AKTUALIZACE: 14.5.2024
Publikováno: 08.9.2023
Rubrika: Zámek - sídlo
Region: Lounsko • Destinace: Dolní Poohří
CO JE NOVÉHO NA ZÁMKU PÁTEK?
aneb jak jsem nepromarnil šanci prohlédnout si zámek Pátek od sklepení až po půdu.
Lounsko a vlastně celé Dolné Poohří je krajina, která oplývá mnoha malými zámky a žalostně zchátralými památkami. Bohužel jen nemnoho z nich je přístupných turistické veřejnosti. Zámek Pátek je vzácnou výjimkou mezi architektonickými a historickými skvosty, kterým parta nadšenců dala šanci. A důvodů, proč jej navštívit, se najde dosti.
Foto: Aleš Háva
Celkový pohled na zámek Pátek v Dolním Poohří.
Aktuálně přístupné zámky v oblasti Dolního Poohří jsou Klášterec, Krásný Dvůr, Libochovice, Stekník a Pátek. Ten naposled zmíněný je nejmenší a svým způsobem unikátní v tom, že nikdy nebyl předmětem státní ochrany a tudíž jeho záchrana se odehrává díky úsilí nadšených dobrovolníků sdružených kolem ještě více nadšeného správce. Setkal jsem se s ním v létě 2023 a tak přesto, že se o tomto zámku v Turistickém magazínu již psalo, mohu přinést nejčerstvější „pátecké“ novinky.
ZÁMEK PÁTEK V DOLNÍM POOHŘÍ
Jak jsem psal v předešlém příspěvku, mým původním cílem byly Louny, kam jsem ale nakonec nedojel. Skončil jsem právě v obci Pátku. Nebyla to moje první návštěva této lokality a tohoto zámku, ale rozhodně byla nejzajímavější. Ač nebyl toho dne návštěvní den, ujal se mne průvodce (nikoliv kastelán) a provedl mne zámkem od sklepů až po půdu. Sám jsem nevěřícně zíral, kolik vlastně zámek Pátek obsahuje místností a jak se úspěšně plní exponáty a mobiliářem. Rok od roku se stává tato památka se zajímavou historií přitažlivější pro turistickou veřejnost.
TROCHA PÁTEČNÍ HISTORIE NIKOHO NEZABIJE
První písemná zmínka o vsi jménem Pátek je z roku 1196 - majitel vsi Milhost daroval Pátek vznikajícímu klášteru v Mašťově. Pravděpodobně až Řád premonstrátů na Strahově založil na nevysokém ostrohu nad řekou Ohří (zřejmě na místě dnešního kravína) tvrz, poprvé písemně zmiňovanou roku 1374.
Později získává pátecké panství Jan IV. Popel z Lobkovic (v letech 1554 – 1570 nejvyšší purkrabí Českého království) a v letech 1544 až 1557 nechává v areálu tvrze vybudovat renesanční letohrádek. Přestavbu letohrádku do dnešní zámecké podoby započal snad kníže Gundakar z Dietrichsteina v roce 1690, téhož roku však umírá.
V přestavbě pokračoval jeho dědic Ferdinand z Dietrichsteina. Stavitelem byl Antonio della Porta, který pro Dietrichsteiny přestavoval také Libochovice, Budyni nad Ohří či Nepomyšl, kamenické práce dodal Jakob Mitthofer. Úplně byl zámek Pátek dokončen roku 1697 a pak se do roku 1700 se stavěly hospodářské budovy.
Roku 1710 získali panství opět strahovští premonstráti. Z této doby pochází některé přestavby - především přestavba dosavadního balkonu na unikátní kapli Narození Panny Marie v patře zámku (vysvěcena byla r. 1716).
Okolo roku 1750 došlo k razantní přeměně hlavního sálu zámku na kostel, který sloužil obyvatelům několika okolních vesnic. Strahovský premonstrát a barokní malíř František Siard Nosecký vyzdobil freskami strop kostela a refektáře (jídelny mnichů).
A pak přišlo období temna. Po únoru 1948 byl zámek znárodněn. Nejprve zde byla umístěna Okresní politická škola internátní, později Oblastní zemědělský archiv, jehož část tvořil i bývalý lobkovický rodinný archiv. Od roku 1961 zde byly kanceláře MNV, knihovna a vývařovna JZD s jídelnou, stanice SNB, později také mateřská školka. Zámek při tom přišel téměř o veškerý původní inventář, ale jako zázrakem se zachovala modlitebna s oltářem, což je podivuhodné, vždyť zde úřadovali esenbáci!
ZÁMEK PÁTEK V SOUČASNOSTI
Rád jsem jezdíval do zámku na vinobraní, což byly akce, kdy bylo zpřístupněno nádvoří a pár pokojů pro presentaci vinařů a degustaci místních produktů. Pokud mne paměť neklame, nebyl volný přístup ani do zámecké kaple.
Dnes zámek patří městysu Peruc a „kastelán“ v roli „děvečky pro všechno“ spolu s dalšími nadšenci a dobrovolníky činí opravdové zázraky. Považte, přestože jsem přijel mimo návštěvní dobu, ujal se mne zanícený průvodce a provedl mne celým zámkem. Ani jsem netušil, kolik tak malý objekt obsahuje místností, jakou má unikátní má freskovou výzdobu a zíral jsem na množící se mobiliář, jímž se zámek Pátek úspěšně plní.
Dostalo se mi velmi zasvěceného výkladu nejen co se místností, vybavenosti a mobiliáře týče. Na oplátku jsem slíbil, že pomohu s propagací. Takže letní sezóna je sice za námi, což znamená, že zámek Pátek již není standardně přístupný šest dní v týdnu, ale počasí prozatím přeje a celý zámecký areál je veřejnosti přístupný do listopadu samozřejmě v pátek, ale také se otevírá v sobotu i v neděli od 10.00 do 16.00 hodin.
Ale pokud zavoláte na číslo: 731 005 123, můžete si domluvit mimořádnou prohlídku. Vstupné na prohlídku s průvodcem činí pouhých 30 Kč.
V poslední době se pozornost správy zámku zaměřila také na řeku Ohři, při které tato památka stojí. Na jejím protějším břehu totiž kdysi fungoval zámecký park, který bude také možná obnoven. Návštěvníci si jeho malý areál mohou prohlédnout díky samoobslužnému přívozu. Ten by měl začít oficiálně fungovat od sezóny 2024.
CO JE NA PÁTKU K VIDĚNÍ?
V letech 2019 – 2023 se toho opravdu mnohé změnilo. Na webových stránkách zámku je mnoho nových fotografií podstatně kvalitnějších než jsem mohl pořídit já. Takovou nejlepší fotodokumentací je přeměna Ulričina pokoje. Dále jsou na webu zámku velmi zdařilé fotografie nástropní fresky v barokním refektáři, tzv. Doksanského pokoje.
Část expozice je věnována cestovateli Emilu Holubovi, který na zámku trávil své dětství. Nahlédnout lze do soukromých ložnic a jídelny opatů Strahovského kláštera. Co mne poněkud mrzí, je fakt, že na webu zámku postrádám fotografie unikátní zámecké kaple. Je tomu tak asi proto, aby vás zvědavost přilákala k návštěvě. Jedině tak si totiž můžete kromě kaple prohlédnout i půdu s obrazovou galerií a zámecké sklepení.
NĚCO MÁLO PRO DĚTI
Nedílnou součástí zámeckých expozic je výstava papírových modelů nejvýznamnějších staveb renomovaných světových architektů, jakož i hradů a zámků ve světě i tuzemsku. Pro děti je příležitost užít si trochu adrenalinu v zámeckém sklepení.
Zámek Pátek mohu k návštěvě vřele doporučit. Kastelán a jemu spříznění dokazují, že lze vzkřísit zapomenutý skvost do podoby vpravdě nevšední, a to bez státních subvencí a dotací. Já takovým držím palce.
PÁTECKÉ KULTURNÍ DĚDICTVÍ
Na závěr ještě zmíním, že zámek Pátek je také dějištěm mnoha kulturních akcí. Postupně se stává společenským centrem okolního regionu. Vrcholem sezóny jsou samozřejmě noční prohlídky konané v PÁTEK TŘINÁCTÝHO! V roce 2023 se taková koná 13. října. A to bych si rozhodně nenechal ujít. Více informací najdete na webu www.zamekpatek.cz v sekci akce.
Související články:
DOLNÍM POOHŘÍM PO CYKLOTRASE ČÍSLO 6NÁRODNÍ CYKLOTRASA OHŘE
ZÁMEK PÁTEK VZPOMÍNÁ NA EMILA HOLUBA
CYKLOTRASOU Z KADANĚ DO ŽATCE PO LEVÉM BŘEHU ŘEKY OHŘE
ZÁMEK STEKNÍK NA ŽATECKU SE DOSTAL NA SEZNAM UNESCO
NA ZÁMEK KRÁSNÝ DVŮR DOUPOVSKÝM MOTORÁČKEM
ARCHEOSKANZEN BŘEZNO U LOUN
ROZHLEDNA STRADONKA
OLDŘICHŮV DUB V PERUCI
JAK TIKAJÍ STRADONKY?
166 000 STOP KRAJEM LUČANŮ
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 08.09.2023
Ještě by bylo dobré zmínit, že Klub českých turistů v Lounech pořádá dva pochody, které vedou kolem zámku v Pátku. Jsou to Předjaří v Poohří a 166000 stop krajem Lučanů. Obě jsou uvedeny v kalendáři akcí na www.kctul.cz. MZ