O ČEM PÍŠE:
Hora ŘÍP
Významný vrchol Ústeckého kraje (461 m n. m.) |
Památná hora spojená s pověstí o praotci Čechovi |
Vrcholová kaple sv. Vojtěcha a Jiří |
Vyhlídky: Mělnická, Roudnická, Pražská |
Turistická chata s občerstvením |
Naučná stezka Říp (přírodní památka). |
Hora ŘÍP
Významný vrchol Ústeckého kraje (461 m n. m.) • Památná hora spojená s pověstí o praotci Čechovi • Vrcholová kaple sv. Vojtěcha a Jiří • Vyhlídky: Mělnická, Roudnická, Pražská • Turistická chata s občerstvením • Naučná stezka Říp (přírodní památka).
AKTUALIZACE: 22.10.2024
Publikováno: 18.9.2022
Rubrika: Hory - vrcholy
Region: Roudnicko • Destinace: Dolní Poohří
HORA ŘÍP - PRAMÁTI TURISTIKY
„Co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp“ stojí psáno na vrcholu.
Tato slova zdobící turistickou chatu stojící na vrcholu posvátné hory vítají návštěvníky ze všech končin světa. Zatímco pravý český vlastenec by měl na horu Říp vystoupit alespoň jednou za život, pravověrný turista by tak měl učinit alespoň jednou ročně. A konec konců, proč ne? Vždyť je to moc pěkný výlet. Odměnou za výstup na kótu 461 m n. m. jsou krásné výhledy i vrcholové pivo.
Foto: Martin Zíka
Hora Říp tyčící se nad Vražkovem. Díky toku, že vystupuje z úplné roviny mezi Dolnooharskou a Českou tabulí je tento kopeček dominantou v krajině. A abychom si to ujasnili, je v Ústeckém kraji :)
Letos mám splněno. Mohu tedy „znalecky“ poradit, kudy na Říp. Důvod je jasný, vždyť je to posvátná hora Čechů (tedy i moje). Traduje se, že poté, co praotec Čech zkušeným zrakem vyhodnotil terén, jistě k všeobecné radosti utrmácených kamarádů pravil: „tady to zapíchneme“. Nebo tak nějak. Od té doby je malebná kotlina uprostřed Evropy naším krásným domovem a hora Říp jeho kultovní svatyní. Navíc, vzhledem k tomu, že náš praotec přišel do Čech coby dávný turista i se svou družinou, dá se s trochou nadsázky říci, že je i zakladatelem tradice organizované turistiky, na kterou po mnoha stech letech navázal Vojta Náprstek založením Klubu českých turistů. Tak to bylo, je a bude.
KOCHÁNÍ NA POSVÁTNÉ HOŘE ŘÍP? ALE JO
Pakliže ke kochání se krajinou potřebujete ticho a klid, tak s tím na Řípu moc nepočítejte. Snad jen, když počasí opravdu nepřeje, se vrchol hory trochu vylidní, ale to zase nic neuvidíte. Nicméně za pěkného počasí jsou právě vyhlídky (Mělnická, Roudnická a Pražská) lákavým důvodem k výstupu na Říp. Skýtají vskutku široký rozhled po Ústeckém a Středočeském kraji. Roudnická vyhlídka je z nich nejhezčí, protože poskytuje unikátní vizuální zážitek - přehlídku všech hlavních vrcholů Českého středohoří. Nejvhodnější dobou k výstupu na Říp je období babího léta, kdy se krajina začíná vybarvovat a bývají i dobré podmínky pro daleké výhledy.
KUDY NA TEN ŘÍP?
Pochopitelně po značených turistických cestách, které vedou k vrcholu ze čtyř směrů. Modrá od Roudnice, červená ze Ctiněvsi, modrá od Ledčic a Mnetěše a nakonec žlutá od Vražkova. Nejzajímavější trasou je prvně zmíněná začínající u zámku v Roudnici, kde je i turistické informační centrum (zde možno pořídit turistickou známku z Řípu). V Roudnici doporučuji navštívit věž Hlásku a také vyhlášenou Galerii moderního umění (přímo na modré trase). Krásný výhled na roudnický zámek s panoramatem Českého středohoří je z volně přístupné vnitroměstské Kratochvílovy rozhledny. Z města vás modrá trasa vyvede pěknou ořechovou alejí do obcí Vesce a Rovné, a pak už přímo vzhůru na vrchol. Zpáteční cestu z Řípu doporučuji zvolit po pěkné lesní stezce do Vražkova, odkud v letní sezóně vozí turisty zpět do Roudnice Podřipský motoráček. Ten jezdí od června do září.
CO NA ŘÍPU?
Při výstupu na Říp mne trochu zarazil improvizovaný způsob občerstvení u turistické chaty. Myslím, že památné místo tohoto významu by si rozhodně zasloužilo důstojnější zázemí pro návštěvníky. Nicméně díky v dnešní době alespoň za to, že je zde příležitost se občerstvit. Nejsem si zcela jist, zda je vhodné, aby vstup do památné rotundy na vrcholu byl zpoplatněn (60 Kč / 2022). Přece ještě nejsme tolik zbídačený národ, abychom neuměli klíčovou sakrální památku našich dějin nabídnout návštěvníkům jako prezent s možností dobrovolného příspěvku (jak tomu bývá v kulturním zahraničí). V rotundě svatých Jiřího a Vojtěcha můžete shlédnout naučný videoprogram. Prohlídka interiéru zabere jen chvilku.
ZÁKLADNÍ KÁMEN NÁRODNÍHO DIVADLA POCHÁZÍ Z ŘÍPU
Další zajímavostí hory Říp je místo, odkud pochází jeden z devatenácti základních kamenů pražského Národního divadla. Traduje se, že kámen z Řípu doprovodilo v roce 1868 do Prahy 300 jezdců a cesta byla lemována špalírem družiček s košíčky plnými květů :)
ŘÍP PRO ZNALCE PŘÍRODY
Po Řípu je záhodno pohybovat se po značených turistických cestách, a to nejen z důvodu bezpečnosti, ale i proto, že celá hora je přírodní památkou s výskytem chráněných rostlin a ohrožených druhů hmyzu. Překvapující je zjištění, že tento třetihorní vulkanický čedičový vrch byl od pradávna bezlesý. Umělé zalesnění původní stepní vegetace bylo provedeno až v devatenáctém století, čímž je vysvětlena častá otázka, jak se mohl ten praotec Čech odtud rozhlížet, když jsou všude stromy. Kolem hory i na vrchol je vedena naučná stezka Říp s informačními panely o místní o geologii, flóře a fauně.
POUTNÍ CESTA BLANÍK ŘÍP
U vrcholového rozcestníku si můžete všimnout směrovky odkazující na poutní cestu Blaník - Říp. To je též zajímavá turistická výzva. Tato 188,5 kilometrů dlouhá trasa vedená od roku 2019 po značkách KČT spojuje horu Říp s dalším mystickým cílem - horou Blaník u Vlašimi (na jižní hranici Středočeského kraje). Podobně, jako jiné poutní trasy, je i tato pojata jako příležitost k spirituální psychohygieně, sebeusebrání v přírodě a samozřejmě k poznání mnoha nových zajímavých památek a míst naší vlasti. V turistickém informačním centru v Louňovicích pod Blaníkem, si k tomu můžete opatřit poutnický deník a zaznamenávat si do něj zážitky z celkem sedmi etap směřujících k Řípu. Podrobné informace o této poutní cestě najdete na webu www.cestaceska.cz.
VÝZVA PRO NADUPANÉ CYKLOTURISTY
Známou záležitostí je, že se každoročně na Říp vypravuje mnoho pochodů a procesí pořádaných různými organizátory. Proslulé jsou i Podřipské slavnosti a jarmarky. Co se však mezi turisty ví méně, je to, že na konci září pořádá klub roudnických cyklistů akci s názvem „Výjezd na Říp“, jejímž cílem je vyjet co nejrychleji horu bez jediného dotyku nohou země. Pokud znáte krpál směřující k vrcholu, pak musíte uznat, že jde o solidní výkon. Zkusíte to také?
Fotografie k článku:
Foto: Martin Zíka
Hora Říp tyčící se nad Vražkovem. Díky toku, že vystupuje z úplné roviny mezi Dolnooharskou a Českou tabulí je tento kopeček dominantou v krajině. A abychom si to ujasnili, je v Ústeckém kraji :)
Foto: Martin Zíka
Výlet na Říp doporučuji začít v Roudnici nad Labem.
Foto: Martin Zíka
O Kratochvílově rozhledně se dočtete v jiném článku Turistického magazínu. Je z ní pěkný výhled na České středohoří.
Foto: Martin Zíka
Výlep na Říp patří k tomu nejzajímavějšímu, co destinace Dolní Poohří svým návštěvníkům nabízí.
Foto: Martin Zíka
Modrou stezku z Roudnice na Říp lemuje pěkná ovocná alej.
Foto: Martin Zíka
K Řípu se můžete přiblížit z Roudnice na kole po cyklotrase 3102 a dále po červené turistické značce lze po betonové cestě vyjet až na vrchol.
Foto: Martin Zíka
Stylová turistická chata na Řípu. Horská přirážka je tady řádná a popravdě moc neodpovídá úrovni zázemí.
Foto: Martin Zíka
Rotunda svatých Vojtěcha a Jiří na Řípu.
Foto: Martin Zíka
Po zaplacení vstupného do rotundy sv. Vojtěcha a sv. Jiří na Řípu vám pustí krátké vlastivědné video.
Foto: Martin Zíka
Při výstupu na Říp po hlavní cestě (červená turistická značka z obce Rovné) se nabízí tento pohled z Mělnické vyhlídky.
Foto: Martin Zíka
Nejhezčí výhled z Řípu je z Roudnické vyhlídky (severním směrem). To proto, že horizont zdobí vrcholy Českého středohoří.
Foto: Martin Zíka
Pražská vyhlídka z hory Říp je vizuálně trochu nudná, ale zato se můžete podívat, kudy putoval základní kámen pro Národní divadlo.
Foto: Martin Zíka
Žlutá turistická stezka z Řípu má zajímavý horský charakter a skýtá moc pěkný rozhled.
Foto: Martin Zíka
Podřipský motoráček (trať Roudnice Libochovice) vozí turisty k Řípu od dubna do října pouze o víkendech.
Dostupnost po značených trasách:
Alternativní trasou k Řípu z Roudnice je červená značka přes Krabčice (6 km), která pak z vrcholu pokračuje do Ctiněvsi a Mlčechvostů.
Modrá turistická trasa vede k Řípu od Roudnice (5 km) nebo z Mětěše (3 km).
Žlutá trasa spojuje Říp se zastávkou Podřipského motoráčku ve Vražkově (cca 3,5 km).
Přírodovědné zajímavosti na Řípu mapuje skromná naučná stezka.
Na kole se lze k Řípu přiblížit po cyklotrase 3102 (po betonové cestě je možné vyjet až na vrchol).
Poutní cesta Blaník - Říp spojuje obě české památné hory (celkem 188,5 km). Chodí se od jihu k severu.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
KAM VÁS DOVEZE PODŘIPSKÝ MOTORÁČEK ?SOKOLSKÝ VÝSTUP NA ŘÍP
KRATOCHVÍLOVA ROZHLEDNA
PORTA BOHEMICA - BRÁNA ČECH
MAGICKY PŘITAŽLIVÝ HRAD HAZMBURK
JAK NA BUDYNI VYRÁBĚLI ZLATO
MILEŠOVKA - NEJVYŠŠÍ HORA ČESKÉHO STŘEDOHOŘÍ
NA TURISTICKÉ TRASY PO ŽELEZNICI
KLUB ČESKÝCH TURISTŮ V LITOMĚŘICÍCH
DOVOLENÁ V ÚSTECKÉM KRAJI PŘÍJEMNĚ PŘEKVAPÍ
Z PRAHY DO PODMOKEL
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 24.02.2023
Také mám splněno. A to s pocitem, že Říp není posvátný jen pro Čechy. Za tu chvilku nahoře jsem zaslechla němčinu, angličtinu, ruštinu (nebo možná asi ukrajinštinu) a také nějaké exotické šikmooké žvatlání, které tedy vůbec neumím zařadit. Ája z venkova
Komentováno: 16.03.2023
Hurá je jaro! U nás ve Štětí začneme výletní sezónu právě výstupem na Říp, ale si počkáme, až začne jezdit ten Podřipský motoráček ;)
Komentováno: 01.06.2023
Tiché rozjímání na vyhlídkách z Řípu je možné snad jen v zimě. Jinak je to průtokový ohřívač turistů! R.
Komentováno: 05.12.2023
Tak jsem vám na Řípu narazil na pípu! Zakročil jsem proti žízni, která mě na Řípu trýzní! Provětral jsem peněženku, ale rád, že jsem venku :) Lojzík s rodinkou
Komentováno: 29.07.2024
Letos jsme si výlet na Říp naplánovali do programu letních prázdnin. Protože jsme vyrazili o víkendu, trochu jsme se proplétali davem. To je k nevíře, kolik cizinců má zájem vystoupit na posvátnou horu Čechů. Tak příště raději na Sněžku :) :) :) Pražáci - vandráci