AKTUALIZACE: 3.8.2024
Publikováno: 12.11.2023
Rubrika: Hrad - zřícenina
Region: Lovosicko • Destinace: České středohoří
VÝLET NA HRAD OSTRÝ
Nejkrásnější pohled na Milešovku je ze zříceniny středověkého hradu.
V Ústeckém kraji se nacházejí dvě zříceniny hradů stejného jména - Ostrý. Jedna stojí nad řekou Ploučnicí u Františkova na Děčínsku, ta druhá je na 533 m n. m. vysoké čedičové hůrce v centrální části Českého středohoří přímo pod Milešovkou. A na tu se nyní vydáme, protože kromě toho, že hrádek Ostrý je zajímavou historickou památkou, je i vynikajícím výhledovým bodem.
Foto: Martin Zíka
Těžko říci, zda současný vstup do hradu Ostrý byl i původní bránou.
Jistě není náhoda, že právě hrad Ostrý u Milešova zařadil Klub českých turistů na seznam nejkrásnějších vyhlídek Ústeckého kraje. Z něho je totiž skvělý výhled nejen na Milešovku (nejvyšší horu Českého středohoří), ale také na mnoho dalších vrcholů (Lovoš, Kletečnou, Lipskou horu, Boreč, Říp...) a jiné okolní hrady (Košťálov, Hazmburk, Oltářík). Za dobré viditelnosti je pozorovatelná velká část Dolního Poohří, Polabí, Verneřické vrchoviny i hřeben Krušných hor. Tedy dost na to, aby se sem zvídavý turista měl chuť vypravit.
Nejen samotný hrad Ostrý, ale i některé turistické trasy k němu jsou velmi pěkné. Když pominu modrou trasu z Lovosic, která vede z poloviny po silnici a tudíž za doporučení rozhodně nestojí, musím zmínit nejméně tři trasy, které patří k těm nejhezčím v celém středohoří.
NA HRAD OSTRÝ PŘES LOVOŠ
První trasa začíná u železniční zastávky Malé Žernoseky. Žlutá turistická trasa vede nejprve Oparenským údolím a následně stoupá pod vrchol Kubičky, odkud je to necelý kilometr k vyhlídce na Lovoši. Tuto odbočku není radno vynechat nejen kvůli výhledům, ale hlavně proto, že tam funguje turistická chata s občerstvením. Z Lovoše pak doporučuji pokračovat po žluté trase kolem Bílinky do osady Struženka, kde se přechází na pěknou modrou trasu přes vísku Březno k hradu Ostrý.
NA HRAD OSTRÝ PŘES KOŠŤÁLOV
Z Litoměřic horního nádraží či Lovosic jezdí příjemná turistická lokálka zvaná Švestková dráha směrem na Most. Po výstupu v Třebenicích se vydejte po červené turistické trase na hrádek Košťálov, což je také excelentní vyhlídkové místo. Od rozcestí pod Košťálovem pokračujte po žluté ke vsi Boreč. Zde doporučuji odbočit ke stejnojmennému vrchu, jenž proslul svou geologickou zajímavostí. Více prozradí zastavení na naučné stezce, která přes horu Boreč vede. Naučná stezka vás opět dovede na žlutou trasu v obci Režný újezd, odkud je to malý kousek k modré trase na hrad Ostrý.
NA HRAD OSTRÝ PŘES MILEŠOVKU
Po trati z Teplic do Lovosic pendluje lokálka umožňující několik pěkných výchozích tras k Milešovce (mezi Radejčínem a Lovosicemi funguje už mnoho let náhradní autobusová doprava, protože není vůle opravit trať po sesuvu v lomu pod Kubačkou). Z vlaku můžete vystoupit na zastávce Žalany (pozor, nikoli na stanici), v Bořislavi nebo v obci Žim. Ze všech tří míst vedou turistické trasy k Milešovce. Doporučil bych trasu z Bořislavi přes Bílku. Z vrcholu Milešovky pak vede červená sestupovka do Milešova, která pak pokračuje jako Zlatá stezka zemí hradů k rozcestí Kocourov. Z něho je to po modré značce na hrad Ostrý už necelý kilometr.
HRAD OSTRÝ BYL KDYSI ODOLNOU PEVNOSTÍ
Hrad, který byl dříve uváděn pod názvem Wosrey, nechal postavit v první polovině patnáctého století příslušník starého českého vladyckého rodu Václav Kaplíř ze Sulevic (Kašpar Kaplíř ze Sulevic působil jako purkrabí na Karlštejně a císařský rada. Jako jeden z vůdců stavovského povstání byl popraven na Staroměstském náměstí v Praze). Václav Kaplíř proslul jako výborný hospodář, kterému patřily statky Milešov, Nedvědíč, Libochovany, Želenice a Vojničky.
Do dnešní doby se z hradu dochovaly jen menší zbytky zdiva, nicméně v době vzniku, což bylo v období husitských válek, patřil k velmi dobře opevněným a vyzbrojeným pevnostem. Výrazně k tomu přispěla právě tato divoká doba, kdy bylo nutné počítat s útoky kdykoli a odkudkoli. Někteří členové rodu Kaplířů prosluli i jako zdatní stratégové a vojevůdci, kteří vojenskému řemeslu dobře rozuměli. I to se odrazilo na podobě hradu. Spolu s Košťálovem byl hrad Ostrý opěrným bodem kaplířského panství na Lovosicku.
Kaplířové vlastnili hrad Ostrý do roku 1505. Roku 1508 prý hrad koupil Albrecht Libštejnský z Kolovrat, po jehož smrti zdědili panství Valdštejnové. Snad ještě k roku 1535 byl hrad obýván, ale historické zdroje již k roku 1565 jej uvádějí jako opuštěné sídlo. Pevnost se posléze začala rozpadat, dřevěné části zanikly úplně a zdivo posloužilo i jako stavební materiál pro jiné účely.
V době romantismu na konci 18. století zde ještě fungoval šenk s tančírnou. Dnes ke skromným zbytkům hradního paláce vede kamenitá stezka s modrou turistickou trasou, kterou nadále udržuje Klub českých turistů. Díky nádhernému výhledu na Milešovku a obec Milešov zavítá na Ostrý každoročně značné množství návštěvníků, z nichž mnozí přicházejí po Zlaté stezce Zemí hradů. Ta vede přímo pod vrchem.
Dostupnost po značených trasách:
Na hrad Ostrý vede odbočka z modré turistické trasy od Kocourova do Lovosic.
Přímo pod vrchem Ostrý prochází červeně značená Zlatá stezka Zemí hradů.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
MILEŠOVKA - NEJVYŠŠÍ HORA ČESKÉHO STŘEDOHOŘÍHRAD KOŠŤÁLOV ODOLAL I KALICHU
NA HRÁDEK OLTÁŘÍK
CHATA NA LOVOŠI SLAVÍ 100 LET
HRAD OPARNO A OPARENSKÉ ÚDOLÍ
HORA LOVOŠ
VRCH BOREČ A HRAD KOŠŤÁLOV
Z MILEŠOVA DO LITOCHOVIC V ČESKÉM STŘEDOHOŘÍ
SKALKA U VLASTISLAVI
SERIÁL: KAM NA VÝLET V ÚSTECKÉM KRAJI?
ZŘÍCENINA HRADU OSTRÝ U FRANTIŠKOVA NAD PLOUČNICÍ
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: