AKTUALIZACE: 16.12.2023
Publikováno: 14.12.2018
Rubrika: Pozvánka na akci / Sakrální památka
Region: Šluknovsko • Destinace: České nizozemí
COBLOVA LORETA A MECHANICKÝ BETLÉM
Umělecké řezbářské dílo je k vidění pouze od adventu do konce ledna.
„Tak to se hned tak nevidí“, uteklo mi z úst, když jsem u příležitosti zahájení letošního adventu navštívil loretánskou kapli v Rumburku, kde byla vystavena její mistrně provedená zmenšenina z lipového dřeva v měřítku 1:35. To už musí člověk opravdu něco umět, aby takovou krásu mohl vytvořit. Pan Jiří Cobl, autor modelu, byl u toho, a tak jsem hned využil příležitosti a domluvil s ním exkurzi pro turisty.
Foto: Martin Zíka
Jednou do roka v době adventu můžete malou loretku vidět ve velké loretánské kapli v Rumburku. To, že děti by si s modelem rády pohrály, asi nemusím zdůrazňovat. Ale přísný povel „nesahat“ má v tomto případě jasné opodstatnění.
Člověk by si nejraději vzal židli a k miniloretě se na půl hodiny posadil, aby si ji mohl detailně prostudovat. Ale pohledy dalších návštěvníků, které jakoby říkaly „vypadni, my to chceme také vidět“, byly nesmlouvavé. Už hezkých pár let patřím mezi nadšené obdivovatele sakrálních památek Šluknovska, přičemž mi ani tak nejde o boží bázeň, jako spíše o to, že v těch krásných chrámech a kapličkách zůstaly dodnes zachovány četné důkazy obdivuhodné řemeslné zručnosti našich předků. Kolikrát už jsem si řekl „jo, to už se dneska neumí“. Ale lidé, jako pan Cobl, jsou pro mne čistým zjevením, že mistrovské řemeslo stále ještě žije. I když, kdo ví, jak dlouho ještě.
COBLŮV MODEL LORETY V RUMBURKU JE PRECIZNÍ
Považte, kdo z nás má v dnešní době trpělivost a čas pečlivě vyrábět a přesně poskládat 2942 střešních minitaštiček tak, aby přesně pasovaly. Kdo by byl ochoten věnovat dva tisíce hodin neplacené práce lipovému dřevu místo sledování telenovel? Musí to být nádherný relax si takhle hrát a zapomenout při tom na svět kolem. Zkuste si alespoň jednou za život vyřezat ze dřeva jednu malou figurku, abyste si mohli udělat představu, kolik práce za modelem lorety stojí.
PŘÍLEŽITOST VIDĚT PŮVODNÍ LORETU
Dřevěná rumburská loretka je mimořádně zajímavá ještě z jiného důvodu. Má totiž vyměnitelnou střechu a tak je dnes jediným trojrozměrným objektem, na kterém můžeme ve zmenšeném měřítku vidět, jak vypadala původní střecha se sochami duchovních patronů a světců, když byla v roce 1709 postavena. Tyto sochy byly ale z pískovce, který po sto letech začal podléhat povětrnostním podmínkám. Proto byly sneseny a střecha nahrazena tou, kterou zde vidíme v současnosti. Model má tedy střechy dvě a jsou vyměnitelné.
TŘÍPATROVÝ MECHANICKÝ COBLŮV BETLÉM
Ale to prosím není všechno, co pod rukama pana Cobla vykvetlo do dřevěné krásy. U sebe doma, kam zve i své hosty, má dřevěný pohyblivý betlém sestavený z historických architektonických pamětihodností města Rumburk. Dílo je veřejně zpřístupněno po objednání v období od začátku adventu do konce ledna.
PO EXKURZI VÝLET NA DYMNÍK
Po prohlídce betlému doporučuji výlet na nedalekou rozhlednu Dymník, jejíž dřevěný model je taktéž součástí mechanického betlému. Pod rozhlednou je i příjemná restaurace, kde lze se občerstvit.
Související články:
LORETA V RUMBURKUROZHLEDNA DYMNÍK, PO NAŠEM „RAUCHBERG“
RUMBURSKÝ BETLÉM PÁNĚ COBLA
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 10.01.2019
Návštěva u pana Cobla s KČT Děčín se koná 19. ledna 2019. Podrobné informace o akci najdete pod odkazem TURISTICKÁ AKCE VIZ VÝŠE.