O ČEM PÍŠE:
PANENSKÝ TÝNEC
Významná kulturní památka |
Nedokončený chrám z r. 1316 |
Bývalý klášter klarisek |
Energeticky silné místo |
Výstavní expozice |
Občerstvení / suvenýry |
Lokalita: Dolní Poohří - Lounsko |
PANENSKÝ TÝNEC
Významná kulturní památka • Nedokončený chrám z r. 1316 • Bývalý klášter klarisek • Energeticky silné místo • Výstavní expozice • Občerstvení / suvenýry • Lokalita: Dolní Poohří - Lounsko
AKTUALIZACE: 15.9.2024
Publikováno: 03.01.2019
Rubrika: Sakrální památka
Region: Lounsko • Destinace: Dolní Poohří
PANENSKÝ TÝNEC MAGNETIZUJE TURISTY
Potkávají se tu lidé milující tajemné legendy o léčivých silách
V Ústeckém kraji existují údajně dvě místa s mimořádně silnou pozitivní energií. Tím prvním je Křížová hora v Jiřetíně pod Jedlovou na Šluknovsku, druhým pak Panenský Týnec na Lounsku v Dolním Poohří. V tomto článku se budeme věnovat ruinám gotického chrámu Panny Marie v areálu bývalého kláštera a zámku v Panenském Týnci, kam se vydal redaktor Turistického magazínu Karel Punčochář.
Foto: Martin Zíka
Kaplička na návsi v Panenském Týnci vítá turistické návštěvníky.
Panenský Týnec leží zhruba na půl cesty mezi městy Louny a Slaným. Z obou měst se sem dostanete během pár minut autem nebo autobusem, vlaková zastávka je až v 5 kilometrů vzdáleném Vrbně. Můžeme též doporučit modrou nebo zelenou turistickou trasu přes přírodní park Džbán, což je ale vydatný celodenní výlet s cílem právě v Panenském Týnci.
MALÉ MĚSTEČKO S VÝZNAMNOU HISTORIÍ
Městys Panenský Týnec s necelou půl tisícovkou obyvatel patří do mikroregionu Perucko. První zmínka o něm je z roku 1115, ale archeologické stopy odkazují už na prehistorické osídlení. Významné je, že zde v minulosti působil řád řeholních panen klarisek - kapucínek (římskokatolický ženský řád odvozený od františkánů). Právě v těsném sousedství jejich bývalého kláštera stojí největší zajímavost přitahující turistické výpravy - nedostavěný gotický chrám Panny Marie s podivně situovanou barokní zvonicí.
ŽEROTÍNOVÉ ZAPOČALI, KDO DOKONČÍ?
Počátky zakonzervovaného stavebního torza gotického chrámu pocházejí z roku 1316. Původně to měl být trojlodní dvouvěžový klášterní kostel. Pro nedostatek finančních prostředků se stavělo pomalu a důvodem, proč zůstal kostel nedokončen, byl požár kláštera v roce 1382. Poté už chyběla motivace i finanční prostředky na dokončení stavby, která je dnes ohroženou kulturní památkou. Vlastně je zajímavé, jak velká část zůstala po staletí zachována do dnešních dní a nebyla rozebrána na stavební materiál. Jako by stále existovala naděje, že chrám někdo někdy dostaví.
DECH DRSNÉHO STŘEDOVĚKU
A i kdyby nedostavěl, je to každopádně kultovní místo s opravdu silným příběhem. Říká se, že stavební dílo kláštera i chrámu započali pánové ze Žerotína, kteří měli přátelský vztah ke zbožné Anežce Přemyslovně a také bojovali po boku krále Jindřicha VII., anglického krále Eduarda II. a zejména českého krále Jana Lucemburského (viz odkaz níže). Je velmi zajímavé prostudovat si množství informačních zdrojů týkajících se Panenského Týnce.
ENERGIE NA ROZDÁVÁNÍ, PŘIJĎTE SE NABÍT
Z pohledu současníků je zde asi nejzajímavější to, že v centrální části nedostavěného chrámu se má nacházet silná pozitivní energetická zóna s blahodárně působícími účinky na lidskou psýchu. Ponecháme na návštěvnících, zda tady něco pocítí či nikoli, to si musí vyzkoušet každý sám. Každopádně místo přitahuje zvídavé turisty, svatebčany i filmaře, což pro obec znamená vítaný příjem z turistického ruchu. Sám Karel Punčochář popisuje zážitek těmito slovy: „Uprostřed jeho vznosných zdí a sloupů tryská proud životodárné energie, jenž podle psychotroniků patří k nejsilnějším v celých Čechách. Stačí jen zvednout ruce k otevřenému nebi, ponořit se hluboko do svého nitra a zanedlouho vás prostoupí pocit klidu a spřízněnosti s celým vesmírem.“
Související články:
ZÁMEK STEKNÍK NA ŽATECKU SE DOSTAL NA SEZNAM UNESCOMENHIR ZAKLETÝ MNICH
OLDŘICHŮV DUB V PERUCI
ZKAMENĚLÝ PASTÝŘ
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 28.02.2023
Asi nejsem moc senzitivní. Taky jsem stál mezi nasávači a nic. Vibrace ani osvícení se nedostavilo, ale jinak je to opravdu zajímavé místo. Žatecká náplava :)
Komentováno: 03.05.2023
Byly jsme včera, nádherné místo kde mi ani trošku nevadilo množství holubů, spíše naopak umocňovali atmosféru. Slunce přes mraky vyzařovalo halo efekt, to mělo též něco do sebe. Husí kůži po celém těle jsme měly s kamarádkou opakovaně ve "vchodu" , jinde bohužel Ale určitě stojí za návštěvu i bez toho Tina, Lada, Olí, Simi 2.5.2023