AKTUALIZACE: 25.4.2024
Publikováno: 20.01.2019
Rubrika: Reportáž z akce / Jinak zajímavé místo
Region: Šluknovsko • Destinace: České nizozemí
RUMBURSKÝ BETLÉM PÁNĚ COBLA
Neuvěřitelný příběh metamorfózy lipového dřeva
Když se při návštěvě Rumburku zeptáte na Betlém, tak se vás místní znalci hned oprávněně zeptají, který máte na mysli? Ten velký kapucínský, jenž můžete vidět v kostele svatého Vavřince v době adventu, nebo některý z těch vystavených v rumburském muzeu, kam je nejlépe zajít u příležitosti rozsvěcení vánočního stromu? A pak je jeden, pro který se vžil název Coblův, totiž podle jeho autora.
Foto: Martin Zíka
Kdybyste se na Betlém pana Cobla také chtěli podívat, myslete na to, že autobus lidí se do expozice nevejde. Ideální je skupina do deseti osob. Betlém je přístupný v době od adventu do konce ledna.
A o ten posledně zmíněný jde právě v tomto článku. K Coblům jsem se poprvé vydal spolu s děčínskými turisty, samozřejmě po předchozím ohlášení, v roce 2019. Hned na zápraží domku nás uvítal přímo mistr řezbář a pozval nás dál.
POSEDLOST NA DŮCHOD
Coblův Betlém je několikapatrová dřevěná stavba prošpikovaná hejbátky. Když se zmáčkne kouzelné tlačítko, slepičky začnou zobat, ovečky se pasou, měšťané se rozběhnou za svými povinnostmi, turisté na rozhledně pokukují po kraji... Na první pohled je jasné, že realizace tohoto díla musela pozřít pořádnou porci času. Otázkou ovšem zůstává, jak to vnímá sám autor, protože ten určitě nesleduje hodinky, když svůj Betlém vytváří. V přítomném čase se vyjadřuji proto, že pan Cobl stále ještě nemá hotovo a jak to tak vypadá, až jednou přijde jeho poslední hodinka, bude určitě v ruce držet řezbářská dláta. Na důchod si totiž pořídil nejen usedlost (kde bydlí s rodinou a Betlémem), ale také posedlost. Je to prý jeden z návodů na dlouhé žití. Dejž to Pámbu.
Z LIPOVÉ FOŠNY POSTUPNĚ UBÝVÁ
Betlém jako takový nejvíce ze všeho připomíná město Rumburk a jeho nejvýznamnější pamětihodnosti, takže se vlastně díváme na takový hodně netradiční turistický katalog. Na náměstí upoutá pozornost morový sloup se sochami svatých patronů. V podloubích historických domů se pohybují figurky. Poznávám městské kašny a další důvěrně známé fragmenty. Nahoře z krajinky vystupují kapličky a samozřejmě rozhledna Dymník. Ovšem nebyl by to Betlém, kdyby v celé kompozici chyběly jesličky s batolátkem a svatá rodina... No, tady je jeden malý háček. Duchovní element celého Betlému zatím obývá jakési podsvětí očekávající revitalizaci, Josefa a Marii. Alespoň Ježíšek následovaný věrnými ovečkami tu je. Pak Cobl nás uklidnil, že lipová fošna, ze které při své práci postupně ukrajuje, stále skýtá dost materiálu, takže se určitě najde i špalík na biblického Josefa a jeho družku a též na zástup andělů.
SVATÉ MÁ V MALÍKU
Co se vyřezávání svatých postaviček týče, to má pan Cobl natrénováno. Poslední dva roky se totiž kromě Betlému věnoval realizaci modelu rumburské loretánské kaple (o tom píši v jiném článku). Ta se sochami a reliéfy svatých jen hemží. I tento precizní model si můžeme důkladně prohlédnout dokonce i zevnitř.
BETLÉM DYNAMICKÝ, ROK OD ROKU LEPĚJŠÍ
Jak jsme se mohli přesvědčit, skrytý mechanismus Betlému pohybující figurkami je též převážně dřevěný. A také, podobně jako exteriér, ještě dozná četných změn. Takže kromě toho, že se to celé hýbe, tak to také postupně roste do krásy, což je dřevu vlastnost přirozená. Přibývá figurek a dalších nápadů, které díky píli mistra řezbáře nemají daleko od myšlenky k zhmotnění. Do návštěvní knihy kromě slov uznání poznamenávám, že za rok se s Klubem českých turistů opět přijdeme podívat, co je nového.
KDE A KDY JE MOŽNÉ VIDĚT MODEL RUMBURSKÉ LORETY?
Dlužno dodat, že pan Cobl je také autorem velmi zdařilého modelu rumburské loretánské kaple, který má vyměnitelnou střechu. Díky tomu se divák může podívat, jak vypadala tato významná sakrální památka v době, kdy měla střechu se sochami svatých, které bylo nutné kvůli chátrání sejmout a přemístit. Model lorety je každoročně vystavován u příležitosti Loretánských slavností v září a také v době adventu přímo v objektu bývalého kapucínského kláštera v Rumburku, kde stojí i originální kaple.
Související články:
LORETÁNSKÉ SLAVNOSTI V RUMBURKULORETA V RUMBURKU
COBLOVA LORETA A MECHANICKÝ BETLÉM
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 15.10.2020
Opravdu nekrásnější mechanický betlém v našem regionu, mistrovské dílo. A pan Cobl je moc milý :) Marie Nováková z Děčína
Komentováno: 07.09.2023
Obdivuhodné dílo. To je na medaili.