Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Ústecko

Autor článku:

Karel Punčochář

Karel Punčochář

PROFIL

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Litoměřické pochody 2024
Turistický festival TURFEST.CZ 2024

Country festival Ronovské noty
Depandance Bušeranda Janov

160 let rozhledny Děčínský Sněžník - výroční pochod
Stezka odvahy 2024
Turistická informační centra Ústeckého kraje

AKTUALIZACE: 10.5.2024

Publikováno: 27.10.2023

Klub českých turistůRozhledna - vyhlídka

Rubrika: Historie KČT / Rozhledna - vyhlídka

Region: Ústecko • Destinace: Krušné hory

VRÁTÍME ROZHLEDNU NA NAKLÉŘOVSKOU VÝŠINU?

Obnova rozhledny na Nakléřovské výšině podpoří pro cestovní ruch ve východním Krušnohoří..

V roce 2022 se podařilo obnovit turistický provoz na trati Kozí dráhy v úseku mezi Děčínem a Telnicí. Stále probíhá debata o smysluplnosti tohoto dopravního spoje, který je oficiálně součástí systému turistických lokálek Ústeckého kraje pod označením T11 – Podkrušnohorský motoráček (Kozí dráha). Ten nyní dostává další význam v souvislosti se záměrem obnovit rozhlednu na Nakléřovské výšině nad Nakléřovským průsmykem.

Nakléřovský průsmyk.

Foto: Karel Punčochář

Nakléřovský průsmyk odděluje východní část Krušných hor od Děčínské vrchoviny (oblast Labské pískovce).

Kozí dráha je pro oblast východního Krušnohoří zajímavou dopravní službou, která pomáhá turistické veřejnosti podnikat výlety třeba na Děčínský Sněžník nebo do skalního města v Tisé. Z jejích zastávek aktuálně vychází deset značených turistických tras směřujících do Krušných hor a Českého středohoří.

V roce 2023 se opět dostal na stůl dlouho uvažovaný záměr obnovit rozhlednu na Nakléřovské výšině, kam by mohli turisté směřovat přímo z Telnice. Zájem o tuto rozhlednu bude veliký, a to nejen kvůli vynikajícím výhledům, ale i vzhledem k jejímu historickému významu. Byla by totiž současně dalším památníkem slavné napoleonské bitvy u Chlumce (r. 1813).

NAKLÉŘOVSKÝ PRŮSMYK – PŘEDĚL TURISTICKÝCH DESTINACÍ

Nakléřovský průsmyk odděluje východní část Krušných hor od Děčínské vrchoviny (oblast Labské pískovce). Na jeho severním okraji stála od 31. srpna 1913 poměrně mohutná rozhledna, zvaná Císařská. Nebylo jí však souzeno dlouhého trvání. Rozhledna se zřítila za prudké zimní bouře 29. ledna roku 1944. Válečné a poválečné události už bohužel neumožnily její obnovení. Zůstala po ní jenom dodnes viditelná hromada kamení.

V minulosti vedla Nakléřovským průsmykem důležitá cesta vedoucí přes Petrovice. Po staletí spojovala a stále spojuje Čechy se sousedním Saskem. Využívali jí nejenom cestovatelé a obchodníci, ale také mnohé armády. V srpnu 1813 tudy táhla hned čtyři vojska: rakouské, pruské, ruské a francouzské, jež se potom střetla v krvavé bitvě poblíž Chlumce a Přestanova.

Tuto památnou událost si o sto let později připomněl ústecký horský spolek, který se rozhodl přidat ke svým rozhlednám ve středohoří také jednu v Krušných horách. Vybral pro ni místo proslulé dalekým výhledem – Nakléřovskou výšinu. Právě z ní sledoval vojevůdce Napoleon tragédii svých vojsk. Kolem Chlumce je rozdrtila spojená síla ruských, rakouských a pruských šiků za vydatné podpory dělostřelectva. Tyto události si na začátku září každoročně připomínáme rekonstrukcí bitvy pod Horkou u Chlumce, a to vždy za velkého zájmu veřejnosti.

21 metrů vysokou rozhlednu na Nakléřovké výšině navrhl ústecký architekt Emil Hanke. Nákladem dvaceti tisíc rakouských korun ji pak během pěti měsíců vybudoval stavitel Karel Wagner z Varvažova. Slavnost otevření nové rozhledny, která dostala přídomek Císařská, se konala 31. srpna 1913. Bylo to ve stejný den, kdy se u Chlumce odhaloval monumentální Jubilejní památník padlým rakouským vojínům. Rozhledna nad Nakléřovským průsmykem se tak stala dalším pietním místem této události.

Po převratu v roce 1918, když se rušily všechny názvy připomínající starou monarchii, musela i rozhledna nad Nakléřovem změnit jméno. Na počest dlouholetého člena vedení horského spolku byla přejmenována na rozhlednu Karla Weise.

ROZHLEDNA NA NAKLÉŘOVSKÉ VÝŠINĚ UŽ MOHLA STÁT, ALE...

Z Nakléřovské výšiny je skutečně krásný výhled na dominanty Českého středohoří (Milešovka, Kletečná, Varhošť, Vysoký Ostrý, Sedlo, Lovoš, ale také hrad Hazmburk), dále pak na podřipskou krajinu s Řípem a oblast Labských pískovců (Děčínský Sněžník, Tiské stěny) a dokonce i na Lužické hory. Hřeben hor Krušných asi netřeba zdůrazňovat. Ale pouze dobře dimenzovaná rozhledna by umožnila vidět z jediného místa vše, co nabízí popsané rozhledové schéma.

SNAHA O OBNOVENÍ ROZHLEDNY

Záměr obnovit rozhlednu nad Nakléřovským průsmykem, kudy je nyní veden i dálniční úsek D8 přes Krušné hory do Saska, znovu vážně zazněl roku 2000. A bylo by k tomu i došlo, neboť stavební povolení bylo vyřízeno, jenomže záměr zhatily změny priorit Ústeckého kraje v důsledku společensko-ekonomických problémů, do kterých se dostala celá střední Evropa, a tudíž i Česká republika. Klub českých turistů by novou rozhlednu na Nakléřovské výšině určitě uvítal a je připraven k ní přivést nové značené trasy od Telnice, Petrovic i Adolfova navazující na páteřní Krušnohorskou magistrálu. Proto také s velkým zájmem sleduje vývoj tohoto záměru, který má velký význam pro rozvoj turistiky a cestovního ruchu v těchto místech.

ZÁMĚR POSTAVENÍ ROZHLEDNY VE SLEDU ČASU

První signálem směřujícím k obnově rozhledny po roce 1989 bylo prohlášení „Postavíme novou rozhlednu na Nakléřovské výšině?“ z 13. 7. 2000, pod kterou se podepsali Ing. Josef Nouza (profesor SPŠSaD Děčín) a Ing. Jan Vyhnálek (ředitel VOŠ a SPŠS Děčín). V letech 2000-2004 se studenty tehdy prováděli „archeologický průzkum“ na místě ruiny a iniciovali vytvoření modelu původní rozhledny. Snažili se pro věc získat veřejnost a vedení kraje.

2006 - Bývalý starosta Petrovic Zdeněk Kutina a místostarosta Chlumce Jaroslav Slavík navázali roku 2006 spolupráci s Atelierem AP Ing. arch. Zdeňka Havlíka, který vypracoval projekt rozhledny, nicméně jeho uskutečnění zabránil nedostatek finančních prostředků. Taková stavba je už nad rámec rozpočtových možností obce.

2012 - Ústecký kraj uvolnil 7 milionů korun na přípravu oslav 200 let od slavné napoleonské bitvy u Chlumce, ale ani na podnět radního pro cestovní ruch Radka Vonky se s obnovou rozhledny bohužel nepočítalo. Proto vznikla roku 2013 iniciativa Klubu českých turistů a KPR „Vraťme rozhlednu na Nakléřovskou výšinu“. Ta získala podporu široké veřejnosti. Bohužel jednání s novým vedením Ústeckého kraje věc nikam neposunulo. Hlavním problémem jsou stále peníze.

2020 - Po 22 letech působení ve funkci starosty umírá 24. 6. starosta Petrovic Zdeněk Kutina. Po něm se novou starostkou roku 2021 stává Mgr. Andrea Kortanová, která pokračuje v podpoře záměru obnovy rozhledny na Nakléřovské výšině. Proběhlo další jednání se zástupci kraje a KČT, bohužel v listopadu 2021 místní zastupitelstvo záměr výstavby rozhledny neschválilo.

2023 - Po 17 letech se opět dostal na stůl projekt rozhledny, který sice má obecnou podporu, ale není vyřešen způsob financování. Po podnětu Klubu českých turistů a architekta původního projektu z konce roku 2022, iniciovala starostka Zuzana Hůlová jednání na radnici v Petrovicích, které proběhlo 18. května 2023 za účasti vedení obce, zástupců Ústeckého kraje, architekta původního projektu, Klubu českých turistů a vedoucí kanceláře Místní akční skupiny. Závěr jednání vyzněl jednoznačně – je vůle rozhlednu postavit.

V současné době se tedy hledá způsob, jak by například v návaznosti na evropské fondy, rozpočet Ústeckého kraje a dalších rozvojových programů bylo možné zajistit financování stavby a oslovena bude i veřejnost. Nová rozhledna na Nakléřovské výšině má potenciál podpořit smysl dalších regionálních opatření směřujících k rozvoji cestovního ruchu, jako je například provoz turistické lokálky T11, oživení Krušnohorské magistrály, lepší využití lanovky na Komáří vížku, zvýšení zájmu o sportovní areál v Telnici i aktivity vztahující se k slavným dějinným událostem, jako byla právě bitva u Chlumce.

Tento text vznikl s přispěním Martina Ziky.

Fotografie k článku:

Nakléřovský průsmyk. Návrh rozhledny na Nakléřovské výšině. Kozí dráha v Telnici. Ukázka bitvy u Chlumce z r. 1813. Rozhledna na Nakléřovské výšině. Poštovní známka s podobou rozhledny. Nakléřovská výšina s rozhlednou. Z rozhledny zůstala jenom hromada kamení. Rozhledové schéma. Výhled z Nakléřovské výšiny. Zima v Krušných horách. Krušnohorská magistrála. Modře značená turistická trasa z Malého Chvojna. Foto z jednání na radnici v Petrovicích.

K článku nejsou odkazy.


KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 27.10.2023

Brambora k bramboře a rozhledna nahoře! Byla by fajn v této části Krušných hor. MZ

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Litoměřické pochody 2024
Turistický festival TURFEST.CZ 2024

Country festival Ronovské noty
Depandance Bušeranda Janov

160 let rozhledny Děčínský Sněžník - výroční pochod
Stezka odvahy 2024
Turistická informační centra Ústeckého kraje



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: KRUŠNÉ HORY


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: