AKTUALIZACE: 25.6.2024
Publikováno: 15.7.2019
Rubrika: Hrad - zřícenina
Region: Teplicko • Destinace: Krušné hory
HRAD OSEK NEBOLI RÝZMBURK
Vlčí důl v Krušných horách skrývá jednu z největších zřícenin v Čechách
Jen málo středověkých panských sídel se může pyšnit tím, že nikdy nebyla dobyta nepřáteli. Hrad Rýzmburk nazývaný též Osek patřil svého času mezi největší a nejlépe opevněné hrady v Čechách a proto byl přezdíván též „Obří hrad“. Byl vybudován na strmém skalnatém ostrohu tak šikovně, že případní útočníci raději upustili od svých úmyslů, než aby si na něm vylámali zuby. Ale protože jeho mohutné zdi dnes už nejsou zdaleka tak nezdolné a pevné jako dříve, stal se Rýzmburk oblíbeným cílem novodobých
Foto: Martin Zíka
Rozvaliny hradu Rýzmburk dodnes okouzlí svou mohutností i promyšleným strategickým řešením. Určitě stojí za to se sem za pěkného počasí vydat.
První zmínka o hradu pochází z roku 1250. Byl zbudován k ochraně důležité kupecké cesty vedoucí z Čech do Saska. Páni z Rýzmburka patřili svého času mezi uznávané šlechtické rody a působili ve významných funkcích na královském dvoře. Velkou měrou se podíleli na vývoji středověkých severozápadních Čech. V Oseku například založili cisterciácký klášter. Po roce 1398 prodali páni z Rýzmburka svůj hrad míšeňskému markraběti a již se na něj nevrátili. Poté hrad ještě několikrát změnil majitele, až byl po roce 1538 opuštěn a začal chátrat.
Z PEVNOSTI SE HRAD STAL VÝLETNÍM CÍLEM
Z hlediska středověkého vojenství byl hrad Rýzmburk postaven jako kvalitní pevnost. V jejím jádru stály obytné věže s kaplí chráněné silnými hradbami se střeleckými věžičkami krytými masivní útočištnou věží. Ta byla v době romantismu (tzn. ve druhé polovině devatenáctého století) upravena jako rozhledna pro návštěvníky. Oblíbeným cílem turistů a výletníků je hrad (nyní v majetku města Osek) i v dnešní době. Rýzmburk (známý též jako hrad Osek) je volně přístupný, ovšem na vlastní nebezpečí. Hradní zdivo je na mnoha místech silně narušeno, hrozí pád kamenů a proto je při pohybu v hradním areálu nutné dbát zvýšené opatrnosti.
Z OSEKA NA OSSEGG
K hradu Rýzmburk se dostanete nejlépe od stanice Moldavské horské želenice Osek město. Od nádraží je to kousek po žluté turistické značce k rozcestníku s červenou trasou, která vás dovede kolem památníku katastrofy na dole Nelson až k hradu Rýzmburk. Přestože na hradě není průvodcovská služba, dozvíte se o něm mnoho z informačních panelů, které jsou šikovně umístěny na silničce pod hradem. Pokud se budete vracet zpátky stejnou cestou, doporučuji opět po červené dojít až k cisterciáckému klášteru v Oseku, což je zajímavá architektonická památka a v tamní hospůdce můžete ochutnat dobré místní pivo Ossegg.
KAM OD HRADU RÝZMBURK DÁLE?
Rýzmburk se nachází na cyklotrase č. 231, což vybízí k výletu na kole. Nechte se vyvézt Moldavskou dráhou do stanice Mikulov - Nové Město a pak se vydejte po vlastní ose přes Nové Město trasou č. 23 na Vrch Tří pánů a dál po červené turistické trase na Vysokou Mýť, kde se napojíte na silničku (cyklotrasa č. 231) vedoucí stále z kopce až ke hradu a dále do města Osek. Kolem hradu vede také naučná stezka „Přírodou a dějinami Oseka“. Máte-li rádi výhledy do širokého kraje, můžete si vejšlap na hrad Rýzmburk prodloužit buď po červené turistické značce na vyhlídku Stropník nebo po modré přes Dlouhou Louku (tamtéž výletní restaurace a zastávka autobusu) na rozhlednu Vlčí hora v Krušných horách.
Dostupnost po značených trasách:
K hradu Rýzmburk vede červená trasa z náměstí v Oseku (cca 3 km) dále pokračující na Dušanovu vyhlídku a do obce Dlouhá Louka (rozhledna Vlčí hora).
Přes hrad Rýzmburk vede modrá trasa z Duchcova kolem památníku tragedie na dole Nelson III. Končí v obci Dlouhá Louka.
Kolem hradu Rýzmburk vede cyklotrasa č. 231 (62 km) z Měrunic v Českém středohoří do Žebráckého rohu u Moldavy v Krušných horách.
Přes Rýzmburk vede okružní naučná stezka „Přírodou a dějinami Oseka“ (9 km), na které jsou instalovány panely informující o hradu. U stezky též staré štoly a přírodní památka Salesiova výšina.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
HRAD HASIŠTEJN V KRUŠNÝCH HORÁCHMOLDAVSKÁ DRÁHA
VYHLÍDKA STROPNÍK
PAMÁTNÍK NELSONSKÉ KATASTROFY
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 30.09.2019
Díky Turistickému magazínu jsme se dozvěděli, že Rýzmburk vůbec existuje. Je s podivem, že tak pěkná a velká zřícenina je tak málo známá. Díky za tip. Jíťa