Publikováno: 16.3.2025

Rubrika: Hrad - zřícenina
Region: Ústecký kraj • Destinace: mimo destinaci
PAMÁTKY ÚSTECKÉHO KRAJE
Na svých cestách za poznáním čerpejme ze studnice historie.
Jistě není třeba pochybovat o tom, že historické památky patří mezi nejsilnější turistická lákadla. Mají zvláštní přitažlivost, která nás spojuje s minulostí, s tradicemi a s našimi dávnými předky. A také s krásou, kterou lidé v minulosti uměli ztvárnit mnohem lépe a upřímněji, než to umíme my dnes. Možná právě hledání krásy, toho nedostatkového koření současné doby, je to, co nás k památkám přivádí.

Foto: Martin Zíka
Až do roku 1989 sloužil zámek Děčín jako kasárna ruské posádky. Ta jej opustila v zuboženém stavu. Dnes je tento obrovský historický objekt opraven a je důstojnou dominantou na řece Labi, které výrazně napomáhá rozvoji cestovního ruchu. V květnu se areál zámku stává dějištěm městských slavností a historického trhu.
Obecně lidé za kulturní památky považují hlavně hrady a zámky. Ale považte, že na celém území Ústeckého kraje můžeme prozkoumat takřka šest tisíc pamětihodností, z toho více než tři a půl tisíce nemovitých. Poznat všechny přímo v terénu, to by byl program na mnoho let. Naštěstí se s nimi můžeme setkat, byť jen virtuálně, na portálu Národního památkového ústavu, kde se mimo jiné uvádí, že v Ústeckém kraji máme:
19 národních kulturních památek,
1 archeologickou památkovou rezervaci,
5 městských památkových rezervací,
3 vesnické památkové rezervace,
4 krajinné památkové zóny,
17 městských památkových zón
13 vesnických památkových zón.
LIDOVÁ ARCHITEKTURA ČESKÉHO NIZOZEMÍ, KRUŠNÝCH HOR, ČESKÉHO STŘEDOHOŘÍ…
Ústecký kraj má celkem 6 významných turistických destinací. Každá z nich má jedinečný charakter, což je dáno nejen různým krajinným rázem, ale i lidovou architekturou. Ta zrcadlí tradice a přírodních zdroje využívané našimi předky k výstavbě svých sídel. Z dochované původní venkovské zástavby můžeme obdivovat zejména podstávkové domy v Českém nizozemí (tzn. Šluknovský výběžek) a hrázděné stavby středohoří. Mezi chráněné památky vytvořené místními lidmi patří i mnoho objektů souvisejících s rozvojem průmyslu, zejména textilního.
HRADŮ JAKO HUB PO DEŠTI
Výraznou skupinu historických památek představuje výjimečně hustá síť vrchnostenských sídel, zejména hradů, které se ale většinou zachovaly v podobě zřícenin. Najdeme je na místech, kde příroda připravila vhodné podmínky zajišťující dobrou obranu, jako jsou čedičové hory Českého středohoří (kudy prochází Zlatá stezka zemí hradů) nebo skryté ostrohy na úbočí Krušných hor. Mnohé z těchto hradů jsou bohužel v neblahém stavu, ponechány svému osudu, takže musely být pro veřejnost uzavřeny, což je případ Kyšperku v Krušných horách.
Jiné hrady jsou v péči nadšených dobrovolníků, kteří se snaží postupně zlepšovat jejich stav. To jsou například Kalich a Sukoslav v Českém středohoří nebo Helfenburk na Kokořínsku. A pak tu máme středověké památky, které jsou velkým lákadlem pro návštěvníky, protože jsou díky veřejnému zájmu dobře udržované a na příhodném místě. To je případ Střekova nebo Hasištějna. Jistě není náhodou, že strážce Dolního Poohří - hrad Hazmburk, je nejnavštěvovanější kulturní památkou Ústeckého kraje.
SAKRÁLNÍ TURISTIKA SE ROZVÍJÍ POMALU
Významný je také soubor církevních (neboli sakrálních) památek Ústeckého kraje. Zdaleka nejde jen o krásné chrámy a kostely, ale také o podivuhodné křížové cesty a monumentální sochařská díla. A i v tomto případě se setkáváme s ukázkami pestré lidové tvořivosti v podobě kapliček a křížků u cest nebo drobných architektonických artefaktů ve městech a obcích. Vznikají dokonce speciální turistické stezky zaměřené na poznávání církevních památek jako mezinárodní trasa Via Sacra nebo Mariánská poutní stezka Českým nizozemím. Bohužel, snahy o zpřístupnění mnoha nádherných církevních památek narážejí na nezájem a rigidní přístup majitelů těchto objektů.
MĚSTSKÉ A VESNICKÉ PAMÁTKOVÉ ZÓNY
Ústecký kraj se může navzdory své neblahé industriální pověsti pochlubit sítí historických měst a obcí. Velká škoda, že jsme kvůli těžbě uhlí ztratili starý Most, který byl svého času považován za jedno z nejkrásnějších historických měst v Čechách. Ale i přesto nám zůstalo zachováno fascinující kulturní dědictví dnes chráněné prostřednictvím městských a vesnických památkových zón, jako jsou například Česká Kamenice, Úštěk, Jiřetín pod Jedlovou či Zubrnice, kde se dokonce daří udržovat v provozu unikátní technickou památku – Zubrnickou museální železnici.
Z celkem 106 zpřístupněných objektů máme v Ústeckém kraji jedenáct významných památek ve správě Národního památkového ústavu. Jsou to státní hrad Házmburk, státní zámky Benešov nad Ploučnicí, Duchcov, Jezeří, Krásný Dvůr, Libochovice, Ploskovice, Stekník a Velké Březno. Z církevních památek to jsou kostely Nanebevzetí Panny Marie v Mostě a kostel sv. Floriána v Krásném Březně.
Pokud vás provozování památkové turistiky po našem krásném kraji baví a zajímá, pak jistě oceníte jednu velmi užitečnou pomůcku - databázi všech chráněných kulturních památek na www.pamatkovykatalog.cz
Související články:
VÝLET LIBOCHOVICE - MŠENÉ LÁZNĚKAMENICKÝ HRAD
HRAD ŠUMBURK
BRATRSKÉ OLTÁŘE
NAD OHŘÍ BDÍ HRAD EGERBERG
SKALNÍ HRAD ŠAUNŠTEJN
Z BÍLINY NA HRAD KOSTOMLATY
HRAD KRÁSNÝ BUK
ZÁMEK PÁTEK VZPOMÍNÁ NA EMILA HOLUBA
VÝLET NA HRAD OSTRÝ
DOLSKÝ MLÝN V ČESKÉM ŠVÝCARSKU
TROJBOKÁ KAPLE U MIKULÁŠOVIC
ZÁMEK STEKNÍK NA ŽATECKU SE DOSTAL NA SEZNAM UNESCO
LESNÍ KAPLE SVATÉHO JÁCHYMA
HRAD FALKENŠTEJN V ČESKÉM ŠVÝCARSKU
MAGICKY PŘITAŽLIVÝ HRAD HAZMBURK
KŘÍŽOVÁ CESTA V RUMBURKU
VÝLET NA HRAD TOLŠTEJN
HRAD OSEK NEBOLI RÝZMBURK
SKALKA U VLASTISLAVI
NAUČNÁ STEZKA PEVNOST TEREZÍN
POUTNÍ MÍSTO FILIPOV V ČESKÉM NIZOZEMÍ
PANENSKÝ TÝNEC MAGNETIZUJE TURISTY
ANENSKÝ VRCH U LOBENDAVY NEBOLI ANNABERG
PUSTÝ ZÁMEK - FREDEVALD
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: