O ČEM PÍŠE:
KALVÁRIE BRTNÍKY
Sakrální památka na Křížovém vrchu (446 m n. m.) |
Dokončena r. 1804 |
Obnovena r. 2017 |
Zajímavost: brtnický zvon |
Lokalita: Brtníky na Děčínsku |
Destinace: České Nizozemí |
Výlet: Brtníky - Vlčí hora - Krásná Lípa |
KALVÁRIE BRTNÍKY
Sakrální památka na Křížovém vrchu (446 m n. m.) • Dokončena r. 1804 • Obnovena r. 2017 • Zajímavost: brtnický zvon • Lokalita: Brtníky na Děčínsku • Destinace: České Nizozemí • Výlet: Brtníky - Vlčí hora - Krásná Lípa
AKTUALIZACE: 14.10.2024
Publikováno: 09.3.2021
Rubrika: Sakrální památka
Region: Šluknovsko • Destinace: České nizozemí
KŘÍŽOVÁ CESTA NAD OBCÍ BRTNÍKY
Nový zvon obnovené kalvárie v Českém nizozemí hlásá dobré poselství
Do malé severočeské obce Brtníky ležící ve Šluknovském výběžku na pomezí Českého Švýcarska a Českého Nizozemí se sjíždějí návštěvníci zejména v zimním období. Vydávají se odtud obdivovat proslulé brtnické ledopády. Málokdo z nich se při té příležitosti vypraví na nedaleký Křížový vrch s pěknou kalvárií (křížovou cestou). Ta je jednou z mála sakrálních památek, které se v této lokalitě podařilo zachovat po „socialistické kulturní revoluci“ probíhající v poválečných letech.
Foto: Martin Zíka
Do dnešní podoby byla křížová cesta v Brtníkách opravena za přispění obce Staré Křečany v roce 2017. Věřícími je navštěvována zejména v době Velikonoc.
Obyvatelům obce Staré Křečany (Brtníky pod ní patří) a dalším dobrodincům můžeme dnes poděkovat za to, že se křížovou cestu v Brtníkách podařilo obnovit, i když ne do celé původní krásy. Ještě na počátku devadesátých let byla totiž kaple, jednotlivá zastavení křížové cesty i Getsemanská zahrada v zuboženém stavu. Málem z krajiny zmizelo vše, podobně jako zdejší kostel svatého Martina, brtnický zámek a mnoho jiných pamětihodností, které již bohužel neexistují.
JAK BYLA ZACHRÁNĚNA KŘÍŽOVÁ CESTA V BRTNÍKÁCH
O vznik brtnické kalvárie se zasloužilo místní Arcibratrstvo Nejsvětější Trojice. To bylo oporou rekatolizačního úsilí na Šluknovsku. V této příhraniční oblasti bezprostředně sousedící s německými protestanty se katolická církev snažila co nejvíce zviditelnit, aby si uhájila pozici. Proto se při každé příležitosti budovaly honosné chrámy, kaple a křížové cesty, kterých je tu nebývalá koncentrace. Tomu dopomohl do značné míry i rozvoj průmyslu generující potřebné finanční zdroje. Obec Brtníky (dříve Zeidler) nebyla výjimkou. Dobu rozkvětu zejména v devatenáctém století připomíná železniční trať (dokončena 1902) postavená převážně z prostředků zdejších fabrikantů, která je dnes obdivuhodnou turistickou lokálkou.
KŘÍZOVÁ CESTA V BRTNÍKÁCH BYLA ZALOŽENA ROKU 1804
Nicméně historie samotné křížové cesty je mnohem starší. Její první kaple byla postavena již roku 1768 a roku 1804 u ní přibylo 13 zastavení s Getsemanskou zahradou. Od těch dob sem přicházeli obyvatelé okolí na pobožnosti a poutní setkání. Místo čile duchovně žilo až do období světových válek. Po té druhé muselo místní obyvatelstvo opustit domovinu.
S PŮVODNÍMI OBYVATELI ODEŠEL I VZTAH K PAMÁTKÁM
Blízká hranice se na čas hermeticky uzavřela a pro památky v Brtníkách nastaly opravdu zlé časy, neboť socialistické hospodářství mělo jiné priority (statek byl přednější oltáře). Zejména sakrální objekty se staly soudruhům trnem v oku a jejich zánik byl ideologicky téměř žádoucí. Tak v Brtníkách zmizel například krásný kostel (odstřelen 1975) z něhož zbylo jen nepatrné pietní torzo na zatravněném prostranství vedle bývalé galerie Ametyst.
Křížová cesta nad obcí Brtníky měla více štěstí. Od roku 1998 se začala opět opravovat a to až do roku 2017, kdy byly do znovu vztyčených výklenkových kaplí vloženy kopie obrazů akademického malíře J. Führicha, rodáka z Chrastavy. Do zvonice kaple Nejsvětější trojice byl zavěšen nový Brtnický zvon. Jeho hlas se čas od času zejména v době Velikonoc rozezní, aby aby celému brtnickému údolí oznámil (snad už konečně) příchod lepších časů.
TURISTICKÁ KŘIŽOVATKA BRTNÍKY
Pokud jde o turistiku, obec Brtníky má výsadní postavení. Je jednou ze vstupních bran do východní části Českého Švýcarska a současně i výchozím místem do pahorkatiny nazývané České nizození nacházející se severně. Centrem obce prochází červená, modrá a zelená turistická trasa, přičemž každá z nich je velmi atraktivní.
Červená trasa vás dovede od železniční zastávky Brtníky přes centrum obce (bus) ke křížové cestě, za níž pokračuje na Vlčí horu s turistickou rozhlednou a dál přes obec Sněžná (arboretum, pozůstatky hradu) až do Krásné Lípy (restaurace, kavárny, bus). Je to tedy výtečný tip k podniknutí bezautomobilového nedělního výletu. Rodiče s dětmi se do Brtníků mohou vypravit nejlépe v době, kdy zde Klub českých turistů pořádá oblíbenou Stezku odvahy (viz odkaz pod článkem).
Dostupnost po značených trasách:
Křížovou cestou u Brtníků prochází červená trasa (Šlunov - Krásná Lípa)
Na kole se ke křížové cestě dostanete z trasy 3014. Ze silnice od Vlčí Hory je třeba odbočit na červenou turistickou trasu vedoucí cestou přes louku.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
POUTNÍ MÍSTO VILÉMOVKŘÍŽOVÁ CESTA V RUMBURKU
KŘÍŽOVÁ HORA V JIŘETÍNĚ POD JEDLOVOU
KŘÍŽOVÁ CESTA VE STARÝCH KŘEČANECH
KŘÍŽOVÁ CESTA V KRÁLOVSTVÍ
KŘÍŽOVÁ CESTA VE ŠLUKNOVĚ
KŘÍŽOVÁ CESTA VE VELKÉM ŠENOVĚ
KŘÍŽOVÉ CESTY ČESKÉHO NIZOZEMÍ - DÍL I.
SAKRÁLNÍ TURISTIKA V ÚSTECKÉM KRAJI
STEZKA ODVAHY V ČESKÉM ŠVÝCARSKU
TROJBOKÁ KAPLE U MIKULÁŠOVIC
BARVAMI ZÁŘÍCÍ SNĚŽNÁ
VELIKONOČNÍ SETKÁNÍ NA KŘÍŽOVÉ HOŘE
BRTNICKÉ LEDOPÁDY
KRÁSNOLIPŠTÍ TURISTÉ POSTAVILI KAPLIČKU
JAKÁ BYLA 41. BRTNICKÁ STEZKA ODVAHY
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: