Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Meziboří

Autor článku:

Václav Novotný

Václav Novotný

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

ROZHLEDNA JEŘABINA

Původní dřevěná věž z r. 1884 se nedochovala.

Vyhlídka obnovena r. 2009.

Vrch Jeřabina 788 m n. m.

Horolezecká lokalita

Výhled: Podkrušnohoří, České středohoří

Výchozí místo: Litvínov, Mníšek

Destinace: Krušné hory

ROZHLEDNA JEŘABINA

Původní dřevěná věž z r. 1884 se nedochovala. • Vyhlídka obnovena r. 2009. • Vrch Jeřabina 788 m n. m. • Horolezecká lokalita • Výhled: Podkrušnohoří, České středohoří • Výchozí místo: Litvínov, Mníšek • Destinace: Krušné hory

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 11.12.2019

AKTUALIZACE: 16.4.2020

Klub českých turistůRozhledna - vyhlídka

Rubrika: Historie KČT / Rozhledna - vyhlídka

Region: Meziboří • Destinace: Krušné hory

ROZHLEDNA JEŘABINA V KRUŠNÝCH HORÁCH

Jeřabina u Litvínova (788 m n. m.) byla obnovena 28. 6. 2019.

Osudy starých rozhleden se často opakují podle scénáře: nápad – shánění peněz – stavba – slavnostní otevření – zničení – jedna či více obnov. O to vzácnější jsou obnovy rozhleden, jejichž prvotní náklady se počítaly ještě ve zlatkách. Ačkoliv rozhledna či vyhlídka jsou rodu ženského, jejich majitelé, projektanti, stavitelé, obnovitelé byli vesměs muži. Výjimkou je rozhledna Jeřabina v Krušných horách. Na její obnově se podílela žena, dokonce mladičká studentka.

Rozhledna Haselstein v podobě kdy byla postavena v r. 1884

Foto: Václav Novotný

Rozhlednu na žulové skále Haselstein u Mníšku v Krušných horách otevřel německý horský spolek Gebirgsverein Most-Horní Litvínov v říjnu roku 1884

První rozhlednu na žulové skále Haselstein u Mníšku v Krušných horách otevřel německý horský spolek Gebirgsverein Most-Horní Litvínov 9. 10. 1884. Majitel pozemku, město Most, vyšlo návrhu vstříc. Poskytlo dřevo na stavbu. Stavební náklady: 1.140 zlatých. Na zděné podezdívce se tyčila 11 metrů vysoká dřevěná konstrukce. Na první pohled je zřejmé, že vysoká stavba musela trpět povětrnostními vlivy. Kvůli poškození, také vandaly, byla uzavírána a opravována. Zřítila se za zimní bouře v noci na 6. ledna 1928.

PŘED 90 LETY POPRVÉ OBNOVENA JAKO ILLING – WEBER – WARTE

V české kronice čteme: „Dne 29. září 1929 se konalo slavnostní otevření turistické vyhlídky na kopci Haselštejně, pojmenované podle dvou Moritzů, podle lékárníka Illinga a hoteliéra Webera z Janova; dvěma zasloužilým členům německého turistického spolku zvaného Gebirgsverein se tak mělo dostati uznání a vděku za jejich činnost v tomto spolku“. Moritz Illing (1863–1938) byl předsedou horského spolku a oblíbeným lékárníkem v Horním Litvínově. Moritz Weber, místopředseda spolku, hoteliér a majitel pily v Janově. Oba se o rychlé obnovení velkou měrou zasloužili. Na původní podezdívce vznikl vkusný vyhlídkový altán.

NA DLOUHOU DOBU JEN ZÁKLADY

Za 2. světové války sloužila rozhledna Jeřabina jako pozorovatelna německé obrany proti náletům. Po válce dřevěná část opět zanikla, zničena vandaly, a to na dlouho. Základy původní věže z roku 1884 znalo jen pár zasvěcených. A také turisté. Udržovali značené cesty, směrem od Mníšku žlutou a z Litvínova červenou turistickou značku. Z původního soklu zůstal stále rozhled na Mosteckou pánev a nádherné České Středohoří.

NÁZEV ROZHLEDNY SE VYVÍJEL PONĚKUD NEŠŤASTNĚ

Nejen osud, ale také název rozhledny se vyvíjel poněkud nešťastně. Meziváleční členové KČST se s různými úspěchy pokoušeli o překlady německých názvů v pohraničí ČSR. Vlastenecký turista a učitel Karel Lím roku 1924 však použil původní Haselstein. Nově založený odbor KČST Horní Litvínov konal 4. 10. 1925 „první společ. klub. výlet na Haselstein přes Křižatku zpět“.

NA LÍSKOVÉ OŘÍŠKY?

Také lounský odbor podnikl 14. 4. 1928 „společnou vycházku s odborem H. Litvínov na Haselstein“. Německé slovo die Hasel je líska. Správný překlad by měl být Lísková skála. Zřejmě kvůli lískovým oříškům popsal předseda odboru H. Litvínov František Barcal výlety „Horní Litvínov a okolí“ v župním časopisu Turistický obzor r. 1934: „Z Mníšku pokračujeme po silnici na OŘEŠNÍK (Haselstein) s rozhlednou“. V poválečné snaze o počeštění vznikla mezi okolními občany další interpretace „Zajícov“. Vycházela ze známější předpony der Hase = zajíc. Dnešní název použil jméno typického krušnohorského stromu. Pro úplnost – jeřabina se německy řekne die Vogelbeere!

PŘED 10 LETY PROBĚHLA DALŠÍ OBNOVA ROZHLEDNY

Myšlenka novodobé obnovy rozhledny Jeřabina vznikla mezi nadšenci ze Sportareálu Klíny. Iniciátorem nápadu byl Ing. Josef Dlouhý. Projekt v retrospektivní podobě podle historického altánu z r. 1929 zhotovila studentka Petra Holubičková. Od začátku června 2009 stavěla firma Císař. O náklady 400 tis. Kč se podělily Sportareál Klíny a společnost United Energy Komořany. 28. června 2009 ve 14 hodin proběhlo slavnostní otevření. Mezi asi dvěma sty účastníky nechyběli organizovaní turisté nejen z blízkého Litvínova, Mostu a Meziboří, přijeli také z Ústí nad Labem.

AUTORKA PROJEKTU O HISTORII OBNOVY

„Bohužel na otevření rozhledny jsem nebyla. Vycházeli jsme z historické fotografie a snažili se respektovat původní podobu a současné normy. Dostupnost, tedy spíše nedostupnost staveniště, volbu materiálů a stavebních postupů bez použití těžké techniky. Rozhodli jsme se pro dřevěnou konstrukci s ocelovými táhly, skryté ve střešní konstrukci. Ponechali jsme původní, ale poměrně zachovalý kamenný základ. Bylo třeba znovu přespárovat mezery mezi jednotlivými kameny. Na základu byla vytvořena nová nosná betonová deska podlahy.

S OBNOVOU ROZHLEDNY JEŘABINA POMOHL MODEL

Po zaměření stávající stavby byl vytvořen 3D model. Chybějící rozměry byly odhadnuty na základě srovnání navrženého modelu a dobové fotografie ze stejného perspektivního pohledu. Spolupráce s Pepou Dlouhým byla jako vždy velmi dobrá a konstruktivní,“ sdělila nám bývalá studentka Petra z Litvínova.
Mezitím dostudovala, je inženýrkou architektkou. Neměla to na Jeřabinu daleko. Její tatínek, který nám zprostředkoval tyto informace, byl na Klínech dlouholetým předsedou lyžařského oddílu. Petra ve své kategorii dokonce krajskou přebornicí ve slalomu. Děkujeme jim za poskytnuté informace.

Fotografie k článku:

Rozhledna Haselstein v podobě kdy byla postavena v r. 1884 Illing - Weber - Wart  altán z  r. 1929. Říjen 2008. Torzo rozhledny Jeřabina necelý rok před obnovou. Začátek června 2009. Skelet altánu obnovované rozhledny Jeřabina 2009.06.29 Mluví Ing. Josef Dlouhý vedle režiséra Bedřicha Ludvíka. Petra u své Jeřabiny v roce 2014 2019.11.30 foto Novotný aparát Karla Punčocháře. 1.sníh.

Související odkazy:

MAPA

Související články:

Z KLÍNŮ DO KLÍNŮ - 25. 1. 2020
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: