AKTUALIZACE: 5.7.2024
Publikováno: 16.6.2022
Rubrika: Metodika /
Region: Šluknovsko • Destinace: Lužické hory
JAKOU CENU MÁ TURISTICKÁ ZNAČKA?
Ve Varnsdorfu spolupracuje Klub českých turistů na strategii rozvoje cestovního ruchu
Jak roste zájem veřejnosti o cestování a turistiku, snaží se i české regiony a města využít tento trend ve svůj prospěch. Mohl by být vítanou vzpruhou pro lokální ekonomiku. Problém je v tom, že nemáme dostatek praktických zkušeností. Otázka zní: „Jak na to?“. Právě z toho důvodu se město Varnsdorf rozhodlo zadat ke zpracování novou strategii rozvoje cestovního ruchu, která se stane metodickým nástrojem pro všechny, kdo se budou chtít v této oblasti realizovat.
Foto: Martin Zíka
Podíváme-li se na město Varnsdorf například z vyhlídky Hrádek, hned nás napadne, že toto zelené město pod atraktivními kulisami Lužických hor by mělo být střediskem turistiky a služeb zaměřených na cestovní ruch.
Jedním z partnerů strategie, jejímž zpracováním byla pověřena rozvojová organizace MAS Šluknovsko, je i Klub českých turistů. Jeho role spočívá v tvorbě a údržbě systému značených turistických cest. Varnsdorf a jeho okolí má velké rezervy pro tvorbu nových turistických tras a cyklostezek. Podíváme-li se například na síť značených turistických tras v blízkých Žitavských horách, zjistíme, že skýtá turistickým návštěvníkům mnohonásobně více možností, než je tomu na Varnsdorfsku. Totéž je možné říci o úrovni služeb.
Ale to je jen zlomek toho, co lze v oblasti turistiky a cestovního ruchu ve Varnsdorfu zlepšovat. Chybí tu vnitroměstská turistická navigace, propojující památky, zajímavosti a služby. Turisté přijíždějící po cyklostezce z Německa zjišťují, že tato na hraničním přechodu končí! To je důsledek toho, že rozvoj cestovního ruchu je u našich německých sousedů veden systematicky a metodicky, zatímco u nás se vyvíjí spíše živelně. Ale i to by mohla změnit nová strategie rozvoje turistiky a cestovního ruchu města Varnsdorfu. Pro toto město s potenciálem centra turistických služeb mezi Lužickými a Žitavskými horami, Českým Švýcarskem, Horní Lužicí a Českým Nizozemím to může být slibná příležitost.
Turistika k Varnsdorfu patří i z historického pohledu. Zdejší horský spolek, jehož následovníkem je současný odbor KČT Varnsdorf, byl iniciátorem výstavby dodnes fungující Varnsdorfské chaty v Alpách, stál u založení dálkové turistické trasy „Hřebenovka“ a aktivně spolupracoval na výstavbě vyhlídkové restaurace na Hrádku i na Špičáku. I zde se nabízejí lákavé možnosti, jak navázat na přerušenou tradici. Hrádek letos prochází poslední etapou rekonstrukce, aby mohl již od příštího roku plně sloužit veřejnosti. Na Špičáku zatím čekají na svůj čas ruiny po dávno vyhořelé restauraci, ale už také existují plány na výstavbu rozhledny nebo alespoň vyhlídkové plošiny.
Ze strategie vyplynou také návrhy na zlepšení turistických tras ve Varnsdorfu a jeho blízkém okolí. Tohoto úkolu se ujmou značkaři Klubu českých turistů, protože jsou to zkušení profesionálové. Podle strategie by trasy měly zohlednit i přístup k volnočasovému vyžití turistických návštěvníků, k památkám a důležitým službám. A to značkaři KČT umějí. Vždyť jen v rámci Ústeckého kraje pečují o více než 3000 kilometrů značených turistických tras, které jsou základním „stavebním“ kamenem rozvoje cestovního ruchu i šetrné turistiky. Význam jejich práce uznává i vedení kraje. Klub českých turistů již několik let patří do grantového programu „Rodinné stříbro Ústeckého kraje“.
Pokud si tedy zodpovíme otázku nastolenou v titulku tohoto článku, tak zjistíme, že dobře vedená turistická značka má pro cestovní ruch cenu opravdu významnou. A to v tom, že přivádí zákazníky ke službám... pokud tyto všem existují a fungují tak, jak by měly.
Dostupnost po značených trasách:
Varnsdorfem prochází dálková evropská trasa E10, která bohužel míjí turistické informační centrum.
Modrá trasa spojuje centrum Varnsdorfu s rekreačním městečkem Grossschönau (Lužické hory) a na druhou stranu s Krásnou Lípou (České Švýcarsko).
Žlutá vyhlídková trasa vás dovede na Špičák i na Hrádek.
Zatím jediná naučná stezka ve Varnsdorfu se jmenuje „Fascinující příběh medu“. Najdete ji pod Špičákem.
Varnsdorf má tři celkem zajímavé cyklistické okruhy. Bohužel jsou v terénu špatně značené a na mapových portálech chybějí, takže jsou pro turistické návštěvníky zatím nepoužitelné.
Varnsdorfem prochází cyklotrasa 3015, její vedení je však zcela tristní. Míjí centrum města, křižuje frekventované silnice, takže o její bezpečnosti lze vážně pochybovat.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
ÚCHVATNÉ VÝHLEDY Z HORY LUŽHRÁDEK VE VARNSDORFU SLAVÍ 120 LET
JONSDORFSKÉ SKALNÍ MĚSTO
ORGANIZOVANÁ TURISTIKA V ÚSTECKÉM KRAJI
VĚTRNÝ MLÝN VE SVĚTLÍKU U HORNÍHO PODLUŽÍ
PRAMENY KŘINICE - TŘI STUDÁNKY
LEADER TURISTIKY V DESTINACI ČESKÉ ŠVÝCARSKO
ROZHLEDNA JEDLOVÁ V LUŽICKÝCH HORÁCH
STEZKOU TOLŠTEJNSKÉHO PANSTVÍ
KŘÍŽOVÁ HORA V JIŘETÍNĚ POD JEDLOVOU
VARNSDORFSKÝ ŠPIČÁK OPĚT ČEKÁ NA ROZHLEDNU
TURISTICKÝ MOST NA STOŽECKÉM SEDLE ZAČÍNÁ SLOUŽIT TURISTŮM
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 16.06.2022
Varnsdorf už měl takových strategií několik. Ale že by z toho něco bylo, to jsem si nevšimla :(
Komentováno: 16.06.2022
Vždy samozřejmě záleží na finančních možnostech a na přístupu vedení města. A také pochopitelně na zájmu místních obyvatel. MZ