Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Šluknovsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 29.03.2019

AKTUALIZACE: 30.5.2019

Klub českých turistůTuristická trasa

Rubrika: Pozvánka na akci / Turistická trasa

Region: Šluknovsko • Destinace: mimo destinaci

MODRÉ PUTOVÁNÍ ČESKÝM NIZOZEMÍM 2019

Vydejte se na mariánskou poutní cestu po sakrálních památkách Šluknovska.

Kolem Šluknovského výběžku, který se ještě před sto lety pyšnil názvem Böhmisches Niederland (České Nizozemí), vede 95 km dlouhá modrá turistická trasa. Na té jsou jako korálky navléknuty četné architektonické a historické památky zdejšího kraje související s katolickým vyznáním.

Modré putování - podstávkový dům v Lipové

Foto: Martin Zíka

Oblíbenou zastávkou na trase Modrého putování je komunitní podstávkový dům v Lipové. Slouží jako turistické infocentrum, zázemí pro místní spolky i jako geologická expozice. Objekt je také příkladnou ukázkou tradiční lidové architektury tohoto kraje.

Celou trasu Modrého putování je doporučuji rozplánovat na 4 dny, abyste měli dostatek času na poznávání jednotlivých pamětihodností, kterých cestou potkáte opravdu hodně. Vzhledem k dopravním možnostem je lépe naplánovat závěr putování ve městě, takže je lépe volit směr z Brtníků do Varnsdorfu.

Dopředu je ale potřeba upozornit, že co se týče služeb cestovnímu ruchu, zejména stravování a ubytování, tak to na Šluknovsku stále není žádná sláva, tudíž je lépe spolehnout se na vlastní zdroje a počítat s improvizací. Nejlépe je vyrazit se spacákem, karimatkou a trochou zásob. Na druhou stranu je to trasa poutníků, a ti si na přepych a komfort nikdy moc nepotrpěli. Naopak příležitostí pro duchovní rozjímání budete mít nepřeberně. Nuže vydejme se na cestu po jednotlivých etapách.

1. ETAPA: BRTNÍKY > TOMÁŠOV

2. ETAPA: TOMÁŠOV > LIPOVÁ

3. ETAPA: LIPOVÁ > FILIPOV

4. ETAPA: FILIPOV > VARNSDORF

MODRÉ PUTOVÁNÍ S PRŮVODCEM
Pokud byste měli chuť absolvovat celou poutní cestu ve větší skupině a s průvodcem, který vás zasvětí do tajů tohoto kraje, můžete se účastnit tradičního etapového pochodu, který se koná každoročně poslední víkend v květnu u příležitosti církevního svátku „Navštívení Panny Marie". Akci pořádá Klub českých turistů Děčín a účastníci se mohou přihlásit přes formulář na portálu www.kctul.cz (viz odkaz níže).

Fotografie k článku:

Modré putování - podstávkový dům v Lipové Modré putování - pod Hrazeným Modré putování - křížová cesta ve Šluknově Modré putování - rozhledna Weifberg Modré putování - křížová cesta na vrchu Jáchym u Lipové Modré putování - výhled z Tanečnice Modré putování - kostel sv. Šimona a Judy v Lipové
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: