O ČEM PÍŠE:
KŘÍŽOVÁ CESTA ŠLUKNOV
Křížový vrch 391 m n. m. |
Křížová cesta založena r. 1738 |
Sakrální památka |
Kulturní památka ČR |
Výchozí místo: Šluknov |
Region: Šluknovsko |
KŘÍŽOVÁ CESTA ŠLUKNOV
Křížový vrch 391 m n. m. • Křížová cesta založena r. 1738 • Sakrální památka • Kulturní památka ČR • Výchozí místo: Šluknov • Region: Šluknovsko
AKTUALIZACE: 9.9.2024
Publikováno: 03.5.2019
Rubrika: Sakrální památka
Region: Šluknovsko • Destinace: České nizozemí
KŘÍŽOVÁ CESTA VE ŠLUKNOVĚ
Kterak pivovarnický tovaryš založil nemovitou kulturní památku
Pokud patříte k lidem, kteří vyhledávají spíše klidná místa pro rozjímání než divoké pouťové atrakce, pak by se vám mohlo líbit na Křížovém vrchu ve Šluknově. Na tomto nevysokém čedičovém kopečku stojí už několik staletí nejstarší křížová cesta Českého Nizozemí, jak se Šluknovskému výběžku přezdívá.
Foto: Martin Zíka
Modrá barva kapliček u křížové cesty ve Šluknově je jedním z atributů Panny Marie (barva nevinnosti). Po celém Šluknovsku se ještě před druhou válkou pěstoval silný mariánský kult.
Když přijedete do Šluknova jako turisté, povedou vaše první kroky nepochybně na šluknovský zámek. V tomto městečku se však nachází několik dalších zajímavých (převážně sakrálních) památek, které si zaslouží pozornost návštěvníků. Mezi ně patří areál křížové cesty nacházející se necelého půl kilometru od Mírového náměstí (jihovýchodním směrem). Z náměstí se tam dostanete po Svojsíkově a pak po Křečanské ulici (mimo značené pěší turistické trasy, ale na cyklotrase č. 211). Křížová cesta je ukryta v příjemném parčíku přiléhajícím těsně k hřbitovu.
KAPLE, KŘÍŽKY, JESKYŇKY...
Ze všech čtrnácti křížových cest v tomto nejsevernějším koutu České republiky se mi ta šluknovská líbí nejvíce. Vydlážděnou pěšinu lemují kapličky a výklenkové kaple z pískovce, u kterých rozjímám nad notoricky známým příběhem poslední Ježíšovy cesty. Přitom obdivuji vkusně umístěné architektonické a sochařské výtvory. Některé v nedávné době prošly rekonstrukcí, na jiných se zřetelně podepsal zub času. Není divu, vždyť křížová cesta ve Šluknově slouží poutníkům již bezmála tři století. Kromě čtrnácti zastavení s výjevy strastiplné Ježíšovy cesty vyřezávanými do dřeva (kopie původních) stojí za povšimnutí Getsemanská zahrada se sochami svatých patronů a andělů. Specialitou tohoto místa jsou mimo jiné dvě jeskyňky (tzv. groty).
UKLIDŇUJÍCÍ ÚČINEK POUTNÍHO MÍSTA JE ZARUČEN
Každý element šluknovské křížové cesty má náboženský význam vztahující se k příběhu Ježíše, jeho matky a jeho následovníků. Abyste si to tady mohli plně vychutnat, respektive abyste tomu lépe rozuměli, doporučuji se letmo obeznámit s obsahem „Nového zákona“. I když mne církevní záležitosti úspěšně míjejí a nějakého „pámbíčkaření“ jsem dalek, cítím se na tomto místě vždycky dobře a pokaždé mne napadne myšlenka, že dnešní člověk se slepě a zbytečně žene za spoustou takzvaných vymožeností, přičemž to podstatné, oč v životě jde, mu uniká.
NA ZAČÁTKU BYLO PIVO...
Křížová cesta ve Šluknově vypráví zajímavý příběh. Údajně ji začal stavět v roce 1738 přivandrovalý pivovarnický tovaryš z vděku nad tím, že zde ve Šluknově nalezl práci a domov. Trvalo mu téměř dvacet let, než svoje dílo s přáteli dokončil, aby mohlo být vysvěceno a stalo se cílem křesťanských poutníků. Stalo se tak 22. července 1756. Od té doby se vždy kolem 20. července konaly ve Šluknově slavnosti vysvěcení křížové cesty doprovázené procesím a pobožností na Křížové hoře. A protože šluknovští farníci byli pro věc nadšení a štědří, postupně se areál křížové cesty dál rozvíjel až do dnešní podoby.
...ALE TO PIVO, TO UŽ JE TAKÉ HISTORIE
V souvislosti s tím tovaryšem bych rád zmínil, že Šluknov obdržel právo várečné již roku 1552. Později byly ve Šluknově pivovary dokonce dva - zámecký a měšťanský. V roce 2012 proběhla nostalgická oslava 500 let vaření piva ve Šluknově, což ale byla spíše „pivní labutí píseň“, neboť šluknovský pivovar ukončil definitivně svou činnost již roku 1977. Nezbývá než podotknout, že v současnosti by tomuto městečku určitě slušel nějaký nový minipivovárek lákající turisty. Ale zpět k tématu.
KŘÍŽOVÁ CESTA VE ŠLUKNOVĚ JE KULTURNÍ PAMÁTKOU
Křížová cesta ve Šluknově byla již roku 1958 vyhlášena nemovitou kulturní památkou, což jí pomohlo přečkat v zachovalém stavu doby, kdy se církevní artefakty spíše cíleně likvidovaly. Z pohledu současníka a turistického návštěvníka si myslím, že by nebylo od věci toto místo propojit naučnou stezkou s dalšími sakrálními památkami Šluknova. Návštěvníky dozajista okouzlí například nádherný interiér kostela svatého Václava z roku 1714 či zdobný protireformační sloup Nejsvětější trojice z roku 1752 (na náměstí).
VÝLETEM K DALŠÍMU KŘÍŽOVÉMU VRCHU
Pokud jste z větší vzdálenosti, doporučuji k cestě do Šluknova využít pravidelnou železniční linku č. U28 (Dráha národního parku) z Děčína. Po prohlídce pamětihodností a křížové cesty můžete ještě podniknout výlet po některé ze značených turistických cest. Doporučuji červenou do Brtníků (přes Karlovo údolí, Čítkův mlýn, Kunratické arboretum, vrch Hrazený). V závěru této trasy budete mít výhled na Vlčí horu, pod kterou se nachází další Křížový vrch s nově opravenou křížovou cestou u Brtníků.
ZASTÁVKA NA MARIÁNSKÉ POUTNÍ TRASE
Křížovou cestu ve Šluknově navštěvuji pravidelně každým rokem při svém putování Mariánskou poutní trasou Českým nizozemím. Ta vede souběžně s modrou turistickou značkou od rozcestí u Zeleného kříže u Brtníků přes severní část Šluknovského výběžku až do Varnsdorfu. Sleduji, jak se rok od roku celý parčík kolem křížové cesty i pamětihodnosti v něm skryté zvelebují díky péči místních obyvatel. Ačkoli jsou to z převážné většiny potomci nově přišedších, kteří nahradili odsunuté německé starousedlíky, zdá se, že i oni už začínají mít k tomuto kraji vztah. To, že se o dlouho zanedbávané památky začíná dbát, možná svědčí o tom, že někteří lidé tady už konečně zapouštějí nové kořeny.
Související články:
LORETA V RUMBURKUKŘÍŽOVÁ HORA V JIŘETÍNĚ POD JEDLOVOU
VYHLÍDKA ŽIDOVSKÝ VRCH
MULTIKULTURNÍ ŠLUKNOVSKÝ ZÁMEK
KŘÍŽOVÁ CESTA V KRÁLOVSTVÍ
SAKRÁLNÍ TURISTIKA V ÚSTECKÉM KRAJI
LESNÍ KAPLE SVATÉHO JÁCHYMA
ANENSKÝ VRCH U LOBENDAVY NEBOLI ANNABERG
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 05.11.2019
Moc zajímavé místo, ale chtělo by to nějakou turistickou navigaci s poutačem na náměstí. Petr Sedlář
Komentováno: 11.06.2020
Souhlas, na to, že Šluknov toho kromě zámku a této křížové cesty turisticky moc atraktivního nemá (natož pak slušné restaurace a jiné služby), tak by si tato parádní záležitost zasloužila lepší promo. K.
Komentováno: 09.12.2020
Moc pěkné místo. V dnešní době bezvěrců už trochu zapomenuté, ale kdysi se tu musely dít věci!