AKTUALIZACE: 12.6.2024
Publikováno: 09.2.2023
Rubrika: Sakrální památka
Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko
POUTNÍ KAPLE NAROZENÍ PANNY MARIE V ČESKÉ KAMENICI
Věř a víra tvá tě uzdraví..., nebo alespoň krásnou památku postaví.
Dovolte, abych vás prostřednictvím Turistického magazínu pozval na místo, o kterém se povídá, že činí zázraky. Pokud na ně nevěříte a máte spíše pragmatickou povahu, pak při návštěvě poutní Mariánské kaple v České Kamenici na Děčínsku jistě uznáte alespoň to, že se jedná o zázrak rázu uměleckého. A ten sám o sobě člověka povznáší do vyšších sfér.
Foto: Martin Zíka
Poutní kaple Narození Panny Marie v České Kamenici je přístupná o víkendech od května do konce září. Přes turistické informační centrum lze prohlídku pro větší skupiny objednat i mimo tuto dobu.
K poutní kapli Narození Panny Marie vás z náměstí Míru v České Kamenici dovede modrá, zelená i žlutá turistická značka začínající u turistického informačního centra. Za nějakých 300 metrů přijdete na křižovatku s ulicí U Kaple směřující ke vstupní bráně poutního areálu. Ta se otevírá o víkendech v době od května do září mezi 10 a 17 hodinou, přičemž od 12.30 do 13.30 má klíčník a průvodce polední pauzu (té můžete využít k občerstvení v blízké restauraci s dobrou pověstí zvané Starý Klub). Po zaplacení příznivého vstupného (50 Kč dospělý / 20 Kč dítě - v r. 2022) vkročíte do prostoru, kde harmonickým způsobem souzní duch umělecký s nábožným.
NENÍ LI NA LÉKAŘE, ZBÝVÁ UŽ JEN MODLITBA
V dobách, kdy lékařská věda nebyla zdaleka tak pokročilá a dostupná, jako dnes, byli lidé stižení nemocí často odkázáni na léčivé bejlí a modlitbu. S vírou v uzdravení putovali na doporučená místa, odkud je vyšší moc mohla lépe vyslyšet. Když se pak zadařilo a dotyčný se zubaté vytrhl z drápů, bylo to považováno za zázračné uzdravení stran svatého patrona. Tím se zároveň upevňovala víra a moc katolíků nejen na Českokamenickém panství, ale i mnohde jinde. Církev velkoryse investovala nemalé prostředky, aby tato místa náležitě zviditelnila, čímž se nám do dnešních časů zachovaly architektonické a umělecké skvosty nedozírné hodnoty. To platí též o kapli Narození Panny Marie v České Kamenici.
NA POČÁTKU BYLA SOŠKA PANNY MARIE KAMENICKÉ
Její výstavbu inicioval kamenický páter Teigl, který se roku 1713 při epidemii nakazil morem, ale měl štěstí. Zásluhu za své uzdravení přičítal modlitbám k sošce Panny Marie, která v té době byla vystavena v pohřební kapli na městském hřbitově. Věc si nenechal pro sebe a z vděčnosti nechal pro sošku zhotovit nový oltář, ke kterému přicházeli další věřící. Uzdravených přibývalo, a proto se páter Teigl rozhodl uspořádat sbírku, aby zázračná Panna Marie Kamenická získala důstojné umístění. Roku 1736 tak byl položen základní kámen poutní kaple.
UČEBNICOVÝ PŘÍKLAD VRCHOLNÉHO BAROKA
Roku 1739 už měli lidé z České Kamenice i širokého okolí možnost navštěvovat „boží léčitelku“ v nové kruhové kapli postavené ve stylu vrcholného baroka. Její architektonické řešení se připisuje dílně Octavia Broggia. Za dalších deset let byl kolem kaple postaven ambit čtvercového půdorysu se zvonicí. Celý areál se postupně rozvíjel a vybavoval cennými uměleckými díly s náboženskou tématikou. Zásadním způsobem přispěl ve druhé polovině 19. století českokamenický starosta a průmyslník Franz Preidl, který nechal mariánskou kapli vyzdobit úžasnými freskami Itala Ferdinanda Brunettiho s výjevy ze života Matky Boží. Okna získala obdivuhodné vitráže a areál doplnila kaple svatého Františka Xaverského. Preidlové si v blízkosti kaple poté nechali postavit rodinnou hrobku.
PO VÁLCE DO KAMENICE PŘIŠLI „NEZNABOZI“
Běžel čas zbožnosti až do první poloviny dvacátého století, kdy morové rány vystřídaly rány válečné. Tou zásadní byl rok 1945, kdy kameničtí Němci, kteří ve městě tvořili převážnou většinu obyvatel, museli tvrdě zaplatit za do, že v době záboru Sudet s nadšením vítali mašinerii Adolfa Hitlera. Do léta 1946 zbylo v České Kamenici jen několik stovek z původních 6600 německých obyvatel. To zmiňuji proto, že nové obyvatelstvo povětšinou nikterak nectilo historický odkaz jejich předchůdců. Vztah k Bohu je nechával vlažným a tak i pro poutní kapli Narození Panny Marie nastaly horší časy několika desetiletí chátrání. Teprve v letech 1995 až 1998 se uskutečnila nákladná rekonstrukce, která v menším měřítku pokračuje až dodnes, aby věřící i turistická veřejnost mohla toto jedinečné dílo opět obdivovat.
TERAPIE SOŠKOU POKRAČUJE DÁL
Panna Marie Kamenická tak kromě stovek uzdravených přinesla České Kamenici významnou památku podporující rozvoj cestovního ruchu.
Druhotně tím přispívá k uzdravení lokální ekonomiky. Chcete-li trochu nasát jejího zázračného působení, můžete tak učinit třeba u příležitosti turistického festivalu, který se v tomto malebném městečku koná o posledním květnovém víkendu.
Dostupnost po značených trasách:
K poutní kapli Narození Panny Marie v České Kamenici vede zelená turistická trasa od informačního centra, která dále pokračuje směrem na Kunratice a Jetřichovice.
Kolem poutní kaple vede též žlutá trasa pokračující k Bratrským oltářům přes park miniatur a skalní útvar Ponorka.
Kolem poutní kaple vede též modrá trasa pokračující k Bratrským oltářům přes skalní vyhlídku Jehla, která spolu se žlutou trasou vytváří atraktivní turistický okruh. Modrá dál pokračuje přes Lísku do Chřibské.
Přímo kolem kaple vede cyklotrasa č. 21 v tomto úseku z Jetřichovic do Kytlic.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
PODZEMNÍ TOVÁRNA RABŠTEJN - JÁNSKÁTURISTICKÝ FESTIVAL TURFEST.CZ - 25. 5. 2024
SKALNÍ VYHLÍDKA JEHLA
KAMENICKÝ MOTORÁČEK (SKLÁŘSKÁ LOKÁLKA)
KAMENICKÝ HRAD
ROZHLEDNA ZÁMECKÝ VRCH
BRATRSKÉ OLTÁŘE
TURISTICKÉ ZASTAVENÍ U JAKUBA STARŠÍHO
KAMENNÁ PONORKA ZAKOTVILA U ČESKÉ KAMENICE
DRÁHA NÁRODNÍHO PARKU
TURISTIKA KOLEM ČESKÉ KAMENICE
SAKRÁLNÍ TURISTIKA V ÚSTECKÉM KRAJI
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 10.02.2023
Jé, to je pěkný. Padesát let žiju v Děčíně, ale o tomhle jsem vůbec nevěděl. Tak doufám, že stihnu v květnu ten festiválek a podívám se dovnitř. Díky za tip. JV