Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Klášterecko

Autor článku:

Marie Konopková

Marie Konopková

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

MĚDNÍK

Vrchol: 910 m n. m.

Zajímavosti: Kaple a štoly

Památka Unesco

Destinace: Krušné hory

Naučná stezka Cesta z města

Akce Velikonoční výstup na Mědník - 50. ročník

Termín: 12. 4. 2020

Zahájení: 8.30 - 9.30

Start: Klášterec nad Ohří

Trasa: 10 km

Převýšení: 615 m

MĚDNÍK

Vrchol: 910 m n. m. • Zajímavosti: Kaple a štoly • Památka Unesco • Destinace: Krušné hory • Naučná stezka Cesta z města • Akce Velikonoční výstup na Mědník - 50. ročník • Termín: 12. 4. 2020 • Zahájení: 8.30 - 9.30 • Start: Klášterec nad Ohří • Trasa: 10 km • Převýšení: 615 m

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 27.2.2020

AKTUALIZACE: 16.3.2020

Klub českých turistůHory - vrcholy

Rubrika: Pozvánka na akci / Hory - vrcholy

Region: Klášterecko • Destinace: Krušné hory

MĚDNÍK - KRUŠNÝ KOPEC V KRUŠNÝCH HORÁCH

Autobiografická bilance u příležitosti 50. ročníku Velikonočního výstupu na Mědník

Říkají mi Mědník. Už ani nevím, kolik mi je let. Jsem vysoký 910 m nad mořem a vyrostl jsem v Krušných horách jen pár kilometrů od jejich nejvyšší hory Klínovce. Říká se, že jsem osamělý kopec. Ano, jsem tu sám, ale mám nádherný výhled. Na severní straně je můj nejbližší kamarád Velký Špičák, na východě se občas zaleskne hladina Přísečnické přehrady a nad ní Jelení vrch.

Turisté na Mědníku

Foto: Saša Pilský

Podobně jako je nestálý termín Velikonoc, stejně tak je nestálé počasí na Mědníku. V loňském roce jsme měli štěstí a plně si užívali první jarní opalovačku.

Na jihu a jihovýchodě vidím další přehradu Nechranickou, města Klášterec nad Ohří, Kadaň a přes řeku Ohři i Doupovské hory. Na západě zase vidím úžasnou Meluzínu, no a samozřejmě Klínovec s Fichtelbergem. Někdy za krásného počasí jsou dokonce vidět i vrcholky Českého středohoří. Prostě nádhera.

KAPLIČKY ZA DARY MATIČKY ZEMĚ

A když přišli sem lidé, zjistili, jak jsem pro ně důležitý. Ani byste nevěřili, co se všechno v mých útrobách našlo. Převážně to byly železné a stříbronosné měděné rudy a také vzácné minerály. A tak mě začali kuchat. Za 400 let do mě i kolem mě vyvrtali 80 štol. Bůh ví, kolik tisíc tun rud vytěžili. Dokonce si pode mnou horníci vybudovali malou osadu, které později začali říkat Měděnec a nějaký vévoda Julius František Sasko-Lauenburský v roce 1674 na mém vrcholu nechal postavit barokní kapli Neposkvrněného početí Panny Marie a ta tam stojí dodnes. Postavili si na mně i hotel, ale ten pořád hořel a tak po něm zůstala jen díra. Ještě tu stojí jedna kaple Srdce Ježíšova z roku 1937.

MĚSTEČKO MĚDĚNEC STÁLE ŽIJE

Když už jsem v sobě toho moc neměl, lidé přestali kutat, tedy krušit. Myslel jsem si, že to je konec, ale zmýlil jsem se. Městečko Měděnec zůstalo a lidé si mě začali jinak považovat. Například čeští i němečtí horníci z okolí každý rok pořádají hornické slavnosti s výstupem ke kapli. Sice z 80 štol zůstaly jen dvě, štola Marie Pomocné a štola Země zaslíbená, ale ta poslední byla prohlášena v roce 2013 kulturní památkou a zpřístupněna veřejnosti. A taky, a toho si velmi považuji, jsem se stal součástí Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří a celá tato hornická krajina pro svoji výjimečnou rozmanitost nerostných surovin, dlouhou hornickou historii a obrovské množství dochovaných montánních památek byla zapsána na seznam dědictví UNESCO. No není to úžasné?

TURISTICKÁ TRADICE TRVÁ JIŽ PŮL STOLETÍ

Jo a abych nezapomněl. I turisté si mě vybrali za cíl. Letos to je 50 let, vždy o velikonoční neděli, co si vymysleli, že na mě budou chodit lidi a za odměnu dostanou diplom a vajíčko. Přitom ten pochod vznikl tak nevině. To dva vášniví turisté se kdysi o velikonocích vydali z Klášterce ke mně nahoru. Bylo zrovna nádherně. Seděli na trávě a řekli si, že by se pochod mohl opakovat každý rok na Boží hod velikonoční. Pravda, zpočátku těch pochodníků bylo málo a dostávali dokonce vařená slepičí vejce, ale pak se to stalo tradicí a trvá to už 50 let. Řeknu vám, že jim někdy nezávidím. Velikonoce jsou pokaždé v jinou dobu a tomu odpovídá i počasí. Někdy se na ně sluníčko usmívá, ale většinou se tu prohání studený severák. Ba dokonce, když ještě zimy byly zimami jsem byl zasypaný sněhem, že se ti lidé pěkně zapotili, než na mě vylezli.

PRAVOVĚRNÝ TURISTA PŘÍRODU OCHRAŇUJE

Já jsem tomu moc rád, že se kolem mě pořád něco děje. Necítím se osamělý. Někdy si lidé přijdou jen tak posedět, porozhlédnout se a připomenout si, že je to kolem pořád krásné a že je na co koukat, že je potřeba tu přírodu chránit a že i já jsem její součástí. Protože moje svahy směřují na všechny světové strany rostou na mně druhy rostlin, které jinak v přírodě tak blízko vedle sebe nenajdete. Taková lilie zlatohlávka nebo vranec jedlový a jiné. Proto, až se na mě vydáte, třeba právě pro velikonoční vajíčko, prosím, choďte po chodníčkách, abyste nějakou tu vzácnou rostlinku zbytečně nepošlapali.

LETOS SE PŘIPOJTE K JUBILANTŮM

Klášterečtí turisté si 50. ročník pochodu naplánovali na 12. dubna 2020. Začátek je v Kláštereci nad Ohří u stadionu mezi 8.30 a 9.30 hodinou. Hlavní trasa je dlouhá cca 10 km a vede po modré turistické značce. A kde mě najdete? Podívejte se na www.mapy.cz, zadejte moje jméno a určitě mě na nich objevíte snadno. Já i organizátoři se na vás již těší a rádi vás tady přivítáme.

Fotografie k článku:

Turisté na Mědníku Kontrolní stanoviště Výstupu na Mědník Turisté na Mědníku. Turisté na Mědníku Pomlázka nad Měděncem

Dostupnost po značených trasách:

Celá trasa pochodu je vedena po naučné stezce Cesta z města.


Na Mědník vede z Klášterce modrá trasa, z níž je třeba k vrcholu odbočit po naučné stezce.


Zdatní cykloturisté mohou vyzkoušet náročnou cyklotrasu č. 35.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: