Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Šluknovsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

MARIÁNSKÁ POUTNÍ STEZKA V ČESKÉM NIZOZEMÍ

Turistická trasa propojující památky Českého nizozemí

Modré značení - 95 km

Mariánský kult ve Šluknovském výběžku

Poutní místa: Vilémov, Lobendava, Šluknov, Filipov, Rumburk

Sakrální turistika

Dráha národního parku

Destinace: České nizozemí

MARIÁNSKÁ POUTNÍ STEZKA V ČESKÉM NIZOZEMÍ

Turistická trasa propojující památky Českého nizozemí • Modré značení - 95 km • Mariánský kult ve Šluknovském výběžku • Poutní místa: Vilémov, Lobendava, Šluknov, Filipov, Rumburk • Sakrální turistika • Dráha národního parku • Destinace: České nizozemí

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Turistický festival TURFEST.CZ 2024

Country festival Ronovské noty
Depandance Bušeranda Janov
160 let rozhledny Děčínský Sněžník - výroční pochod
Turistická informační centra Ústeckého kraje

AKTUALIZACE: 7.9.2023

Publikováno: 29.03.2019

Turistická trasa

Rubrika: Turistická trasa

Region: Šluknovsko • Destinace: České nizozemí

TURISTÉ OBJEVUJÍ ČESKÉ NIZOZEMÍ

Mariánská poutní stezka vede po sakrálních památkách Šluknovska.

Kolem Šluknovského výběžku, kterému se ještě před válkou říkalo mezi místními Böhmisches Niederland (České nizozemí), vede 95 km dlouhá modrá turistická trasa. Na té jsou jako korálky na niti rozmístěny četné chrámy, kaple, křížové cesty a boží muka odkazující na silné vyznání původního německého obyvatelstva. Z historického hlediska jsou právě sakrální památky to nejzajímavější, co může České nizozemí turistickým návštěvníkům nabídnout.

Modré putování - podstávkový dům v Lipové - turistické informační centrum

Foto: Martin Zíka

Oblíbenou zastávkou na trase Modrého putování po Mariánské poutní stezce v Českém nizozemí je komunitní podstávkový dům v Lipové. Slouží jako turistické infocentrum, zázemí pro místní spolky i jako geologická expozice. Objekt je také příkladnou ukázkou tradiční lidové architektury tohoto kraje.

Je udivující, že se České nizozemí již dávno nestalo atraktivní turistickou destinací se zaměřením na sakrální turistiku. Významných pamětihodností je v tomto kraji mimořádně velké množství. Většina z nich má vysokou historickou i uměleckou hodnotu. V celé střední Evropě snad není jiné místo s tak vysokou koncentrací poutních míst a křížových cest jako v této nejsevernější části České republiky, která je od vnitrozemí oddělena hradbou Lužických hor.

OBDIVUHODNÉ KOSTELY ČESKÉHO NIZOZEMÍ

Lze jen upřímně litovat, že většina nádherných kostelů v severovýchodní části Ústeckého kraje dosud není turistům běžně přístupná. Když se naskytne možnost nahlédnout dovnitř u příležitosti mší nebo svátků, užasnete nad řemeslnou a uměleckou dovedností mistrů, kteří tyto památky vytvořili. Z těch nejzajímavějších je to chrám svatého Mikuláše v Mikulášovicích, kostel Navštívení Panny Marie v Lobendavě, chrám svatého Václava ve Šluknově, bazilika Panny Marie ve Filipově, kostel svatého Jana Nepomuského ve Starých Křečanech, nebo kostel svatých Petra a Pavla ve Varnsdorfu. Architektonickou specialitou je neogotický „kostel bez věže“ svatého Karla Boromejského rovněž ve Varnsdorfu.

KŘÍŽOVÉ CESTY ČESKÉHO NIZOZEMÍ

To čím je České nizozemí mezi znalci výjimečné, jsou poutní místa a křížové cesty. Těch se nachází v oblasti celkem patnáct. Některé jsou v dobrém stavu, neboť nedávno prošly rekonstrukcí, jiné jsou už jenom zchátralými svědky zašlé slávy. Za návštěvu stojí křížové cesty ve Šluknově, Jiřetíně pod Jedlovou, v Království a na Anenském vrchu a vrchu svatého Jáchyma u Lobendavy. Zvláštní do dřeva vyřezávanou křížovou cestu najdete na schodišti Šluknovského zámku.

LORETÁNSKÁ KAPLE V RUMBURKU

České Nizozemí bylo svého času prosluté nejen rozvinutým textilním průmyslem, ale též díky náboženským poutím, které se konaly na místech údajných zázraků. Nejvýznamnější byly poutě ve Flilipově a také v klášteře kapucínů v Rumburku, kde pro zázračnou sochu Černé Madony postavili zbožní obyvatelé roku 1709 loteránskou kapli. Ta jako poutní místo funguje dodnes a na začátku září se tu konají Lotetánské slavnosti s bohatým kulturním programem.


MARIÁNSKÁ POUTNÍ STEZKA OŽIVUJE ZANIKLÝ KULT

Na kulturní památky Českého nizozemí se snaží upozorňovat modrá turistická trasa vedoucí od rozcestí Zelený kříž pod vrchem Hrazený kolem celého Šluknovského výběžku až do města Varnsdorfu. Této trase se říká „Mariánská poutní stezka“ a to nejen proto, že právě modrá barva je jeden z důležitých atributů svaté patronky Panny Marie. Této světici je totiž zasvěceno nejvíce sakrálních památek na trase, což odkazuje na silný mariánský kult, který zde byl pěstován mezi obyvatelstvem až do druhé světové války. Poválečný odsun Němců tuto tradici nadlouho přerušil, stejně jako mnohé jiné, ale dnes existuje snaha ji oživit alespoň symbolicky. K tomuto kraji to prostě patří.

Trasu modré Mariánské stezky Českým nizozemím lze absolvovat za 3 až 4 dny. Celkově měří devadesát kilometrů a s alternativními odbočkami ještě více. Návštěvníky regionu je však třeba upozornit na nedostatek služeb cestovnímu ruchu, takže není snadné si zajistit ubytování. Nejlépe je vyrazit se spacákem, karimatkou a trochou vlastních zásob, což může naopak vyhovovat vyznavačům pravé poutní romantiky.

ZAJÍMAVOSTI NA TRASE MARIÁNSKÉ POUTNÍ STEZKY ČESKÝM NIZOZEMÍM:

1. ETAPA: BRTNÍKY > TOMÁŠOV
Křížová cesta Brtníky, Kaple nejsvětější trojice v Mikulášovicích, rozhledna Weifberg, kostel sv. Mikuláše (Mikulášovice).

2. ETAPA: TOMÁŠOV > LIPOVÁ
Rozhledna Tanečnice, Křížová cesta Vilémov (poutní místo), kaple Panny Marie de Mercede (Horní Poustevna), kostel Navštívení panny Marie (Lobendava), poutní místo Anenský vrch (Lobendava), Křížová cesta sv. Jáchyma (Lobendava), zámek Lipová.

3. ETAPA: LIPOVÁ > FILIPOV
Kostel sv. Šimona a Judy (Lipová), Kostel sv. Václava (Šluknov), křížová cesta ve Šluknově, kostel sv. Vavřince (Království), křížová cesta v Království, křížová cesta a kostel sv. Jiří (Jiříkov).

4. ETAPA: FILIPOV > VARNSDORF
Bazilika Panny Marie Pomocné (poutní místo Filipov), křížová cesta v Rumburku, Loreta Rumburk, kostel sv. Máří Magdalény (Krásná Lípa), kostel sv. Františka z Assisi (Studánka), kostel sv. Petra a Pavla (Varnsdorf), křížová cesta Varnsdorf (u kostela bez věže).

Z církevních památek jsou návštěvníkům permanentně přístupné pouze křížové cesty a rumburská Loreta. Některé kostely jako chrám sv. Mikuláše v Mikulášovicích, kostel svatého Václava ve Šluknově nebo poutní bazilika Panny Marie ve Filipově, lze navštívit v době církevních svátků nebo konání kulturních akcí. Příjemné zastavení je u menších kapliček a božích muk. Celou popsanou trasu lze absolvovat i na horských kolech.

Klub českých turistů uskutečnil po trase Mariánské poutní stezky v Českém nizozemí několik ročníků vícedenního pochodu pod názvem Modré putování. Přestože se akce těšila velkému zájmu, bylo vždy velmi složité získat rozumné ubytování pro větší počet účastníků a tak organizační problémy akci postupně utlumovaly. Tradici pochodu definitivně ukončila pandemie.

LOUKY LESY CYKLOSTEZKY...
Turistická destinace České nizozemí patřila ještě na začátku minulého století mezi průmyslově nejrozvinutější a také neobydlenější regiony monarchie. I za První republiky se zde textilnímu a kovozpracovatelskému průmyslu dařilo. Proto poučeného návštěvníka překvapí, za jak krátkou dobu se po továrních komínech a halách slehla zem. Příčinou toho byl poválečný odsun původního převážně německého obyvatelstva a restrukturalizace území po sametové revoluci.

Dnes má České nizozemí nakročeno stát se příjemnou rekreační zónou ve strategickém místě na trojmezí České republiky, Německa a Polska. Díky Klubu českých turistů se zde rozvíjí síť značených turistických tras i cyklotras, přibývá i naučných stezek. Také okolí je pro rozvoj turistiky a cestovního ruchu velmi příhodné. V těsném sousedství se nacházejí Lužické a Žitavské hory, Českosaské Švýcarsko a Horní Lužice. Zbývá už jen povzbudit podnikatelského ducha místních obyvatel, který tuto příležitost uchopí v podobě pestré nabídky služeb cestovnímu ruchu, což je přesně to, co tomuto regionu stále citelně chybí.

Fotografie k článku:

Modré putování - podstávkový dům v Lipové - turistické informační centrum Loreta Rumburk - České Nizozemí - Mariánská poutní stezka Křížová cesta v Království u Šluknova - Mariánská poutní stezka Kostel sv. Václava - Šluknov - České Nizozemí Trojboká kaple u Mikulášovic - Mariánská poutní stezka Modré putování - výhled z Tanečnice Kostel sv. Mikuláše v Mikulášovicích - Mariánská poutní stezka v Českém nizozemí. Modré putování - rozhledna Weifberg Rozhledna Weifberg - výhled na Saské Švýcarsko Modré putování - pod Hrazeným Modré putování - křížová cesta ve Šluknově Modré putování - křížová cesta na vrchu Jáchym u Lipové Modré putování - kostel sv. Šimona a Judy v Lipové Trasa pochodu Modré putování Mariánskou poutní stezkou Českého nizozemí.

Dostupnost po značených trasách:

Celá „Mariánská poutní trasa“ vede po modré turistické značce (od Zeleného kříže u Brtníků do Varnsdorfu). Modrá barva je jedním z atributů patronky Panny Marie.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPAODBOR KČTK TÉMATUINFOCENTRUM
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 27.02.2023

nenašel jsem datum akce, červik.

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Turistický festival TURFEST.CZ 2024

Country festival Ronovské noty
Depandance Bušeranda Janov
160 let rozhledny Děčínský Sněžník - výroční pochod
Turistická informační centra Ústeckého kraje



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: ČESKÉ NIZOZEMÍ


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: