Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Litoměřicko

Autor článku:

Jana Wünschová

Jana Wünschová

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 05.5.2019

AKTUALIZACE: 5.5.2019

Klub českých turistů

Rubrika: Odbor KČT /

Region: Litoměřicko • Destinace: České středohoří

KLUB ČESKÝCH TURISTŮ V LITOMĚŘICÍCH

Každým rokem pořádáme kolem stovky akcí!

První zprávu o českém turistickém dění v Litoměřicích publikoval časopis Turista v roce 1921. Již o rok později na první tzv. valné hromadě bylo zaregistrováno 126 členů. Podle dochovaných dokumentů měl ale Klub československých turistů předchůdce - Spolek pro České středohoří, jenž byl založen již 11. 1. 1887.

Turiské z Litoměřic na výletě

Foto: Jana Wünschová

KČT odbor Litoměřice každým rokem pořádá pro své členy i širokou veřejnost kolem stovky akcí. Jedná se o pěší výlety, cykloturistiku i autobusové expedice.

Zajímavostí je, že zmíněný spolek údajně zavedl dnešní systém turistického značení, který se dnes používá nejen v České republice, ale též v několika zemích ve světě (například v Gruzii). Litoměřičtí turisté se také zasloužili o vybudování první vyhlídky a později i rozhledny na Varhošti. Po přerušení činnosti klubu ve válečných letech došlo k jejímu obnovení dne 24. 4. 1952 pod hlavičkou Sokol čs. Mrazírny Litoměřice. Bohaté turistické aktivity pak pokračovaly nepřetržitě, i když vzhledem k politickým a společenským poměrům se měnilo uspořádání i názvy spolku.

LITOMĚŘICKÁ PADESÁTKA ZNOVU OŽÍVÁ

Významný pro litoměřickou turistiku byl rok 1966 - poprvé byl uskutečněn dnes již tradiční Novoroční výstup na Radobýl, jehož 55. ročník připadá na rok 2020. V roce 1966 se poprvé realizoval pochod okolím Litoměřic - „Litoměřická padesátka“. V roce 2005 se uskutečnil jeho poslední čtyřicátý ročník. Po víceletém přerušení tento pochod v pozměněné podobě letos obnovujeme u příležitosti oslav 800 let města Litoměřice a nadále ho chceme pořádat každoročně, čímž obnovujeme přerušenou tradici.

KAŽDOROČNĚ POŘÁDÁME KOLEM STOVKY AKCÍ

Činnost litoměřických turistů se od roku 1989 děje opět pod hlavičkou KČT (Klub českých turistů), což je největší centrálně vedená turistická organizace v České republice. Náš odbor pořádá akce vyhovující zájmům a schopnostem našich členů. Organizujeme kratší vycházky pro méně zdatné, delší výlety pro schopnější, máme též oddíl cykloturistů. Pořádáme vícedenní pobytové a poznávací výlety. Každoročně uskuteční tým školených vedoucích našeho odboru kolem stovky akcí, které jsou publikovány v našem kalendáři a na webu (viz odkaz níže).

INFORMACE O KLUBU NA VE VÝVĚSKÁCH NA WEBU I V TISKU

Devítičlenný výbor KČT Litoměřice se schází pravidelně každý měsíc, jednou za rok pořádáme výroční členskou schůzi s vyhodnocením celoroční činnosti. V centru města máme vývěsní skříňku (ulice Okružní a 5. května), kde informujeme o hlavních akcích a událostech oddílu. Pravidelně se prezentujeme zprávami o naší činnosti v Deníku Litoměřicka a od roku 2019 také v novém Turistickém magazínu.

JSME PARTNEREM MĚSTA LITOMĚŘICE

Klub českých turistů v Litoměřicích aktivně spolupracuje s městem a Destinační agenturou České středohoří. Jeho členové se podílejí se na akci Zdravé město a v součinnosti s městem pořádají jednou měsíčně nenáročné poznávací výlety pro seniory a občany města (projekt „Turistikou k aktivnímu stáří“).

MÁTE RÁDI TURISTIKU? PŘIDEJTE SE K NÁM

Jsme dlouhodobě nejpočetnějším odborem KČT v Ústeckém kraji, v současné době máme registrovaných 250 členů. Další informace o KČT odboru Litoměřice najdete pod odkazem níže, kde jsou uvedeny též kontakty pro zájemce o členství.

Zdroj: Jana Wünschová, předsedkyně KČT Litoměřice

Fotografie k článku:

Turiské z Litoměřic na výletě Novoroční výstup na Radobýl KČT Litoměřice na autobusovém zájezdu KČT Litoměřice na Jarním putování kolem Lovoše Litoměřice
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: