O ČEM PÍŠE:
ZAKLETÝ MNICH U DRAHOMYŠLE
Pověst o zakletém mnichovi |
Kamenný monolit nejasného původu |
Nadzemní výška: 2 m |
Lokalita: Drahomyšl |
Destinace: Dolní Poohří |
Pěkné výhledy na vrcholy Českého středohoří |
ZAKLETÝ MNICH U DRAHOMYŠLE
Pověst o zakletém mnichovi • Kamenný monolit nejasného původu • Nadzemní výška: 2 m • Lokalita: Drahomyšl • Destinace: Dolní Poohří • Pěkné výhledy na vrcholy Českého středohoří
AKTUALIZACE: 12.10.2024
Publikováno: 12.2.2020
Rubrika: Monument - památník
Region: Lounsko • Destinace: Dolní Poohří
MENHIR ZAKLETÝ MNICH
Kterak se Jezuité z Poohří pokusili odkaz pohanských předků obloudit pověstí.
Ve snaze namířit pozornost cestovního ruchu i do méně atraktivních oblastí Ústeckého kraje vznikla turistická destinace Dolní Poohří. Právě v ní se nachází jeden z pěti nejzajímavějších českých menhirů nazvaný Zakletý mnich. Jeho tajemnost podtrhuje skutečnost, že k němu nevede žádná turistická značená trasa.
Foto: Martin Zíka
Výška dva metry dvacet, váha přes dvě tuny. To tedy musel být pěkný pořízek, ten mnich, kterého tady zakleli. Každopádně má štěstí na malebné výhledy.
Zakletý mnich stojí osamocen v lánu velkého pole asi půl kilometru severně od obce Drahomyšl mezi Žatcem a Louny. Nemůže být pochyb o tom, že za jeho existencí stojí dávná lidská ruka, přestože kolují různé pověsti o jeho nadpřirozeném původu. Jedna z těchto legend pocházející z říše pohádek je uvedena přímo na informačním panelu u cestičky vedoucí k menhiru.
KTERAK BYL VILNÝ MNICH ZAKLET DO KAMENE
Pověst, která kamenu u Drahomyšle dala jméno, hovoří o tom, že se ve druhé polovině sedmnáctého století jeden z klášterních mnichů zamiloval do dívky Uršuly. Tuto darebně svedl a rozhodl se s ní utéci. Pronásledoval je však rozlícený převor zhrzeného kláštera a na místě, kde je dostihl, mnicha proklel. Ten v důsledku toho prokletí zkameněl. Krutý osud pak stihl i dívku, jejíž život ukončily plameny (v té době hojně užívané k léčbě čarodějnic). Zatímco kosti nebohé Uršuly se již dávno rozpadly v prach, opuštěný mnich stojí osamocen v polích nedaleko řeky Ohře dodnes. Co si asi myslí o lidech, kteří ho neustále osahávají?
JAK TO BYLO DOOPRAVDY?
Více než dva metry vysoký plochý křemencový kámen rozhodně nepřipomíná lidskou postavu, nehledě na to, že v uvedené době lidé ve střední Evropě ani náhodou nedorůstali takové výšky. Takže magické vysvětlení původu berte spíše jako důsledek snahy křesťanských misionářů usilujících vše keltské, tudíž pohanské, tak nějak přizpůsobit vlastní ideologii. Hádankou pro badatele však zůstává fakt, že materiál přes dvě tuny vážícího monolitu se nikde v okolí nevyskytuje. Tudíž sem musel být nějak dopraven a vztyčen lidmi. Může se jednat o hraniční kámen oddělující území pradávných osídlení, ale může to být i nějaké obětiště. Stáří materiálu z něhož Zakletý mnich pochází se odhaduje na 25 milionů let.
CHRÁNĚN ZÁKONEM I PŘED NÁJEZDY TURISTŮ
Zakletý mnich u Drahomyšle je chráněn jako významný krajinný prvek zákonem, který respektují i traktory obdělávající okolní polnost. Údajně je ještě starší než slavný menhir u nedalekých Klobuk. Zmiňuje se o něm už roku 1859 Jan Vocel, jenž napsal první českou knihu o menhirech „Kamenné pomníky pohanských věků“. Návštěvníci k němu mohou dojít vyšlapanou pěšinkou a dotykem vyzkoušet, zda opravdu vydává kosmickou energii, kterou rádi zmiňují záhadologové. Není bez zajímavosti, že takto významný kamenný monolit zůstává ve stínu turistické pozornosti, neboť k němu nevede žádná značená pěší či cyklistická trasa (nad čímž by se mohl zamyslet management destinace Dolní Poohří).
NA NÁVŠTĚVĚ U ZAKLETÉHO MNICHA
K Mnichovi se dá snadno dojít z autobusové zastávky Lipno, Drahomyšl (linka Žatec - Louny) a pak kolem obecního rybníku polní cestou přímo na sever dojdete ani ne za deset minut k ceduli, která vás na Mnicha upozorní. Po průzkumu menhiru a posilněni pozitivními vibracemi se pak můžete neznačenou cestou vydat dál do obce Strkovice, kde je veřejnosti nepřístupný zámek a další autobusová zastávka. Procházka je to pěkná, neboť vás cestou budou doprovázet krásné výhledy na jihovýchodní okraj Českého středohoří zdobený výraznými vrcholy Ranné, Oblíku a dalších malebných kopečků.
Související články:
ZÁMEK STEKNÍK NA ŽATECKU SE DOSTAL NA SEZNAM UNESCOOLDŘICHŮV DUB V PERUCI
ZKAMENĚLÝ PASTÝŘ
PANENSKÝ TÝNEC MAGNETIZUJE TURISTY
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: