Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Teplicko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

STROPNÍK

Vrchol 856 m n. m.

Vyhlídková plošina

Rozhled: Teplicko, České středohoří

Výchozí místo: Dlouhá Louka, Osek

Destinace: Krušné hory

STROPNÍK

Vrchol 856 m n. m. • Vyhlídková plošina • Rozhled: Teplicko, České středohoří • Výchozí místo: Dlouhá Louka, Osek • Destinace: Krušné hory

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 03.9.2019

AKTUALIZACE: 10.6.2020

Klub českých turistůRozhledna - vyhlídka

Rubrika: Pozvánka na akci / Rozhledna - vyhlídka

Region: Teplicko • Destinace: Krušné hory

VYHLÍDKA STROPNÍK

Krásný výlet do Krušných hor je korunován pohledem do širého kraje

Tip na desetikilometrový výlet, který čtenářům předkládám, patří k těm nejzajímavějším, jaký můžete absolvovat v oblasti východní části Krušných hor. Během jednoho dne stihnete navštívit starobylý klášter, zříceninu jednoho z největších českých středověkých hradů, vyhlídku na velkou část severních Čech a nakonec novou rozhlednu nabízející bezprostřední a trochu smutný pohled na vítězný souboj člověka s přírodou.

Vyhlídka Stropník - Krušné hory

Foto: Martin Zíka

Bytelná vyhlídka na hoře Stropník v Krušných horách by mohla klidně sloužit jako taneční parket pro výletníky.

Mým cílem je hora Stropník (856 m n. m.) nacházející se na Teplicku v takzvané Loučenské hornatině. Je to oblíbený turistický cíl se zajímavou historií a bytelnou dřevěnou vyhlídkovou plošinou. Můžete si vybrat, zda se na Stropník vydáte z Dlouhé Louky v Krušných Horách (bus) a pak sejdete do údolí, nebo to vezmete opačných směrem, čili z městečka Osek. Trasa vede po turistických značkách vedoucích převážně lesem. Pro méně zdatné doporučuji první variantu, neboť je třeba zdolat převýšení více než půl kilometru a také je dobré vzít v potaz dostupnost veřejné dopravy. Já jsem zvolil variantu vzhůru do hor.

MĚSTEČKO OSEK A JEHO LÁKADLA

Do severočeského městečka Osek na Teplicku jsem se nechal dopravit turistickou horskou tzv. moldavskou dráhou T8 z Mostu. Součástí železniční stanice Osek město je zajímavá expozice Moldavské dráhy (dnes kulturní technické památky). Přímo v centru Oseku se nachází cisterciácký klášter. V jeho rozsáhlém areálu jsem objevil obnovený barokní pivovar (založen 1701) nabízející chutné pivní specialitky. Náležitě osvěžen jsem se pak vydal dál po červené značce k hradu Rýzmburku.

PAMÁTNÍK KATASTROFY NA DOLE NELSON

Cestou k hradu se můžete zastavit u vkusně provedeného památníku obětem největší hornické tragédie v Čechách. Při výbuchu uhelného prachu a metanu na dole Nelson III zahynulo v roce 1934 celkem 142 lidí. Příčinou neštěstí bylo pravděpodobně zanedbání bezpečnostních opatření z úsporných důvodů. Z celé odpolední směny se zachránili pouze 4 horníci. Výbuch byl tak silný, že došlo i k obětem na povrchu pod zřícenými provozními budovami. Po zemřelých tehdy zůstalo 128 vdov a 266 sirotků.

HRAD RÝZMBURK PŘEZDÍVANÝ OSEK (NEBO OBRÁCENĚ)

Dál po červené turistické značce vedoucí souběžně s naučnou stezkou „Přírodou a dějinami Oseka“ jsem vystoupal až k jedné z největších středověkých zřícenin na našem území. Hrad Rýzmburk je volně přístupný bez průvodce, ale hodně informací se o něm dozvíte na panelech umístěných podél zmíněné naučné stezky (nebo v jiném článku Turistického magazínu - viz níže).

VÝSTUP NA STROPNÍK V KRUŠNÝCH HORÁCH

Od hradu vede červená lesní asfaltová cesta souběžně s cyklotrasou 231 kolem Dubyho pramene. V jednom místě je téměř z ptačí perspektivy viděl celý areál oseckého kláštera. Možná by nebylo marné i zde v budoucnu vybudovat vyhlídku, protože ze Stropníku již na Osek vidět není. Od rozcestí Pod Stropníkem zbývá k vrcholu zdolat poslední kilometr strmou lesní pěšinou vyznačenou zelenou značkou. Na Stropníku je velká dřevěná plošina a křížek s vrcholovou knihou, do které se můžete vlastním zápisem pochlubit svým úctyhodným turistickým výkonem. Právě jste zdolali převýšení přes 500 nadmořských metrů! Odměňte se za to nádherným výhledem do oblasti Podkrušnohoří, Českého středohoří, Poohří a za dobrých podmínek ještě dále. Také je zajímavé prostudovat si blízké svahy Krušných hor.

TURISTÉ NA STROPNÍKU

V době, kdy místní obyvatelé říkali Stropníku německy Strobnitz, zde stávala 18 metrů vysoká dřevěná věž. Ta se bohužel při bouři v roce 1929 zřítila. Nedochovala se ani pozdější triangulační věž, ale o turistickém významu tohoto krušnohorského vrcholu nadále svědčí velmi pěkně udržovaná vyhlídka, na kterou se téměř půl století vydávají vždy na Nový rok členové Klubu českých turistů (jedná se o druhý nejstarší novoroční turistický pochod v Ústeckém kraji). Více informací o této akci se dozvíte pod odkazem níže.

ROZHLEDNA NA VLČÍ HOŘE

Ze Stropníku je to pak cca 2 kilometry po zelené do rekreační osady Dlouhá Louka, kde je zastávka autobusu (pouze 3 spoje denně). Pokud vám zbude čas, doporučuji vydat se kousek po modré značce na Vlčí horu, kde je možné vylézt na novou ocelovou telekomunikační věž sloužící rovněž jako volně přístupná turistická rozhledna. Kromě vzdálených vrcholků uvidíte rozlehlé povrchové doly uhelné pánve, průmyslový komplex Záluží a jiné důsledky lidské činnosti v krajině. Možná jednou v daleké budoucnosti se turisté z tohoto místa budou dívat na krásnou rekreační oblast plnou velkých jezer.

Fotografie k článku:

Vyhlídka Stropník - Krušné hory Rozcestí Pod Stropníkem - Krušné hory Stropník - Krušné Hory Krušné hory ze Stropníku na Teplicku Vrchol Stropníku v Krušných horách Rozhledna Vlčí hora v Krušných horách Hrad Rýzmburk v Krušných horách

Dostupnost po značených trasách:

Nejjednodušší přístup k vyhlídce Stropník je po zelené trase (3 km) z Dlouhé Louky (bus). Rovněž po zelené lze na Stropník vystoupat z Háje u Duchcova (bus, vlak), což je cca 5 km, ale s vydatným převýšením.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPATURISTICKÁ AKCE
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 22.01.2020

Krásné místo, možná by stálo za úvahu vyznačit novou turistickou stezku přes Skalní údolí (pod Stropníkem), aby tím vznikl pěkný výletní okruh přes hrad i vyhlídku. Jarda Koubek - Most

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: