O ČEM PÍŠE:
TROJBOKÁ KAPLE
Kaple Nejsvětější Trojice u Mikulášovic |
Trojboká sakrální stavba |
Něm. název „Fünf Linden Kappelle |
Dokončena r. 1742 (H. J. Wähner) |
Materiál: pískovec |
Interiér pustý |
Místo setkání věřících na svátek Nejsvětější Trojice |
Výchozí místo: Mikulášovice, Brtníky |
Destinace: České Švýcarsko / České nizozemí |
TROJBOKÁ KAPLE
Kaple Nejsvětější Trojice u Mikulášovic • Trojboká sakrální stavba • Něm. název „Fünf Linden Kappelle • Dokončena r. 1742 (H. J. Wähner) • Materiál: pískovec • Interiér pustý • Místo setkání věřících na svátek Nejsvětější Trojice • Výchozí místo: Mikulášovice, Brtníky • Destinace: České Švýcarsko / České nizozemí
AKTUALIZACE: 11.7.2024
Publikováno: 07.4.2020
Rubrika: Sakrální památka
Region: Šluknovsko • Destinace: České nizozemí
TROJBOKÁ KAPLE U MIKULÁŠOVIC
Okolí kaple Nejsvětější Trojice se každé jaro sluníčkově rozzáří
Mezi nejzajímavější sakrální památky Českého nizozemí (což je historický termín pro Šluknovsko) patří elegantní kaple Nejsvětější Trojice stojící osamoceně u silnice vedoucí z Mikulášovic do Brtníků. Její neobvyklý trojúhelníkový půdorys má symbolizovat trojjediného Boha, tedy svatou trojici Otce, Syna a Ducha svatého. Kdysi se k tomuto místu konávaly poutě věřících. Ty byly v současné době nahrazeny procesími turistů.
Foto: Martin Zíka
Jakmile na jaře rozkvetou pampelišky, vyrážím na trasu z Brtníků do Mikulášovic kolem Kaple nejsvětější Trojice.
Trojboká kaple, jak se této stavbě nejčastěji říká, je mezi podobnými stavbami v regionu výjimečná nejen architektonickým řešením, ale i nezvyklou mohutností. Po poválečném odsunu místního obyvatelstva zůstávala dlouho opomíjena a chátrala. Nyní se však stala zajímavou turistickou atrakcí a ceněnou památkou, a to i díky tomu, že se nachází přímo na trase Mariánské modré poutní cesty obcházející celý Šluknovský výběžek. Zároveň toto místo vyznačuje hranici mezi Českosaským Švýcarskem a Českým Nizozemím, tedy mezi turisticky významnými destinacemi. Nejvhodnější doba k návštěvě kaple Nejsvětější Trojice u Mikulášovic je brzy z jara, kdy ji obklopuje zářivě žlutý koberec kvetoucích pampelišek.
TROJBOKOU KAPLI POSTAVILI V POLOVINĚ OSMNÁCTÉHO STOLETÍ
Trojboká kaple je postavena z pískovcových kvádrů pocházejících z oblasti Labských pískovců. Mezi lety 1736 a 1742 ji na místě původní dřevěné kaple zbudovali místní stavitelé z Lipové a Mikulášovic. Ve vnitřních prostorách kdysi stály tři výklenkové oltáře, z nichž jeden byl věnován památce svaté Panny Marie (tzv. Mariánský kult byl v předválečné historii v Českém nizozemí silný). Na svátek Nejsvětější Trojice, tedy v první neděli o letnicích, se zde k poutní bohoslužbě scházela procesí z okolních farností.
ANI SVATÁ TROJICE NEOCHRÁNÍ PŘED VANDALY
Interiér kaple Nejsvětější Trojice u Mikulášovic bohužel zatím stále připomíná období poválečné devastace, což ukazuje jeden z publikovaných snímků. V době svátků se ve výklencích objevuje květinová výzdoba spolu s drobnými náboženskými artefakty připomínajícími původní význam stavby. Město Mikulášovice zajistilo opravu střechy, ale i tak se kaple díky svému nechráněnému umístění stává častým cílem řádění vandalů (utrhané hromosvody, apod.), což brzdí a zpochybňuje snahy o její celkové obnovení.
VÝLET KOLEM KAPLE K ROZHLEDNÁM
Pěkný výlet kolem trojboké kaple doporučuji podniknout nejlépe kolem konce dubna, a to z obce Brtníky (kde stojí za prohlédnutí jedna z obnovených křížových cest). Vydáte se nejprve po červené turistické trase k rozcestí u Zeleného kříže a odtud se napojíte na modrou trasu, která vás lesními cestami dovede ke kapli a dále pastvinami s krásnými výhledy na oblast Českého Švýcarska až k Hančově vrchu. Zde můžete odbočit k rozhledně Weifberg nebo pokračovat dál do Tomášova a k rozhledně Tanečnice. Konečným cílem vydatné túry pak může být dolní nádraží v Mikulášovicích, v jehož blízkosti vzniká zajímavé Centrum asijské kultury.
Dostupnost po značených trasách:
Modrá turistická trasa vedoucí přímo kolem kaple je současně Mariánskou poutní cestou Českým Nizozemím.
Přímo kolem Trojboké kaple prochází cyklotrasa č. 3014.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
TURISTÉ OBJEVUJÍ ČESKÉ NIZOZEMÍSAKRÁLNÍ TURISTIKA V ÚSTECKÉM KRAJI
POUTNÍ MÍSTO VILÉMOV
KŘÍŽOVÁ CESTA NAD OBCÍ BRTNÍKY
POUTNÍ KAPLE NAROZENÍ PANNY MARIE V ČESKÉ KAMENICI
40 LET NOVOROČNÍCH VÝSTUPŮ NA VLČÍ HORU
ASIJSKÁ POZNÁVACÍ STEZKA Z DOLNÍCH MIKULÁŠOVIC
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 08.04.2020
No, vzhledem k těm hromadám dřeva všude kolem kaple to letos asi žádná hitparáda nebude. Minimálně žádná potěcha pro oko.. Veronika S.
Komentováno: 11.04.2020
Na některých mapách se ten prostor u kaple nazývá "Upěti lip". Na jiných mapách (Císařské otisky), je jako "U pěti lip", pojmenované místo trochu výš, až nad odbočkou do Starého Hraběcího. Nemáte někdo zdroj, který by to vyjasnil? Aleš
Komentováno: 11.04.2020
U pěti lip je blíž k Mikulášovicím. Po pravé straně, v podstatě "nad" kravínem. Verronika S.