O ČEM PÍŠE:
LORETA RUMBURK
Replika loretánské kaple v bývalém kapucínském klášteře |
Postavena r. 1704 |
Významné poutní místo |
Několik stálých expozic |
Návštěvní doba: úterý – sobota (duben – říjen 10.00 – 17.00, listopad – březen 9.00 – 16.00) |
Vstupné: 80 Kč / 40 Kč |
Mezinárodní poutní stezka Via Sacra |
Lokalita: Rumburk |
Destinace: České nizozemí |
LORETA RUMBURK
Replika loretánské kaple v bývalém kapucínském klášteře • Postavena r. 1704 • Významné poutní místo • Několik stálých expozic • Návštěvní doba: úterý – sobota (duben – říjen 10.00 – 17.00, listopad – březen 9.00 – 16.00) • Vstupné: 80 Kč / 40 Kč • Mezinárodní poutní stezka Via Sacra • Lokalita: Rumburk • Destinace: České nizozemí
AKTUALIZACE: 26.8.2024
Publikováno: 26.3.2023
Rubrika: Sakrální památka
Region: Děčínsko • Destinace: České nizozemí
LORETA V RUMBURKU
Sakrální památka v Českém nizozemí ukrývá zázračnou sochu.
Pokud se vydáte prozkoumat nejsevernější destinaci České republiky, což je České nizozemí, pak vás jistě překvapí velké množství zachovalých sakrálních památek. Většina z nich ale bohužel není běžně přístupná turistické veřejnosti. Výjimkou potvrzující pravidlo je areál bývalého kapucínského kláštera v Rumburku. Jedná se o komplex zachovalých historických budov s loretánskou kaplí, který je spojen se zajímavými příběhy, například o Černé Matce Boží Loretánské.
Foto: Martin Zíka
Rumburská Loreta se nachází uprostřed města na rušné křižovatce. Je s podivem, že do vnitřního areálu bývalého kapucínského kláštera, kde je umístěna poutní kaple, ruch z ulice nedoléhá.
Od turistického infocentra na Lužickém náměstí v Rumburku vás ke klášteru dovede žlutá turistická trasa dále pokračující k železniční stanici. Na rušné světelné křižovatce vypadá budova s věží stojící vedle kostela svatého Vavřince trochu nemístně. Sochy světců střeží vstup do kulturní památky České republiky, kde si po zaplacení vstupného můžete prohlédnout fragmenty minulosti, které úzce souvisely s náboženským životem místních obyvatel. Není to tak dlouho, kdy se celý areál nacházel v hodně zanedbaném stavu, ale postupně se jej podařilo obnovit.
LORETA V RUMBURKU JE KOPIE, ALE PŘESTO CENNÉ UMĚLECKÉ DÍLO
Teprve když vstoupíte do útrob tohoto tři sta let starého poutního místa, tak pochopíte, proč se o Loretě v Rumburku mluví jako u barokním klenotu severních Čech. Uprostřed klášterní zahrady obehnané krytým ambitem se nachází bohatě zdobená loretánská kaple, jejíž fasáda je plná soch a plastických obrazů s biblickou tématikou. Webová stránka věnovaná této památce uvádí, že vnější obal loretánské kaple je barokní kopií italského renesančního originálu z italského Loreta u Ancony.
POUTNÍCI PŘICHÁZELI DO RUMBURKU ZA MATKOU BOŽÍ S PROSBAMI
Obdivovatelé památek se sakrální tématikou jsou ušetřeni daleké cesty do Itálie díky Antonu Florianu knížeti z Liechtensteina, tehdejšímu majiteli rumburského panství. Ten nechal loretánskou kapli postavit s přispěním architekta Johanna Lucase Hildebrandta v letech 1704-1707. Rumburská Loreta byla od té doby až do druhé světové války důležitým mariánským poutním místem, protože v sobě dodnes ukrývá posvátnou sošku Černé Matky Boží Loretánské, která prý uměla činit zázraky. Roku 1694 sochu požehnal papež Inocenc XII, díky čemuž prý byla schopna způsobit zázračná uzdravení zaznamenaná v loretánská pamětní knize.
VĚŘ, A VÍRA TVÁ TĚ UZDRAVÍ
Svědčí to o tom, jak lidé v dobách nepříliš rozvinutého zdravotnictví doufali při úrazu či onemocnění v pomoc Boží. Podobných míst, kde se dalo na Šluknovsku „objednat“ zázračné uzdravení, nebo kde se děly podivuhodné nadpřirozené jevy, byla v Českém Nizozemí celá řada. Poutníci přicházeli v hojném počtu také do Filipova, Vilémova, na Anenský vrch u Lobendavy nebo na Křížovou horu do Jiřetína. Katolická víra zde byla velmi silně podporována jako protipól protestantismu a byla k tomu využívána velká důvěřivost lidu. Církev aktivně šířila zvěsti o zázracích čímž upevňovala svou pozici ve společnosti.
LORETA SE STALA KULTURNÍM A SPOLEČENSKÝM CENTREM
Loretánská kaple není to jediné, co si můžete v areálu bývalého kapucínského kláštera v Rumburku prohlédnout. Je tu zajímavá expozice církevního umění Šluknovska, stálá výstava věnovaná historii Lorety a kláštera v Rumburku, poutní kaple Svatých schodů a další zajímavosti. Ambit Lorety je propojen v kostelem svatého Vavřince, kde se konají koncerty a v době Vánoc je zde vystaven velký Betlém - na ploše dvaceti čtverečních metrů jsou instalovány figurky a biblické výjevy od různých řezbářů ze Šluknovska. Začátkem října se v Rumburku konají Loretánské slavnosti s celodenním kulturním programem.
PŮVODNÍ PODOBU LORETÁNSKÉ KAPLE MŮŽETE VIDĚT NA MODELU
V období adventu je vystavován mistrovsky provedený dřevěný model Loretánské kaple, který ukazuje její původní podobu. Ten vytvořil Jiří Cobl z Křečan, autor mechanického Betlému s výjevy z rumburských reálií. Pískovcové sochy dnes vystavené před vchodem do Lorety byly totiž původně součástí výzdoby kaple. Jak ale časem chátraly, byly sneseny, aby případným pádem neohrožovaly bezpečnost příchozích poutníků. Bylo by totiž tristní přijít na toto posvátné místo s modlitbou za uzdravení a odcházet s úrazem.
SAKRÁLNÍ TURISTIKA LÁKÁ I DO RUMBURKU
Lidé dnes už zdaleka nevěří na zázraky, jak tomu bylo ještě před sto lety. Ale do církevních objektů chodit nepřestali, jen se změnil důvod, proč tak činí. Mnohé chrámy, kostely a kaple jsou totiž důkazem řemeslné a umělecké dovednosti našich předků a jsou to v podstatě galerie plné obdivuhodných exponátů spojených se zajímavými lidskými příběhy. A to je i případ rumburské Lorety, která byla v roce 2014 zařazena do seznamu významných památek mezinárodní poutní stezky Via Sacra.
LORETÁNSKÉ SLAVNOSTI
Ve snaze obnovit slavnou tradici poutí k Černé Matce Boží v loretánské kapli v Rumburku se každoročně začátkem září konají Loretánské slavnosti. Areál bývalého kláštera ožívá kulturními akcemi - divadlem, hudbou, přednáškami, dílničkami pro děti a také slavnostní poutní mší. Při této příležitosti je mimořádně vystaven unikátní dřevěný model loretánské kaple řezbáře Jiřího Cobla. Pro návštěvníky lorety je to velmi příjemné obohacení programu umožňující se na chvilku zastavit v kalupu a zamyslet se nad smyslem a hodnotami pozemského bytí.
Dostupnost po značených trasách:
Od železniční stanice Rumburk k Loretě vede žlutá turistická značka.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
LORETÁNSKÉ SLAVNOSTI V RUMBURKURUMBURSKÝ BETLÉM PÁNĚ COBLA
KŘÍŽOVÁ CESTA V RUMBURKU
LESNÍ KAPLE SVATÉHO JÁCHYMA
KŘÍŽOVÁ CESTA VE ŠLUKNOVĚ
SAKRÁLNÍ TURISTIKA V ÚSTECKÉM KRAJI
BRATRSKÉ OLTÁŘE
TURISTÉ OBJEVUJÍ ČESKÉ NIZOZEMÍ
POUTNÍ MÍSTO VILÉMOV
MYSTIKA ZAPOMENUTÉHO SEVERU
KŘÍŽOVÁ HORA V JIŘETÍNĚ POD JEDLOVOU
COBLOVA LORETA A MECHANICKÝ BETLÉM
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 07.09.2023
To je pořád modleníčko a práce stojí! Grrr