O ČEM PÍŠE:
ROZHLEDNA VLČÍ HORA
Vrch v Českém nizozemí - 581 m n. m. |
Cihlová rozhledna z r. 1889 |
Výška rozhledny 16 m |
Stálá výstava fotografií 219 rozhleden |
40 let novoročních výstupů (2023) |
Otevřeno 1. duben - 30. září Po - Pá: 9.00 - 17.30; So - Ne: 10.00 - 17.00. 1. říjen - 31. březen víkendy a svátky 10.00 - 15.00 (24. a 31. 12. zavřeno). |
Za špatné viditelnosti je rozhledna zavřena |
Verunčina studánka (údajně léčivá) |
Köglerova naučná stezka |
Lokalita: Krásná Lípa / Děčínsko |
Destinace: České Nizozemí |
ROZHLEDNA VLČÍ HORA
Vrch v Českém nizozemí - 581 m n. m. • Cihlová rozhledna z r. 1889 • Výška rozhledny 16 m • Stálá výstava fotografií 219 rozhleden • 40 let novoročních výstupů (2023) • Otevřeno 1. duben - 30. září Po - Pá: 9.00 - 17.30; So - Ne: 10.00 - 17.00. 1. říjen - 31. březen víkendy a svátky 10.00 - 15.00 (24. a 31. 12. zavřeno). • Za špatné viditelnosti je rozhledna zavřena • Verunčina studánka (údajně léčivá) • Köglerova naučná stezka • Lokalita: Krásná Lípa / Děčínsko • Destinace: České Nizozemí
AKTUALIZACE: 12.10.2024
Publikováno: 17.04.2019
Rubrika: Rozhledna - vyhlídka
Region: Šluknovsko • Destinace: České Švýcarsko
ROZHLEDNA NA VLČÍ HOŘE
O rozhlednu Vlčí hora u Krásné Lípy na Šluknovsku pečuje Klub českých turistů
18. května 2023 společně oslavíme 134 let, kdy byla postavena a uvedena do provozu rozhledna na Vlčí hoře. Je nejstarší rozhlednou ve Šluknovském výběžku a na svůj pokročilý věk vypadá velmi zachovale. Ve svém životě zažila opravdu mnoho. Dobrého, ale bohužel i zlého.
Foto: archiv KČT Krásná Lípa
Dobová kresba rozhledny na Vlčí hoře, když ještě neměla dřevěné opláštění a byla příslušenstvím výletní restaurace.
1. dubna se na Vlčí hoře tradičně zahajuje letní turistická sezona. Potrvá až do 31. října. Pro rozhlednu přívlastek „letní“ znamená každodenní otevírací dobu od 9 do 17 hodin (za dobré viditelnosti zůstává otevřena o hodinu déle). Také v zimě je vyhlídková věž, o kterou pečuje KČT Krásná Lípa, turistům dostupná, ale už jen o svátcích a víkendech a za dobré viditelnosti.
JAK TO TENKRÁT BYLO MEZI VLKY A HOROU
V nejsevernějším koutě naší vlasti nad obcí Vlčí Hora vystupuje z krajiny tefritový vrch, který nese stejné jméno jako osada pod ním. Od pradávna lákal milovníky přírody k odpoledním výletům na jeho vrchol a to už byl pouze krůček k myšlence nabídnout návštěvníkům rozhled z ještě větší výšky. A tak nejdříve byla na vrchol Vlčí hory vybudována přístupová cesta, následovaly lavičky, jednoduchý přístřešek a pomalu se rodil plán na novou rozhlednu. To už bylo v době, kdy vlci byli v této oblasti dávno vyhubeni a zůstal po nich jen ten název.
NADŠENCI VYNOSILI 20 TISÍC CIHEL
Roku 1887 postavili místní na vrcholu malou chatku (ta poté posloužila stavebním dělníkům a později se stala součástí zázemí rozhledny) a v r. 1888 začali budovat rozhlednu. 20.000 cihel a další stavební materiál vynesli na vrchol, aby pak podle projektu stavitele Hampla postavili čtyřbokou „fešandu“, která stojí dodnes. Rozhledna byla 12 metrů vysoká, nebyla „oblečená“ (dřevěné obložení bylo provedeno až v r. 1933) a neměla „čepici“ (původní otevřená plošina z kopií hradního cimbuří byla zakryta až o 10 let později). Tím se ustálila výška vyhlídkové věže na dnešních šestnácti metrech.
ROZHLEDNU NA VLČÍ HOŘE VYUŽÍVALO I VOJSKO A MÁLEM ŠLA K ZEMI
Mezi válkami fungovala rozhledna ke všeobecné spokojenosti návštěvníků. Po r. 1945 posloužila naší armádě jako protiletecká hláska, ale když ji vojáci v r. 1953 opustili, začala chátrat. Ti kteří ji postavili, milovali a hojně navštěvovali, byli odsunuti nebo věkem ztráceli sílu a tak rozhledna neměla své ochránce. V 60. létech minulého století sice přišla záchrana, ale pouze, dá se říci, symbolická. V r. 1967 byl pro část komplexu rozhledny dokonce připraven demoliční výměr. Nicméně zázraky se dějí a díky nadšení několika jednotlivců, kteří pamatovali zlaté časy rozhledny a uvědomili si, že není možné otálet, vstala stavba na vrcholu Vlčí hory doslova z popela. V roce 1972 byla opět zpřístupněna.
JAK JE NA TOM VLČÍ HORA V SOUČASNOSTI?
Od r. 1999 je majitelem rozhledny (věže) město Krásná Lípa. Nutno podotknout, že budova těsně sousedící z rozhlednou bývala dříve velmi příjemnou hospůdkou (i na taneček bylo místo) a ta je dnes v dokonalé péči soukromníka jako veřejně nepřístupná chata. V r. 2000 město pronajalo rozhlednu Klubu českých turistů Krásná Lípa a ten zajišťuje její provoz. Pronájem je bezplatný a dlouhodobý, ale spolupráce města a KČT není pouze formální.
O ROZHLEDNU JE DOBŘE POSTARÁNO
Klub i město se formou dotací, grantů, investicemi jakož i drobnou údržbou ruku v ruce podílí na zvelebování rozhledny. Pouze namátkou – nová okna na plošině věže, nové bezpečnostní dveře, generální oprava dřevěného obložení, vnitřní osvětlení celé rozhledny, nové panoramatické informační tabule, nové schodiště ke vstupu do rozhledny včetně nové betonové podesty, nový altán před rozhlednou a další větší či menší úpravy, které zpříjemní návštěvníkům chvíle strávené na rozhledně a jejím okolí.
ROZHLEDNA VLČÍ HORA SE NACHÁZÍ V PTAČÍ REZERVACI
Výstup k rozhledně je možný buď po značené žluté turistické stezce nebo po značené Köglerově naučné stezce kolem studánky Veroniky (v tomto případě jde o stezku vrstevnicovou a jednodušší). Mimochodem osvěžení u studánky je více než příjemné. Traduje se, že tamní voda prý léčí a omlazuje. V jarních měsících můžeme cestou nahoru spatřit nádherně kvetoucí vzácnou měsíčnici. Svahy Vlčí hory jsou porostlé mohutnými listnáči, které jsou ideální ptačí rezervací.
POSEZENÍ PRO NÁVŠTĚVNÍKY
Těsně vedle rozhledny jsou zabudovány stoly, lavičky a zastřešený altán. Již z venkovního pohledu na celou stavbu je možné obdivovat mistrovství našich řemeslných předků. Je úžasné, jak citlivě dokázali zasadit základy a soklové zdivo z pečlivě opracovaných pískovcových kvádrů tak, že nenarušují a splývají z přírodním čedičovým podkladem, který tvoří zajímavé šestiboké čedičové sloupce. Ty byly vytvořeny sopečnou činností a obsahují určité procento magnetitu, který údajně způsobuje vychýlení magnetické střelky kompasu od normálu.
EXPOZICE OBRAZŮ 219 ROZHLEDEN
Pohodlné schodiště nás dovede až ke vstupu do nitra rozhledny, k malé kabince správce a po 65 schodech (je jich skutečně tolik, protože různé zdroje uvádí různé údaje, někdy se zdá, že i vymyšlené) vystoupíme na plošinu rozhledny. Aby byl výstup zajímavější a oddechový, je možné prohlížet na stěnách schodiště pohlednice rozhleden (je jich 219 a jejich katalog je uložen u správce). Prohlédnout si můžete i historické fotografie z doby, kdy rozhledna Vlčí hora vznikala. K počtení jsou o i zajímavosti o její historii.
CO VIDÍME Z VLČÍ HORY, KDYŽ JE VYFOUKÁNO
Nahoře jsme v nadmořské výšce přesně 600 metrů a okamžitě nás upoutají přehledné panoramatické tabule velmi názorně informující o místech, kam hledí naše oči. Pokud je dobrá viditelnost, pak kruhový výhled je fascinující. Míst, kam dohlédneme je bezpočet. Jejich vyjmenování by zabralo mnoho řádků. Tak snad pouze namátkou ta nejvzdálenější od severu k východu: Bonnenberg, Landeskrone, Kotmar, Gersdorf, Smrk, Jizerský hřeben, Vysoké Kolo, hřeben západních Krkonoš, Ještěd, Hvozd, Lužické hory, Klíč, Jehla, Sedlo, Huntířov, Vysoká Lípa, Milešovka, Kletečná, Lovoš, vysílač Buková hora, Mezná, Děčínský Sněžník, Winterberg, Krušnohoří, Falkenstein a další stolové hory ve SRN, Tanečnice, Gerstenberg, Hoher Hahn, Hohenstein, Jitrovník, Buchberg a další a další.
OBLÍBENÉ „HNÍZDEČKO“ FOTOGRAFŮ
Zažít na rozhledně východ a západ slunce je nezapomenutelný zážitek. A což teprve pobýt alespoň chvilinku na věži v pořádné bouřce, větru, kroupách bubnujících na plechovou střechu či do oken nebo ve sněhové fujavici, to je ten správný adrenalin. Však je také rozhledna familiárně zvaná „Vlčárna“ častým cílem profesionálních fotografů, kteří i v drsných podmínkách vydrží čekat na vhodný záběr dlouhé hodiny.
Rozhledna Vlčí hora byla otevřena pro veřejnost 18. května 1889. Je to den, kdy vzpomínáme na mistry stavaře, kteří z poctivého materiálu postavili trvanlivou stavbu stojící přes všechny útrapy dodnes. Děkujeme i zapáleným jedincům, kteří rozhlednu zachránili před zkázou. Do budoucna rozhledně přejeme vzorné hospodáře, aby nám sloužila ještě mnoho dalších let.
NOVOROČNÍ VÝSTUPY NA VLČÍ HORU
Ještě bych vážené čtenáře rád upozornil na to, že k rozhledně na Vlčí hoře putují zástupy výletníků každoročně a bez ohledu na počasí hned první den v roce. 1. ledna 2023 to bude již po čtyřicáté, takže rozhledna i tato akce oslaví kulaté jubileum. Pokud byste měli chuť na novoroční turistický přípitek a získat též kalendář turistických akcí na celý rok, tak si klikněte na odkaz pod článkem pro více informací.
Dostupnost po značených trasách:
Přes vrchol Vlčí horu, tedy přímo kolem rozhledny, vede žlutá turistická trasa z Rumburku na železniční zastávku Panský. Na této trase je i rozhledna Dymník.
Pod úpatím Vlčí hory prochází červená turistická trasa z Krásné Lípy do Brtníků, kam zajíždí autobus i sezónní turistický motoráček.
K rozhledně na Vlčí hoře turisty dovede také Köglerova naučná stezka vytvářející atraktivní výletní okruh v oblasti Českého Švýcarska a Českého nizozemí.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
KARLOVA VÝŠINA V LUŽICKÝCH HORÁCHKRÁSNOLIPSKÉ POCHODY 2024
KAMENNÁ HVĚZDA
135 LET ROZHLEDNY VLČÍ HORA
ŘÍČKA MANDAVA
40 LET NOVOROČNÍCH VÝSTUPŮ NA VLČÍ HORU
JAK VLČÍ HORA NA KRÁSNOLIPSKU SLAVILA KULATINY
TURISTIKA V KRÁSNÉ LÍPĚ
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 18.04.2019
Když bude dobré počasí, tak si vyrazíme s celou rodinkou. Supr, že turisté pečují o naše krásné rozhledny. Díky. Martin
Komentováno: 20.04.2019
"Zájem o Vlčí horu projevil krátce po svém založení Spolek pro nejsevernější Čechy, založený v roce 1885 v Krásné Lípě. Upravil zde vrcholovou část a vybudoval přístupovou cestu. V roce 1887 na nejvyšším místě postavil jednoduchou dřevěnou chatu. V čele Spolku tehdy stál Johann Hille z Krásné Lípy." Václav Novotný a Karel Punčochář, Z historie organizované turistiky v Ústeckém kraji aneb od Eichlera k Eichlerovi, KČT Ústí nad Labem 2011
Komentováno: 20.04.2022
Vlčárna je naše klasika. Škoda, že nahoře nefunguje turistická hospůdka, slušelo by jí to a určitě i podpořilo návštěvnost. Jarouš aus Tetschen
Komentováno: 09.04.2023
Jane Doudo, děkuji za Tvůj článek. Za Tvá slova Rozhledna "Ve svém životě zažila opravdu mnoho. Dobrého, ale bohužel i zlého." Věřím, že s pomocí nás členů KČT NÁSLEDKY POŽÁRU RYCHLE ODSTRANÍME. Věřím, že starosta Kr. Lípy či Vašek Hieke, kteří významně přispěli k rozvoji KČT vypíší SBÍRKU, či již nyní přijdou s nápady, jak pomoci. Václav Novotný