certifikát Modrého poutníka. Pokud vás program Modrého putování zaujal, můžete se přihlásit prostřednictvím webového formuláře (viz odkaz TURISTICKÁ AKCE). Tam najdete i další organizační pokyny.

Fotografie k článku:

Modré putování - podstávkový dům v Lipové Modré putování - pod Hrazeným Modré putování - křížová cesta ve Šluknově Modré putování - rozhledna Weifberg Modré putování - křížová cesta na vrchu Jáchym u Lipové Modré putování - výhled z Tanečnice Modré putování - kostel sv. Šimona a Judy v Lipové
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: